Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Kako ishrana utiče na izgled kože

Kako ishrana utiče na izgled kože

Vrlo retko ćemo, kada kažemo ishrana, pomisliti na izgled i zdravlje kože, iako je lepa koža u direktnoj vezi sa namirnicama koje konzumiramo.


Kako ishrana utiče na izgled kože

Kada govorimo o ishrani i kada uopšte pomislimo na hranu, prvo nam je na umu fizički izgled, odnosno povećana ili smanjena telesna masa, razne dijete ili pak preparati za povećanje broja kilograma.

Osobe svih uzrasta se od najranijeg detinjstva bore sa različitim kožnim problemima, kao što su akne, rozacea, ekcem, vitiligo, psorijaza, preko suve ili masne kože, pega i fleka, ili pak bora.

Jedan od težih estetskih problema svakako jeste i celulit.
Ima li bilo koji od ovih kožnih problema ikakve veze sa ishranom? Odgovor je potvrdan.

Danas se veliki broj bolesti, ne samo kože, nego i celog organizma, vezuje za hranu koju unosimo.

Ide se dotle da određene studije tvrde da je devedeset procenata bolesti, izuzev infekcija i nesreća, usko vezano za ishranu.

Dijeta je, pored toga što blagotvorno utiče na indeks telesne mase, jedan od najučinkovitijih načina za poboljšanje izgleda naše kože.

Postoji nekoliko hranljivih sastojaka za koje se zna da igraju ulogu u lepom izgledu kože, a mnogi ljudi potvrđuju da im se stanje kože naglo promenilo kada su drastično promenili svoju ishranu.

Dakle, iako zahteva i dodatnu negu, kožu je neophodno hraniti iznutra.

Ishrana bogata hranljivim sastojcima, vitaminima i mineralima, moćno je sredstvo u rešavanju problema kožnih bolesti i estetskih kožnih problema.

Vitamini koji su najvažniji u borbi za lepu kožu su: C, A, E, B i K, a tu su i cink, biotin, sumpor, selen, niacin i probiotici, kao i omega-3 masne kiseline.

Ono što treba izbegavati u svakodnevnoj ishrani jesu: ugljeni hidrati (šećeri), industrijski i prerađeni proizvodi, masna i brza hrana, skrob, kofein i alkohol.
Ako se pridržavate saveta iz narednog teksta, vaša koža će dugo ostati zdrava i mladolika.

Nepravilna ishrana i problemi na koži

Brojne studije ukazuju na to da su problemi tankog creva direktno vezani za problem pojave akni, rozacee, kao i psorijaze na koži.
Nema osobe na svetu koja ne zna kako izgledaju akne, neretko iz ličnog iskustva. Skloni smo im, naročito u mladalačkom periodu, samo što kod nekoga budu prolazna faza, a neki imaju tu nesreću da se sa aknama bore i po nekoliko godina.

Kako da pomognete svojoj koži sklonoj aknama kada je u pitanju ishrana? Možete jednostavno uraditi test intolerancije na hranu, ili možete napraviti individualni test na akne u kućnim uslovima. Vrlo dobro znamo kako akne izgledaju, ali smo takođe svesni da upaljenost kože u nekim trenucima ume da bude jača, u nekim trenucima je slabija, što u mnogome zavisi od hrane.

Zato, pomozite sebi tako što ćete uraditi „eliminacionu dijetu”, koja podrazumeva da na tri nedelje izbacite namirnice sa visokim glikemijskim indeksom (rafinisanu hranu, kao što su beli šećer, beli hleb, namirnice koje sadrže dosta šećera, krompir, beli pirinač), ali i mlečne proizvode, a posle te tri nedelje, jednu po jednu namirnicu uvedite u ishranu. Na taj način ćete uvideti šta vašoj koži sklonoj aknama smeta, a šta ne od ovih takozvanih štetnih namirnica, pošto studije potvrđuju njihov negativni uticaj na kožu sklonu aknama.

Eliminaciona dijeta” preporučuje se i u drugim situacijama, kao što su bolesti kože poput psorijaze i rozacee, da biste uvideli šta na vas utiče. Individualni faktor je ovde veoma važan. Preporučuje se da u ishranu kože sklonoj aknama uključite omega-3 masne kiseline, a značajan izvor omega-3 masne kiseline su riblje ulje, orasi, lešnici, čija semenke i semenke lana.

