Obratite pažnju na količinu u toku dana.
Previše hleba u toku dana na vašem meniju svakako nije dobar izbor i to ne samo zato što hleb goji već i zato što podstiče zapaljenske procese u organizmu.
Evo kako ćete znati da jedete previše hleba u toku dana.
Osećaj gladi
– Većina vrsta hleba su rafinisane i imaju malo nutrijenata. To znači da vaše telo ne registruje da ste nešto pojeli i ne osećate se sito nakon konzumiranja hleba. Samo vam poraste nivo šećera u krvi, zbog čega ste još više gladni – rekla je nutricionistkinja Šana Husin.
Bol u stomaku
Visok šećer
Ako vam nivo šećera u krvi raste do ne baš najzdravijeg nivoa, za to bi mogao da bude odgovoran upravo hleb.
– Konzumiranje previše hleba, posebno onog prerađenog može da dovede do upalnih procesa u telu, a to može da prouzrokuje insulinsku rezistenciju, stanje koje obično prethodi diabetesu – kaže nutricionistkinja Heder Henks.
Visok krvni pritisak
Visok pritisak i konzumiranje hleba povezaniji su nego što ljudi misle. Prema američkom CDC, čak i konzumiranje umerene količine hleba može da prouzrokuje porast krvnog pritiska. Studija iz 2018. godine pokazala je da čak i jedno parče hleba nedeljno može da prouzrokuje rast krvnog pritiska.
Višak kilograma
Ako se broj na vagi povećava, to bi moglo da znači da ipak malo preterujete sa konzumiranjem hleba, posebno ako jedete onaj od belog brašna.
– Kada jedete hleb, povećava se verovatnoća da ćete uz hleb jesti i druge nezdrave namirnice. To je tako jer se hleb obično kombinuje sa prerađenim mesom i masnim sirevima – rekla je nutricionistkinja Trista Best.
Prema studiji iz 2014. godine, pojedinci koji su jeli dve ili više porcije hleba dnevno imali su znatno veću šansu da će postati gojazni od onih koji su jeli jednu ili manje porcija hleba nedeljno.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas
Dodajte komentar