Italija je novi šampion Evrope

Printscreen

Fudbalska reprezentacija Italije postala je šampion Evrope, pošto je u finalu Evropskog prvenstva u Londonu posle izvođenja jedanaesteraca pobedila Englesku sa 3:2, nakon što je posle „regularnog“ dela i produžetaka bilo nerešeno, 1:1.

Na londonskom Vembliju, Engleska je povela u drugom minutu golom Luka Šoa, a izjednačio je Leonardo Bonuči u 67. minutu. Utakmica je završena 1:1, rezultat se nije promenio ni posle produžetaka, pa su izvođeni jedanaesterci.

U prvoj seriji Domeniko Berardi je bio precizan za vođstvo Italije, a izjednačio je kapiten Engleske Hari Kejn. Golman Engleske Džordan Pikford je zatim odbranio penal Andrei Belotiju, a Engleska je povela golom Harija Megvajera.

Italija je izjednačila golom Bonučija, a zatim je Markus Rašford pogodio stativu. U četvrtoj seriji Federiko Bernardeski bio je precizan za Italiju, a zatim je golman Đanluiđi Donaruma odbranio penal Džejdonu Sanču.

Engleski golman Pikford je posle toga odbranio penal Žoržinju, a zatim je Donaruma odbranio šut Bukaju Saki i doneo titulu svom timu.

To je druga titula prvaka Evrope za Italiju, posle 1968. godine, kada su “azuri” trijumfovali kao domaćini. Italija je tada u finalu u dvomeču pobedila Jugoslaviju (1:1, 2:0).

Engleska je povela već u drugom minutu golom Šoa. Posle kornera Italije Engleska je izvela kontranapad, Kejn je dodao do Kirana Tripijea, a on je asistirao do Šoa, koji je iz voleja poslao loptu u bliži ugao pored golmana Donarume.

To je najbrži gol u istoriji finala evropskih prvenstava.

Italija je pokušala da uzvrati, ali je Lorenco Insinje iz slobodnog udarca u osmom minutu šutirao preko gola. Posle toga engleski tim je imao inicijativu i više loptu, ali nije bilo pravih prilika sve do 35. minuta kada je zapretila Italija.

Federiko Kjeza se posle solo prodora oslobodio čuvara, ali je šutirao pored stative. Odmah na drugoj strani veliku priliku imali su Englezi kada je Šo centrirao pred gol, ali je odbrana Italije dobro intervenisala.

Italija se u završnici poluvremena oslobodila pritiska i igralo se više na polovini Engleske, čiji su fudbaleri bili sigurni u odbrani. U prvom minutu nadoknade Italija je imala prvi šut u okvir gola, kada je pokušao Marko Verati, ali je golman Pikford uhvatio loptu.

Drugo poluvreme počelo je šansom Engleske, kada je u duelu sa Bonučijem i Đorđom Kjelinijem pred golom Italije pao Rahim Sterling, a sudija Bjorn Kujpers procenio je da to nije bio jedanaesterac.

Posle toga Italija je kontrolisala igru i napadala. U 51. minutu iz slobodnog udarca pokušao je Insinje, ali je poslao loptu pored gola. Pet minuta kasnije posle centaršuta ŠoaMegvajer je glavom zahvatio loptu i poslao preko gola.

Na drugoj strani šansa je bila u 57. minutu, šutirao je KjzeaTripije je odbio loptu samo do Insinjea, koji je šutirao iz mrtvog ugla, ali je Pikford dobro odbranio. Pikford je i u 62. minutu dobro odbranio svoj gol, kada je šutirao Kjeza.

Minut kasnije pokušao je glavom Džon Stons posle kornera, ali je Donaruma prebacio loptu preko prečke.

Italija je predvođena Kjezom bila sve opasnija, a izjednačila je u 67. minutu golom Bonučija koji se najbolje snašao u gužvi pred golom. Prethodno je posle kornera glavom pokušao Verati, odbranio je Pikford, a lopta se odbila do Bonučija koji je poslao u mrežu. On je tako sa 34 godine i 71 danom postao najstariji strelac u istoriji finala evropskih prvenstava.

Italija je igrala brzo i imala više loptu, mogla je da povede u 73. minutu kada je pred gol centrirao Bonuči, ali je Berardi iz voleja šutirao preko gola.

U 85. minutu iz igre je zbog povrede morao da izađe do tada najbolji igrač na terenu Kjeza, a zamenio ga je Bernardeski. Posle toga utakmica je na kratko bila prekinuta pošto je jedan navijač utrčao na teren. Do kraja nije bilo prilika pa je utakmica ušla u produžetak.

Engleska je bila u dobroj šansi u 96. minutu kada je Džordan Henderson dobro pronašao Sterlinga, ali je u poslednjem trenutku intervenisao Kjelini i izbacio loptu u korner. Minut kasnije sa 20-ak metara Kalvin Filips šutirao je pored gola.

U 107. minutu slobodan udarac za Italiju izveo je Bernardeski, a Pikford je odbranio. Posle toga sa druge strane dobar je bio i italijanski golman, koji je izbio loptu ispred Stonsa i otklonio opasnost.

Ekipe su do kraja neuspešno pokušavale da postignu gol, pa su pobednika odlučili jedanaesterci u kojima je Italija bila sigurnija i osvojila titulu.

Engleska je prvi put igrala u finalu Evropskog prvenstva. To je bilo prvo finale nekog velikog turnria za Englesku posle 1966. godine, kada je kao domaćin trijumfovala na Svetskom prvenstvu.