Rozacea se manifestuje kao iznenadno crvenilo na koži lica i može se pojaviti usled različitih faktora, dok je psorijaza najčešće nasledno oboljenje u vidu crvenih pečata po koži koji se perutaju i ljuspaju. Oba oboljenja su hronična, ali je važno držati ih pod kontolom. To možete učiniti brojnim prirodni kremicama, ali je ishrana jedan od najvažnijih faktora.

Kada je u pitanju rozacea, potrebno je jesti što više voća i povrća koje sаdrže vitаmin C i K, drаgocene zа održаvаnje elаstičnosti krvnih sudovа, kаo za i kožu. Alkohol izbaciti  iz upotrebe, jer on dovodi do oštećenja jetre, a oštećenja jetre mogu uzrokovati popucale kapilare, a samim tim i crvenilo lica. Naravno, piti  što više vode, prirodnih ceđenih sokova i čajeva. Namirnice koje su bogate omega-3 masnim kiselinama, poput ribe, hrana bogata cinkom, to je ono što kožu „leči” od rozacee. Slična je situacija i sa psorijazom – treba jesti gore navedene namirnice, izbegavati crvena mesa, kao i ljutu i začinjenu hranu.

Neretko se usled nepravilne ishrane javljaju problemi sa suvom ili masnom kožom, a tu su i bore, koje svi želimo da izbegnemo.

 

Ishrana za suvu kožu

Koža koja je suva, zahteva posebnu negu. Razne neprijatnosti mogu biti posledica suve kože, najčešće je to zatezanje i peckanje, a često je i pucanje kože usled suvoće. Takva koža ume da svrbi, a vrlo je neprijatno ako sa suvom kožom izlazite na sunce, posledice mogu biti velike. Zato je za suvu kožu važno da unosite pre svega dovoljno zdravih masti, koje će sprečiti da dobijete pege i fleke.

Da vaša koža ne izgleda suvo, posegnite za pomorandžama, šargarepom ili dinjom jer su prepune vitamina A. Vitamin C je neophodan za ishranu ćelija i takođe treba da bude sastavni deo vaše ishrane.

Ishrana za masnu kožu

Masna koža, pak, redovni je pratilac kože sa aknama, ali ne mora nužno svaka masna koža da ima akne. Ovaj, na prvom mestu estetski neprijatan problem, pogađa one koji svoju ishranu baziraju na grickalicamai i rafinisanoj hrani, punoj aditiva. Takođe, masnu kožu imaju osobe koje jedu ljutu i začinjenu hranu.
Za masnu kožu preporučuje se sve ono što je bio savet i za kožu sklonu aknama. Smanjiti unos mlečnih proizvoda, šećera i belog brašna, a povećati unos zdravih masti u organizam.

Bore

Bore se javljaju kao posledica godina, opadanja tonusa i gubljenja elastičnosti kože. „Sila zemljine teže“ čini svoje, kako ume narod da kaže. Međutim, da li ste znali da i ishrana u mnogome može uticati na pojavu bora?
Verovatno ste nekada sreli osobu koja izgleda mnogo mlađe u odnosu na svoje godine. Pitate se kao je to moguće. Način života i „zdrave navike ” itekako utiču na to da koža lica i tela deluje lepše. Ta svežina potiče pre svega iznutra, a kako smo „mi ono što jedemo”, neka sveže voće i povrće bude stalno na vašoj trpezi. Vitalnost organizma, ali i elastičnost kože prvenstveno potiču od toga što jedemo zdravu hranu, zato vodite računa da vaši obroci budu bogati svim potrebnim vitaminima i mineralima, svim nutritijentima značajnim za telo.

Celulit

Ide leto, a vi ne smete da obučete kupaći kostim. Preko zime ste se ugojili, a celulita imate više nego ikada ranije. Nemojte da očajavate, promenite navike. Jedna od onih namirnica koje ubrajamo u spisak „belih smrti”, jeste so. So je jedan od najvećih prijatelja celulita, zato ga treba izbegavati, odnosno, treba izbegavati hranu koja je mnogo posoljena. Grickalice, brza i prerađena hrana, ne samo da su  sadržaoci velike količine soli, nego sadrže i još neke štetne materije koje mogu da naude našem organizmu.

