Booking.com
Kultura Društvo News

Evo kako će biti održan Sajam knjiga – ČEKA SE ODLUKA KRIZNOG ŠTABA!

Lista naslova knjiga za koje većina kaže da su ih čitali, a zapravo nisu

Sasvim je izvesno da Međunarodnog beogradskog sajma knjiga u poslednjoj nedelji oktobra biti neće.


Iako se Krizni štab još nije zvanično izjasnio da li je bezbedno da se naša najveća smotra pisane reči održi pod kupolama Beogradskog sajma (odluku će obznaniti u ponedeljak), domaći izdavači su skoro u jednom glasu rekli da ne žele da izlože zdravstvenom riziku ni posetioce, ni svoje zaposlene.

Kako “Novosti” nezvanično saznaju, u Kriznom štabu još nije odobren rad sajmova i da se verovatno situacija neće promeniti do te mere da se tako masovno okupljanje može održati bezbedno. Ali, mali virus ne može da zaustavi život, a mnogi sugrađani su navikli da u oktobru “žive za knjigu”. Svesni toga izdavači su Sekretarijatu za kulturu Beograda predložili da se napravi festival knjige na otvorenom. “Grad knjige”, kako su ga članovi Udruženja profesionalnih izdavača u dopisu Sekretarijatu nazvali, mogao bi da bude smešten na Malom Kalemegdanu.

– Pored prodaje knjiga pod jednoobraznim šatorima, animirali bismo knjižare, ali i druge prodavce u Knez Mihailovoj da se uključe u izlagački program. Nemamo nameru da organizujemo programska okupljanja, odnosno događaje, već video animaciju na nekoliko mesta, ali u skladu s mogućnostima, budući da je vremena za pripremu malo – napisali su izdavači.

Manifestacija u slavu pisane reči, ako je bude, neće podsećati na “šabački vašar”. Sve bi se dešavalo pod šatorima, koji podsećaju na pagode, a koji su već godinama svetski trend za slične događaje. Pritom, svi bi bili dovoljno odvojeni jedni od drugih, tako da bi zadovoljavali mere opreza koje se već primenjuju u prodavnicama, apotekama, bankama…

– Ne pravimo mi alternativu Sajma knjiga, ovo bi bila jedna vrsta hibrida, nešto što donosi budući koncept – kaže Zoran Hamović, predsednik Udruženja profesionalnih izdavača.

– Sajmovi knjiga izgubili su svoj koncept zahvaljujući internetu i drugim načinima komunikacije. Festivalski deo sajma je postao glavni, a za to više sajamske hale nisu potrebne.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Novosti

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia