Booking.com
Travel

Evo koliko vam para treba za hranu na moru ove godine!

Evo koliko vam para treba za hranu na moru ove godine!

Ako se spremate za more, evo koliko para da spremite za hranu, tačnije osnovne namirnice u Grčkoj, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

 

Osim smeštaja, važna stavka u kalkulaciji troškova prilikom odlaska na letovanje svakako su cene hrane i pića, kako u prodavnicama i na pijacama, tako i u restoranima i kafićima na destinacijama koje ste izabrali.

Što se tiče Grčke, cene u restoranima i kafićima su otprilike iste kao i prethodne dve godine, pa tako nezaobilazni giros sendvič košta od dva do tri i po evra, giros porcija od pet do osam evra, a suvlaki sendvič od dva do dva i po evra. Za obrok sa pićem u jeftinijim restoranima četvoročlana porodica treba da izdvoji od 40 do 50 evra, dok u onim skupljim obrok košta od 30 do 40 evra po osobi. Takođe, treba uzeti u obzir da su cene na grčkim ostrvima malo više, piše “Alo”.

U većini popularnih grčkih letovališta uz naručeno piće u baru na plaži možete koristiti ležaljku. Tako za nekoliko evra, koliko ćete platiti piće, možete koristiti dve ležaljke i suncobran ceo dan. Međutim, i to zavisi od “kućnog reda” bara. Ležaljke koje nisu u okviru barova po osobi koštaju od pet do 15 evra.

U Hrvatskoj je voće malo poskupelo, a povrće pojeftinilo u odnosu na prošlu godinu. Kafa i čaj koštaju 1,3 evra, gazirani sokovi 2,2, kugla sladoleda od jedan do jedan i po evro, sendvič može da se nađe za od 2,2 do 2,7 evra, kroasan za evro… Kada su u pitanju cene u restoranima, pice koštaju između 5,4 i osam evra, obrok salate oko šest i po evra, deserti do četiri do osam evra, pa četvoročlana porodica za ručak ili večeru u jeftinijem restoranu treba da izdvoji najmanje 50 evra. Cene osnovnih namirnica u supermarketima nisu mnogo porasle u odnosu na prošlu godinu, ali ćete zato ležaljku na plaži teško naći za manje od 10 evra, a na nekim mestima iznajmljivanje košta čak i do 20 evra.

Ukoliko ste ove godine planirali da odmor provedete u Crnoj Gori, treba da znate da se cena kafe kreće od jedan do dva evra, sokovi koštaju od jedan i po do dva i po evra, flaširana voda košta između jedan i dva evra. U restoranima, obrok za četvoročlanu porodicu košta od 40 evra pa naviše. Za dve ležaljke sa suncobranom na većini plaža u Crnoj Gori biće potrebno da odvojite od pet do 20 evra. Paprene ležaljke plaćaju oni koji žele da uživaju na Svetom Stefanu, gde set košta oko 100 evra, ali i na Miločeru, gde je potrebno izdvojiti čak 120 evra za dve ležaljke i suncobran.

Hleb u Grčkoj košta između 0,7 i 2,5 evra, u Crnoj Gori između 0,6 i 0,8, a u Hrvatskoj između 0,44 i 0,74 evra.

Mleko je u Grčkoj između 1,1 i 2,5 evra, u Crnoj Gori između 0,1 i 1 evro, u Hrvatskoj od 0,85 do 0,9 evra.

Jaja su 1,2 do 1,5 evra u Grčkoj, 1,5 evra u Crnoj Gori, 1,75 evra u Hrvatskoj.

Paradajz je između 1,2 i 1,5 evra u Grčkoj, između 1 i 1,5 evra u Crnoj GOri, u Hrvatskoj je 1,6 evra.

Lubenice su u Grčkoj 0,8 evra po kilogramu, u Crnoj Gori 0,2 do 0,3 evra, u Hrvatskoj su 0,4 evra.

Breskve su u Grčkoj 1,80 evra, u Crnoj Gori 2, a u Hrvatskoj između 0,7 i 1.75 evra.

Piletina u Grčkoj košta 2,99 evra, u Crnoj Gori između 3,5 i 4,5 evra, dok je u Hrvatskoj 2,7 evra.

(mondo.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia