Booking.com
Lepota i zdravlje Zanimljivosti

Evo koliko je vremena potrebno da svarite određenu hranu!

HRANA

Učinak probave na gubitak kilograma je vrlo značajan. Kao što je više puta rečeno: “Ono ste što jedete”. Evo koliko je vremena potrebno za varenje hrane!


 

Naravno, tačnije vreme probave zavisi od fizičkog zdravlja pojedinca, metabolizmu, starosti, pa čak i polu, ali, uopšteno govoreći, neke namirnice će se variti brže dok će druge duže vreme biti u vašem sistemu za varenje.

Vreme varenja je proces kojim se hrana koju pojedete usitnjava i kroz digestivni trakt prenosi u krvotok. Važno je razumeti vreme varenja radi gubitka kilograma ili održavanja onoga što ste već postigli, prenosi portal BrightSide.

Ako jedete puno brzo varljive hrane, shvatićete da jedete mnogo više nego što bi trebalo jer vrlo brzo nakon što je pojedete, ona nestaje i ponovno osećate glad.

Ova vrsta hrane vas brzo obnavlja energijom, odnosno nivo glukoze raste, prenosi Index.

Iako više energije zvuči dobro, ako je vaše telo preplavljeno glukozom i ne koristi ga, ostatak se pretvara u masti.

Hrana koja se polako vari

Ova hrana podiže nivo šećera u krvi mnogo sporije, dajući stabilniju i uravnoteženiju energiju. Ali ako jedete samo vrlo sporo varljivu hranu, vaš digestivni sistem će raditi maksimalno sve vreme, što može biti naporno za vaše telo.

Stručnjaci savetuju da u jednom obroku ne mešate hranu koja se brzo i sporo vari kao i da izbegavate da jedete hranu koja se brzo vari odmah nakon one koja se sporo vari jer varenje još nije završena pa možete opteretiti želudac.

Najbolje vreme za obradu hrane koja sadrži komponente s različitim vremenima probave je ručak kada je vaš digestivni sistem najaktivniji. Obroci za doručak i večeru treba da budu jednostavniji i poželjno s proizvodima koji se brzo vare, tako da ubrzo nakon doručka postižete energetsko pojačanje i pustite da se želudac odmara noću.

Što se tiče tečnosti, voda odmah ulazi u creva, a voćni sokovi ili sokovi od povrća se vare se čak 15 do 20 minuta.

Kad je u pitanju čvrsta hrana, vreme probave je dosta duže:

– sirovo povrće od 30 do 40 minuta

– kuvano povrće 40 minuta

– riba od 45 do 60 minuta

– salata s uljem sat vremena

– skrobno povrće (poput krompira) jedan i po do dva sata

– žitarice (pirinač, heljda, kinoa) dva sata

– mlečni proizvodi dva sata

– orašasti plodovi tri sata

– piletina jedan i po do dva sata

– govedina tri sata

– jagnjetina četiri sata

– svinjetina pet sati

(krstarica/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia