fbpx
Booking.com
Home » Health and beauty » Evo kako da napravite RAZLIKU između DOZVOLJENIH namirnica i onih koje TREBA IZBEGAVATI
Health and beauty

Evo kako da napravite RAZLIKU između DOZVOLJENIH namirnica i onih koje TREBA IZBEGAVATI

Pratite ovo pravilo!


Gluten je protein, koji se prirodno nalazi u žitaricama- u pšenici, ječmu, raži, spelti, kuskusu. Neki ljudi nemaju problem s varenjem ovog proteina, dok kod drugih izaziva određene tegobe poput nadimanja, pojave glavobolja ili migrena, potom upalnih procesa na koži, kao i zadržavanja tečnosti u organizmu. Ako imate ove simptome, najverovatnije ste intolerantni na gluten, ali neophodne su laboratorijske analize kako bi se precizno utvrdilo šta je njihov uzrok.

Međutim, postoji mnogo opasnije i kompleksnije stanje a to je celijakija- autoimuni poremećaj koji je za razliku od intolerancije, agresivna reakcija našeg imunog sistema koja oštećuje sluznicu tankog creva. Takođe, u tom slučaju imunološki sistem prepozna gluten kao štetan. Simptomi se kreću od blagih do veoma intenzivnih, od osipa i oticanja kože, do anafilaktičkog šoka, koji može dovesti do smrtnog ishoda, ukoliko se na vreme ne ukaže medicinska pomoć.

Ako ste alergični na gluten, evo na treba da obratite pažnju:

Dozvoljene namirnice:

  • Sveže voće i povrće
  • Mahunarke
  • Orašasti plodovi i semenke u svom prirodnom, neprerađenom obliku
  • Jaja
  • Neprerađeno meso, riba
  • Mlečni proizvodi

Žitarice bez glutena  ( heljda, kukuruz, lan, proso, kinoa, pirinač, soja, tapioka)

– Brašno bez glutena  (od pirinča, soje, kukuruza, krompira i pasulja)

Žitarice koje nisu dozvoljene: pšenica i svi proizvodi od pšenice, ječam. raž, ovas (iako je prirodno bez glutena, tokom proizvodnje može biti kontaminirana pšenicom, ječmom ili ražom.

Povedite računa o:

  • gotovim proizvodima poput dresinga, soseva, preliva- u njima se često mogu naći tragovi glutena
  • mesnim prerađevinama (iako u u mesu nema glutena, prerađevinama se dodaju razni dodaci koji ga mogu sadržati)
  • konzerviranoj hrani

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodaj komentar

Klikni ovde da postaviš komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE MARTINA VRBOS – ZAŠTO MI NE DAŠ DA TE VOLIM

Naučite Italijanski sa Nevenom!

italijasnki jezik

Vremenska prognoza

RADIO “KOLUBARA”, – slušajte besplatno kvalitetan radio na internetu

RADIO KOLUBARA

LAJKUJTE NAŠU FACEBOOK STRANICU!

Booking.com

All Topics

Prijatelji sajta


BG online

 

class=

Iskoristite stalne popuste-Ulepšajte se!
ageless

RSS NEVEROVATNE PONUDE DANA:

REZERVIŠITE SMEŠTAJ BRZO I POVOLJNO!



Booking.com

PRessSerbia-logo

PRessSerbia© 2022.

Ukoliko imate bilo kakvu sugestiju, savet, pitanje ili želite saradnju možete nam se obratiti putem emaila: office@pressserbia.com

PRess Serbia