Estrogen takođe igra ulogu u promenama raspoloženja koje su povezane sa stanjima kao što su predmenstrualni sindrom, predmenstrualni disforični poremećaj i postpartalna depresija.
Estrogen je usko povezan sa emocionalnim zdravljem žena i igra ulogu u promenama raspoloženja povezanih sa stanjima kao što su predmenstrualni sindrom, predmenstrualni disforični poremećaj i postpartalna depresija.
Dok je veza između estrogena i raspoloženja jasna, tačan način na koji estrogen utiče na emocije nije sasvim jasan.
Da li je to uzrokuje previsok ili prenizak nivo estrogena? Čini se da su emocionalni efekti estrogena gotovo jednako misteriozni kao i same promene raspoloženja.
Uticaj estrogena na menstrualni ciklus
Estrogen je polni hormon koji utiče na mnoge sisteme u telu, uključujući reproduktivni sistem, kosti, kožu i mozak.
Od puberteta, jajnici žene počinju da luče estrogen, usklađujući njegovu proizvodnju sa mesečnim ciklusom.
Sredinom ciklusa nivo estrogena naglo raste, što izaziva oslobađanje jajne ćelije (ovulacija), a zatim brzo pada. Tokom ostatka meseca, nivoi estrogena postepeno rastu i opadaju.
Da li estrogen utiče na emocije?
Estrogen igra ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja. Deluje svuda u telu, uključujući delove mozga koji kontrolišu emocije.
Neki od efekata estrogena uključuju:
– povećanje količine serotonina i broja serotoninskih receptora u mozgu
– modifikujući proizvodnju endorfina, hemikalije koje se osećaju dobro u mozgu
– štiti nerve od oštećenja i eventualno stimuliše rast nerava.
Nemoguće je predvideti šta ovi efekti estrogena znače za pojedinca. Efekti estrogena su previše složeni da bi naučnici u potpunosti razumeli. Na primer, uprkos očigledno pozitivnom uticaju estrogena na mozak, vaše raspoloženje se može poboljšati nakon menopauze kada je nivo estrogena veoma nizak.
Neki stručnjaci veruju da su neke osobe osetljivije na normalne promene estrogena tokom menstrualnog ciklusa, što ukazije na to da hormonska „turbulencija“ tokom reproduktivnih godina može izazvati poremećaje raspoloženja.
Estrogen i predmenstrualni sindrom (PMS)
Kao i mnoge žene, većina doživljava neprijatne simptome pre menstruacije. Ako su simptomi dovoljno jaki da ometaju kvalitet života, definiše se kao predmenstrualni sindrom (PMS).
Ako imate PMS, simptomi se obično javljaju nekoliko dana pre svake menstruacije, nestaju nakon završetka menstruacije i ne pojavljuju se u drugim periodima.
Ovi simptomi mogu uključivati nadimanje, osetljivost dojki, osećaj preterane emocije, depresiju, iritaciju, anksioznost i povlačenje.
Estrogen i predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD)
Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD) se smatra težim oblikom PMS-a. Osobe sa PMDD-om imaju teške emocionalne simptome koji često zasenjuju fizičke simptome, a poremećaji raspoloženja mogu značajno uticati na svakodnevni život.
Uobičajeni simptomi uključuju osećaj tuge, bespomoćnosti, anksioznosti, besa, iritacije, smanjenog interesovanja za dnevne aktivnosti i poteškoće u koncentraciji.
Estrogen i postpartalna depresija
Postporođajna depresija pogađa 10 do 25 odsto žena u prvih šest meseci nakon porođaja. Nagli pad estrogena nakon porođaja može biti uzrok, ali naučnici još nisu dokazali ovu vezu.
Postporođajna depresija se leči kao i svaka druga depresija, antidepresivima, terapijom ili oboje.
Estrogen i perimenopauzalna depresija
Tokom perimenopauze, nivoi estrogena postaju nestabilni, a do 10 odsto žena može doživeti depresiju uzrokovanu fluktuacijama estrogena.
Neki istraživači ukazuju na to da upotreba transdermalnog estrogena može poboljšati depresiju tokom perimenopauze.
Estrogen i postmenopauzalna depresija
Nakon menopauze, nivoi estrogena padaju na veoma nizak nivo.
Uzimanje oralnog estrogena ne poboljšava depresiju kod žena u postmenopauzi, a istraživanje je pokazalo da žene koje uzimaju estrogen prijavljuju slične mentalne ishode kao žene koje uzimaju placebo.
Estrogen ima značajan uticaj na raspoloženje i mentalno zdravlje, a promene nivoa estrogena mogu dovesti do poremećaja raspoloženja kao što su PMS, PMDD, postporođajna depresija i depresija u menopauzi. Ove hormonske promene mogu izazvati razdražljivost, anksioznost i depresiju.
Često postavljana pitanja o estrogenu
Kako znate da li vam je estrogen visok? Test estrogena može da meri tri vrste estrogena: estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3).
Kako lečiti dominaciju estrogena? Tretmani zavise od uzroka dominacije estrogena, uključujući promene u načinu života, smanjenje težine i stresa, zdravu ishranu i lekove kao što su inhibitori aromataze i agonisti GnRH.
Kakav je efekat estrogena na žensko telo? Estrogen je ključan za menstruaciju, trudnoću i menopauzu i utiče na razvoj sekundarnih polnih karakteristika kao što su grudi i kukovi.
Šta je zamenska terapija estrogena? Hormonska supstituciona terapija koristi male doze estrogena za povećanje nivoa estrogena kod osoba sa niskim nivoom, kao što se dešava u menopauzi.
Kako lečiti hormonsku depresiju? Preporučljivo je konsultovati lekara koji može da preporuči hormonske lekove, antidepresive i promene u ishrani i životnim navikama, piše WebMD, prenosi 24sata.hr.