Novi modernizovani sistem ulaska i izlaska u zemlje Evropske Unije najavljen je za 2025. godinu, a neke zemlje su već napravile prve korake ka njegovoj primeni.
Evropska komisija je u decembru 2024. godine predložila početak rada EES sistema i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
Konačan datum primene još uvek nije poznat, ali neke od zemalja članica počele su da se pripremaju.
Tako je u Španiji otvoren novi pametni sistem ulaska i izlaska iz EU na granici Melija-Maroko.
Španski ministar unutrašnjih poslova, Fernando Grande-Marlaska, otvorio je EES sistem i istakao da je Melija spremna za sprovođenje automatizovanih provera čim sistem bude pokrenut širom EU.
Kada sistem bude pokrenut, svi državljani trećih zemalja koji prelaze granicu Melilja-Maroko kako bi ušli na špansku teritoriju moraće da se registruju u novi sistem, bez obzira na to da li imaju pravo na bezvizni ulazak u Šengen zonu ili ne.
Tokom registracije, državljani trećih zemalja moraće da dostave svoje biometrijske podatke, uključujući fotografiju lica i otiske prstiju, kao i druge lične informacije.
I Eurostar voz najavio je uvođenje promene putovanja vozom između Pariza i Londona u okviru pripreme za uvođenje dugo odlaganog sistema ulaska i izlaska iz EU (EES).
Putnici koji putuju vozom između Pariza i Londona treba da znaju da će operater železničkog prevoza kroz Lamanš, Eurostar, ukinuti popularni biometrijski sistem prijave na stanici St Pancras u Londonu, u okviru priprema za uvođenje EES sistema.
Međutim, kapacitet graničnih kontrola na stanici je udvostručen, a broj e-gate prolaza će biti povećan na 11, uz postavljanje 49 kioska za registrovanje unapred u EES sistem.
Konašan datum primene još uvek nije poznat, a na zvaničnoj stranici EU stoji da se primena očekuje u 2025. godini, nakon čega će uslediti i ETIAS sistem.
Šta je EES sistem?
Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.
Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.
Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, kreiraju se biometrijski šabloni koji se čuvaju u zajedničkoj Biometrijskoj službi za upoređivanje podataka.
Zašto se uvodi novi sistem ulaska u EU?
Novi sistem ulaska u EU se uvodi kako bi se poboljšala efikasnost upravljanja spoljnim granicama i
sprečila neregularna migracija, kao i kako bi se olakšalo upravljanje migracionim tokovima, dentifikovali putnici koji nemaju pravo na ulazak ili su prekoračili dozvoljeni boravak i prepoznali putnici koji koriste lažne identitete ili pasoše i kako bi se pomoglo u sprečavanju, otkrivanju i istrazi terorističkih i drugih teških krivičnih dela
EES sistem ima nekoliko prednosti:
- Sistem ulaska i izlaska modernizuje upravljanje spoljnim granicama EU, postepeno poboljšavajući iskustvo putnika
- Identifikuje osobe koje prekorače dozvoljeni boravak i pruža pouzdane podatke o ulascima, izlascima i odbijenim ulascima
- Efikasno suzbija prevaru s identitetom prikupljanjem biometrijskih podataka
- Bezbednost unutar EU biće pojačana zahvaljujući poboljšanoj graničnoj kontroli, korišćenju elektronskih evidencija i biometrijskih podataka
- EES omogućava deljenje informacija u realnom vremenu, osiguravajući da granične vlasti širom EU imaju pravovremene i tačne podatke
Izvor: PressSerbia/b92