Kada je najbolje vreme za spavanje i kako utiče na zdravlje srca?

Miran san tokom velikih vrućina: Saveti koji će vam pomoći da bolje spavate!

Kada razmišljamo o zdravlju srca, obično se setimo vežbanja, prestanka pušenja i uravnotežene ishrane. Međutim, sve više istraživanja pokazuje da postoji još jedan faktor koji igra ključnu ulogu, a to je vreme kada idemo na spavanje.


Studija objavljena u European Heart Journal pokazala je da ljudi koji redovno idu u krevet između 22 i 23 časa imaju manji rizik od srčanih oboljenja.

Kardiolog dr Nikolas Hendren objašnjava za Parade da je ovo vreme najbliže našem prirodnom cirkadijalnom ritmu i omogućava preporučenih sedam do osam sati sna, što je optimalno za regeneraciju organizma i zdravlje srca.

Zašto je san važan za srce?

Ključna veza između sna i zdravlja srca leži u stresu. Poremećeni ritmovi spavanja mogu povisiti nivo hormona stresa, što vremenom povećava rizik od visokog krvnog pritiska, dijabetesa, srčanog i moždanog udara. Kvalitetan san je ključan za smanjenje stresa, jer omogućava telu da se oporavi i smanji inflamaciju koja je povezana sa srčanim bolestima.

Spavanje pre ponoći, posebno između 22 i 23 sata, obično uključuje dublji san, koji je od presudne važnosti za regeneraciju organizma.

S druge strane, spavanje nakon ponoći, naročito oko 00:00 časova, obično je kraće i lošijeg kvaliteta, što može negativno uticati na zdravlje.

Saveti za zdraviji san i zdravije srce:

Spavajte 7 do 8 sati svake noći.

Idite u krevet između 22 i 23 sata.

Održavajte dosledan raspored spavanja, čak i vikendom.

Ako imate problema sa spavanjem (npr. nesanica ili apneja), potražite stručnu pomoć.

Izvor: PressSerbia/Danas

Scroll to Top