Booking.com
Zanimljivosti Travel

Italijanski lek u čaši obara i one NAJJAČE…Da li ste čuli za “metalnu žicu”?

Ovo je prvi italiljanski grad koji dobija ulicu nazvanu po Berluskoniju

Skrivena od masovnog turizma, italijanska istorijska sela i gradići zavode drevnom arhitekturom, prošlosti i neretko prirodom koja ih okružuje, a upravo jedno takvo mesto smešteno je na Sardiniji.


Santu Lussurgiu u pokrajini Oristanu krije brojne zanimljivosti, a jedna od atrakcija na koju su stanovnici naročito ponosni je filu ‘e ferru, jako alkoholno piće koje se naziva i “metalna žica” sa uzbudljivom prošlošću i koncentracijom alkohola do 45 odsto koja nije blaga ni prema onima koji su “u treningu”.

Već 400 godina ovo mesto sa manje od 2000 stanovnika stvara moćno piće koje lokalci zovu i “vatrena voda”. Santu Lussurgiu smatra se koevkom najstarije sardinijske tradicije proizvodnje aquavita, jakog alkoholnog pića aromatizovanog destilatom bilja ili začina. U 19. veku, kada su uvedeni porezi na proizvodnju alkohola, filu ‘e ferra su nastavili da proizvode, ali “na crno”

To piće se i danas većinom prodaje “ispod klupe” makar su ga neki proizvođači tako progurali na tržište. Sve do pre nekoliko godina poljoprivrednici su svoje boce skrivali po kućama ili u vrtovima označavajući ta mesta komadom metalne žice pa će odmetničko piće i dobiti nadimak “metalna žica”. Neki ipak smatraju da su meštani osmislili takav naziv i zbog obližnjih vulkanskih planina nazvanih Montiferru – “metalno brdo”.

Ono što je oduvek činilo aquavitu Santu Lussurgiu posebnom je to što se dobija od vina, a ne kao u ostatku Sardinije, destilacijom manje cenjene komine. Dodaje se i komorač, a u zavisnosti od načina proizvodnje može da odleži i u drvenim bačvama pa takvo piće karakterišu zlatkaste i smeđkaste nijanse.

Vatrena voda na Sardiniji se pravi još od 16. veka, kada su službenici iz lokalne opatije sugrađanima ponudili taj moćni destilat.U početku se koristio zbog svojih lekovitih svojstava, posebno protiv zubobolje, a onda su ljudi shvatili da je odličan i kao piće. Iako je izvrstan kao digestiv nakon ručka ili večere, vatrena voda se donosi na sto kad god je vreme za nazdravljanje. Osim toga, tradicionalno se pije i na sahranama, u čast pokojnika.

Foto:Pixabay

Izvor:PRessSerbia/ pun kufer

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia