Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Jeste li čuli za mikrobilje? Od obične bundeve napravite moćnu hranu koja je toliko zdrava da pomaže i kod najtežih bolesti!

Kraljica jeseni, a i trpeze: Kremasti potaž od bundeve nikada nije bilo lakše pripremiti
Foto: Instagram

Pošto je Noć veštica zvanično završena, bilo da ste je proslavljali ili ne, te da ste bundevu imali kao dekoraciju ili je jednostavno pristigla u vašoj bašti, sada je pravo vreme da je iskoristite na najbolji mogući način.


 

Iako je bundeva za konzumaciju dostupna od avgusta do marta, najbolja je u jesen, u oktobru i novembru, kada je koncentracija hranjivih materija najviša, ukus najbolji, a cena najniža.

Poznato je da je bundeva, tikva, dulek, ludaja, peca ili kako je već vi nazivate, plod koji najviše asocira kišne mesece, te kada kuća zamiriše na nju znamo da je jesen stigla.

Bundeva ima kvalitete i voća i povrća istovremeno. To je čini idealnom za kombinacije sa drugim vrstama voća i povrća.

Na našim prostorima, bundeva je od davnina nezaobilazna na trpezi za badnje veče i to pečena u šporetu ili iskorićena narendana kao nadev za pitu bundevaru.

Narodno verovanje je, da ako želite da vam deca budu debeljuškasta (što je bio sinonim za zdravlje) onda prvo što treba da pojedu u božićno jutro je komad pečene bundeve ili pece.

Vremenom je bundeva našla svoje mesto na jelovniku svih kultura zahvaljujući svom prijatno slatkastom ukusu, ali i bogatstvu nutrijetenata koje nosi i to kako u plodu tako i u semenu.

Dok je mnogi koriste kao nadev za pitubaštovanski guru Majkl Grifits preporučuje malo drugačiju upotrebu.

Naime, stručnjak za baštovanstvo otkriva da iz semena koje se nalazi u unutrašnjosti ploda možete uzgajati superhranu i ne misli (samo) na sušenje semenki, već na glavni sastojak vrhunskih kuvara – mikrozeleniše.

Mikrozeleniš ili microgreen je superhrana – povrće koje raste jedan korak dalje od klica i gaji se duži vremenski period (od 10 do 14 dana) dok u potpunosti ne razvije svoje prve ili druge listove. Vrhunski kuvari, prvenstveno oni koji rade u ekskluzivnim restoranima, koriste mikro povrće da poboljšaju lepotu, ukus i svežinu svojih jela delikatnom teksturom i karakterističnim ukusima.

Takođe poznat kao @themediterraneangardener, Majkl je svojim 180.000 TikTok pratiocima rekao: – Ne bacajte semenke svojih bundeva, koristite ih za uzgoj ukusnog mikrozeleniša.

Istraživanja su pokazala da mikro povrće ima od 4 do 40 puta više vitamina i hranljivih materija u odnosu na zrele biljke (na primer, crveni kupus dok je ubran u ovoj, mikro fazi ima  40 puta više vitamina E i šest puta više vitamina C nego zrela glavica crvenog kupusa). Bere se odmah iznad tla, a konzumiraju se listovi i stabljike.

Oni sadrže “ekstremno” visoke nivoe moćnih vitamina, minerala i komponenti koje imaju izuzetan uticaj na zdravlje.

Da biste uzgajali ovo zdravo zelenilo, Majkl predlaže da sakupite sve semenke bundeve u posudu i da ih temeljno operete, pazeći da uklonite sve vlaknaste niti. Zatim uzmite tanjir i “dobru količinu” kuhinjskog ubrusa koju treba da potopite u vodu.

– Uzmi svoje oprane semenke bundeve i raširi ih na mokar ubrus. Uzmite drugi list ubrusa i pokrijte ih. Otvorite ih jednom dnevno da ih poprskate (vodom) tako da ubrus ostane vlažan, ali ne i mokar i za nekoliko dana videćete korenje.

– Držite ih pokrivene dok ne vidite zelene izdanke, a zatim ih otkrijte i oni će prerasti u mikrozelene bundeve. Sada su spremni za berbu i odličnog su ukusa u salatama, supama i čak proprženi. Mikrozeleniši su povezani sa različitim zdravstvenim prednostima, kao što je smanjenje rizika od srčanih oboljenja.

Healthline opisuje mikrozeleniše kao “bogat izvor polifenola“, što je klasa antioksidanata koji su povezani sa manjim rizikom od srčanih oboljenja. Studije na životinjama su otkrile da mikrozelene biljke mogu smanjiti nivoe triglicerida i “lošeg” LDL holesterola.

Štaviše, dijabetes tipa 2 je uobičajeno stanje koje uzrokuje da nivo šećera u krvi postane previsok, ali Klivlendska klinika kaže da mikrozelenaši mogu pomoći u regulisanju nivoa šećera u krvi.

– Istraživanja na životinjama pokazuju da mikrozeleni brokoli poboljšava insulinsku rezistenciju tako da šećer izlazi iz krvi i ulazi u ćelije.

Hrana bogata antioksidansima, uključujući i onu sa visokim količinama polifenola, povezana je sa manjim rizikom od Alchajmerove bolesti i smanjenim rizikom od raznih vrsta raka, napominje Healthline.

(sd.rs/pixabay)

PRess Serbia