Japanski naučnici razvili su plastiku koja se u morskoj vodi raspada u roku od nekoliko sati, što bi moglo biti rešenje za zagađenje okeana koje ugrožava morski životinjski svet.
Stručnjaci dugo eksperimentišu s biorazgradivom plastikom, a sada su naučnici iz centra RIKEN i univerziteta u Tokiju razvili novi materijal koji se raspada puno brže i ne ostavlja trag.
U laboratoriji u gradu Vaku blizu Tokija tim je demonstrirao kako komadić plastike nestaje u bazenu slane vode u kom je stajao oko sat vremena.
Učesnici nisu izneli detaljan plan komercijalizacije, a vođa tima Takuzo Aida kaže da je istraživanje privuklo značajan interes, uključujući kompanije za pakovanje.
Naučnici širom sveta utrkuju se u razvoju inovativnih rešenja za ogromni problem sa zagađenjem plastikom, na koji ukazuju kampanje poput Svetskog dana životne sredine koji se obeležava 5. juna.
Očekuje se da će se zagađenje plastikom utrostručiti do 2040, predviđa UN program za životnu sredinu, što znači da će u svetskim morima svake godine završiti dodatnih 23 do 37 miliona tona plastike.
„Deca ne mogu da biraju planetu na kojoj žive. Dužnost nas kao naučnika jeste da obezbedimo da im u nasleđe ostavimo najbolju moguću životnu sredinu“, rekao je Aida.
Izvor: PressSerbia/Hina