Visok sadržaj toksina, aditiva, zasićenih masnoća i kalorija čini da vaša „pomorandžina kora” bude još vidljivija, zato, ako želite da kažete zbogom celulitu, morate reći zbogom nezdravoj hrani. Kolači, peciva, čokolade i slatke grickalice takođe treba da postanu vaša prošlost jer velika količina šećera takođe utiče na pojavu celulita.

Da biste eliminisali već postojeći celulit, neophodno je da promenite ishranu, ali i da na još neki način „napadnete problem”, vežbanjem ili da celulit uništite masažerom.

Za problem celulita, ali i svih ostalih problema sa kožom, najvažnije je piti dovoljnu količinu vode. Na dnevnom nivou dovoljna količina iznosi 2 litra za odraslu osobu. Voda je ključni faktor hranjenja ćelija, ali da znate, nemojte preterivati jer vodu unosite i iz svežeg voća i povrća koje pojedete.

Način ishrane dobar za kožu

Antioksidativna moć vitamina C suprotstavlja se štetnim uticajima nastalim usled dugotrajnog izlaganja suncu. Kada dođe do uništenja kolagena, elastina i vlakana u koži, onda dolazi i do pojave bora, fleka i drugih znakova starenja kože. Vitamin C, bez obzira na oštećenja, hrani ćelije, vraća koži prirodnu elastičnost i utiče na bolji izgled. Ovaj vitamin možete naći u paprici, kupusu, brokoliju, karfiolu, kao i citrusnom voću (limun, grejpfrut, pomorandže, mandarine).

Vitamin A u normalnim količinama značajan je za procese obnavljanja tkiva kože. Značajan je za smanjenje pojave bora, lečenje psorijaze i akni (u obliku retinola). Različito voće i povrće sadrži u sebi beta-karoten, koji se u organizmu metaboliše u vitamin A. Ima ga u mleku, puteru, jajima, goveđoj džigerici, ribljem ulju, šargarepi, krompiru, dinji, duleku, spanaću, prokelju, kupusu, peršunu, breskvi, kajsiji, šljivi.

Vitamin E smanjuje bore na koži, a ublažava i simptome suve kože. Danas se gotovo u svim preparatima može naći u većim ili manjim količinama. Veoma je važno da ga uzimamo i kroz hranu, a može se naći u biljnim uljima, jezgrastom voću, semenkama, spanaću, maslinama.

Vitamini B kompleksa, od kojih je vitamin B7 (biotin) najvažniji za zdravlje kože. On utiče tako na kožu, da ako ga nema u dovoljnim količinama, može izazvati zapaljenje kože u obliku svraba i perutanja. Ima ga u bananama, jajima i pirinču. Ovaj vitamin utiče na izuzetno hidriranje kože.

Jedan drugi B vitamin, B3 (niacin), takođe je značajan jer održava vlažnost kože. On ima protivupalno dejstvo, smiruje suvu i iritiranu kožu, a može imati i posvetljujući efekat.

Vitamin B5 (pantotenska kiselina) pospešuje hidriranje veoma isušene kože. Žitarice su bogate vitaminom B, zato ga treba svakodnevno unositi, ali i bademi, banane, boranija, brokoli, grašak, dinja, iznutrice, kikiriki, kukuruz, pivski kvasac, soja, smokve.

Vitamin K ima uticaj na zgrušavanje krvi i zato nedostatak ovog vitamina može usporiti zarastanje rana, a povoljno deluje i za uklanjanje tamnih kolutova oko očiju, naročito ako je u kombinaciji sa prethodno navedenim vitaminima. Njega ima u zelenom povrću, kao što je spanać, karfiol, kelj, prokelj, blitva, kopriva, zelena salata, brokoli, tikvice, krastavac, ali i u žumancu, kravljem mleku, siru, jogurtu.

Unošenjem ovih vitamina, bez obzira da li imamo problem ili ne, pospešujemo pravilan razvoj ćelija naše kože, i samim tim poboljšavamo svoj fizički izgled.

 

PRessSerbia

About the author

Dragan Antic

Autor tekstova na više desetina portala, bavi se autorskim člancima u rubrikama "lifestyle, health and beauty, music, entertaimnet i travel"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia