Počela je sezona godišnjih odmora i svi sanjamo more i talase. A znamo i koliko se deca raduju brčkanju. Zbog toga nam je važno da budu bezbedna u svakom trenutku.
A da li znate koliku razliku pravi boja kupaćeg kostima? Prema rečima stručnjaka, najgore boje kupaćih kostima za decu su plava i bela, a najbolje su drečave boje: ružičasta i narandžasta, dok dobro prolaze i drečavo žuta i zelena.
I ovo ima veze isključivo sa sigurnošću, a ne sa modom. Spasioci lakše uočavaju kupače koji nose kostime jarkih boja, a kod spašavanja ponekad i nekoliko sekundi znači razliku između života i smrti.
Ne bismo da vas plašimo, ali davljenje je jedan od najčešćih uzroka smrti za populaciju od jedne do 24 godine, s tim da su petogodišnjaci grupa najvišeg rizika, podaci su kojima barata Svetska zdravstvena organizacija. Stoga je jedna kompanija odlučila da testira vidljivost kupaćih kostima u bazenima, jezeru i u moru.
Rezultati su takvi da ako ovo vidite, verovatno vam više neće pasti na pamet ni da pogledate kupaće u beloj i plavoj boji.
Vidljivost boja razlikuje se zavisno od toga gde plivate, pa je tako drečavo roze dobra za bazen koji nema plave pločice, a dobra je i za bazene sa svetlim svodom. Plava i bela nisu dobre nigde.
Najgore boje su bela i svetloplava, a najbolji izbor bili bi neonski ružičasti i neonski narandžasti kupaći kostimi, objasnili su iz kompanije u svom blogu. Iako su i tamne boje vidljive, često se mogu pomešati sa gomilom lišća i prljavštine.
Ova istraživanja postoje i urađena su još pre dve godine, a sada ih je ponovo aktuelizovala jedna jedna mama tiktokerka. Ona je i sama testirala vidljivost kupaćih kostima, a video se proširio kao upozorenje.
Niki Skarnati je instruktorka plivanja koja je u svom videu pokazala kako plivanje deteta izgleda u realnoj situaciji, odnosno koliko jasno možete videti dete koje nosi određene boje kupaćeg kostima.
Zato predlažemo da svi koji planiraju bazen i more u narednom periodu najpre pogledaju video, a potom se upute u kupovinu novog kostima.
Takođe, pokušajte da detetu ne stavljate na glavu plavu kapu, a ista odluka o boji neka važi i za sve stvari koje dete unosi sa sobom u vodu ili more.
(24sedam.rs/pixabay)