Booking.com
Lepota i zdravlje

Kako hormon stresa utiče na višak kilograma: da li je ovo razlog zašto ne možete da smršate?

stres

Kortizol je hormon čije se lučenje pojačava kada smo pod stresom, zato se često i naziva hormon stresa. To je i hormon koji utiče na višak kilograma i otežava mršavljenje – evo koji su simptomi!


Kortizol grupi hormona koji se nazivaju glukokortikoidi, a nalazi se u nadbubrežnoj žlezdi.

Osim što ga telo koristi kao odgovor na stres, ovaj hormon je zadužen i za regulisanje nivoa šećera u krvi, regulisnaje upalnih procesa, održavanje imunog sistema i podsticaj metabolizma.

Male doze kortizola u organizmu kao odgovor na stres su sasvim normalne, ali kada se kortizol konstantno uvećava može doći do sledećih tegoba i disfunkcionalnosti u organizmu:

  • povećava se apetit
  • povćan rizik od gojaznosti
  • umor
  • promene raspoloženja
  • nervoza
  • insulinska rezistencija
  • otežana koncentracija

Istraživanja ukazuju da povećan nivo klortizola usled stresa znatno povećava želju za slatkišima, nezdravom hranom i pojačava apetit. Često kada se suoče sa velikim stresom ljudi počinju utehu da traže u hrani. Studije su dokazale da pojačan kortizol može povećati rizik od prekomerne telesne težine.

Sa druge strane, previše nizak nivo kortizola uzrokuje sledeća stanja u telu:

  • nedostatak apetita i naglo mršavljenje
  • umor i nedostatak energije
  • nizak šećer u krvi
  • vrtoglavica
  • mučnina, povraćanje i bol u stomaku
  • bol u mišićima i kostima

Kako biste održali optimalan nivo kortizola u telu, potrebno je da naučite kako da se bolje nosite sa stresom, kako da postanete što više otporni na njega i lako se oslobodite neprijatnih osećanja.

Predlažemo nekoliko načina za kontrolu kortizola, manje stresa i prevenciju gojaznosti:

1. Ostanite fizički aktivni

Osim što pozitivno utiče na fizičko zdravlje i izgled, vežbanje dokazano smanjuje nivo stresa i pomaže da se oslobodite napetosti.

2. Mindfulness ishrana

Podrazumeva da uvek budete svesni hrane koju konzumirate, veličine svog obroka i razlikujete osećaj gladi od grickanja iz dosade. Kada konzumirate hranu, samo se na to fokusirajte i osvestićete koliko vam je zapravo hrane potrebno da biste bili siti i zdravi. Ovo je proveren psihološki način da kontrolišete apetit.

3. Razgovarajte sa terapeutom i nutricionistom

Ukoliko imate problem sa reakcijama u stresnim situacijama i konstatno ste napeti i pod prtiskom, predlažemo da porazgovarate sa psihoteraputom i zatražite stručan savet.

Takođe, nutricionista može preporučiti zdrav i izbalansiran režim ishrane ukoliko želite da izgubite višek kilograma. U svakom slučaju izbegnite stroge režime i rigorozne dijete. Tako ćete samo pojačati stres i smanjićete unos važnih nutrijenata.

4. Kvalitetan san

Potrebno vam je 7 do 8 sati sna kako biste imali dovoljno energije, dobru kognitivnu sposobnost i lakše se suočili sa izazovima koje vam donosi novi dan. Dokazano je da nedostatak sna i umor pojačavaju apetit.

5. Meditacija

Osobe koje redovno praktikuju meditaciju otpornije su na stres, smirenije i bolje razumeju svoju dušu i telo. Meditacija će vam doneti mir i sposobnost da se oduprete nepovoljnom uticaju stresa, što će pozitivno uticati na zdravlje, energiju i na lepotu.

(lovesensa/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia