Booking.com
Travel

Egipatski Hram Abu Simbel- čudo staro 3.000 godina

Egipatski Hram Abu Simbel- čudo staro 3.000 godina

Abu Simbel se smatra jednim od najvećih građevinskih čuda koja postoje i danas


Egipatski Hram Abu Simbel- čudo staro 3.000 godina

Kada neko kaže Egipat, prva asocijacija koja nam obično pada na pamet jesu piramide u Gizi, koje su veličanstvene i svakako zaslužuju da ih posetite. No, piramide nisu jedino čudo koje ćete pronaći u ovoj zemlji. Još jedno mesto koje toplo preporučujemo da posetite i koje će vas zasigurno zapanjiti jeste Hram Abu Simbel.

Abu Simbel zapravo čine ne jedan – nego dva hrama, o tome će nadalje biti više reči. Ono na šta bismo skrenuli pažnju jeste da su ove građevine napravljene 1.200 godina pre nove ere i uz egipatske piramide predstavljaju jedan od najvećih građevinskih poduhvata tog vremena.

U narednim redovima ćemo govoriti o istoriji ovih hramova, ko ih je izgradio, kome su posvećeni. Posebno je zanimljiv proces premeštanja oba hrama, koji se odigrao 60-ih godina prošlog veka. Tada su hramovi isečeni na ukupno 2.000 delova, pa potom ponovo složeni. Zvuči i jeste prezanimljivo. Pročitajte.

Čudo staro 3.000 godina

Ramzes II je jedan od najpoznatijih, a i najdugovečnijih vladara starog Egipta. Živeo je čak 90 godina u periodu kada je prosečan životni vek iznosio oko 30, 40 godina. Naprosto nije ni čudo što su ga savremenici smatrali reinkarnacijom božanstva.

Hramovi su isklesani u steni. Izgrađeni su na teritoriji tadašnje Nubije, koja je imala autonomiju skoro kao i sam Egipat.

Veći hram je isklesan u brdu visine od 60 metara. Na ulazu se nalaze četiri statue, dve sa jedne i dve sa druge strane. Prva statua predstavlja egipatsko vrhovno božanstvo – Amon Ra, drugi je sam faraon Remzes, treći Ra Karakhti i četvrti Pitah koji predstavlja glavno zemaljsko božanstvo.

Da su Egipćani bili sjajni matematičari i astronomi govori činjenica da dva puta godišnje (20. februara i 20. oktobra), sunce osvetljava samu unutrašnjost hrama, a zraci osvetljavaju prve tri statue, dok četvrta ostaje neosvetljena. Veruje se da je četvrta bila sa namerom ostavljena u mraku, s obzirom na to da se bog Pitah neretko povezuje sa podzemnim svetom.

Arheolozi smatraju da 20. oktobar nije slučajno izabran kao datum kada je ovakav položaj sunca. 20. oktobar je, zapravo, rođendan ovog velikog egipatskog faraona.

Unutrašnjost hrama je iscrtana detaljima iz velikih bitaka tog doba. Jedna od njih je bitka sa Hetitima kod Kadeša, neke oslikavaju ratove u Libiji. Veoma je lepo označeno koje su bitke u pitanju, jer su svuda ispisani i hijeroglifi.

Između četiri velike statue nalazi se i nekolicina manjih koje možete primetiti kada se približite hramu. Te statue predstavljaju Ramzesove žene i decu.

Drugi, manji hram, je hram kraljice Nefertiti, izgrađen da bi se odala počast boginji Hator. Ona je zaštitnica žena, materinstva, ženske seksualnosti, boginja neba i kuće.

Nakon raspada starog Egipta, sećanje na hramove je otišlo u zaborav, postojale su samo priče lokalaca o hramu pored Nila. Napokon, hramovi su pronađeni 1813. godine. Do tad su bili zatrpani peskom.

Premeštanje hramova

Iako su odolevali vremenu skoro tri hiljade godina, i danas predstavljaju vredno svedočanstvo drevnih vremena i civilizacija, savremeno društvo je pripretilo opstanku ovih impozantnih građevina. Naime, 60-ih godina prošlog veka se je isplanirana i započeta gradnja velike hidroelektrane na Nilu čija bi brana povisila nivo vode i potopila hramove.

Kako su hramovi pod zaštitom UNESCO-a, ova organizacija je obezebedila i nadgledala čitavo premeštanje hramova. Preporučujemo vam da odgledate dokumentarac na Jutjubu koji slikovito prilazuje kako je to izgledalo:

 

Danas se hramovi nalaze 64 metara iznad i 180 metara istočno od svog nekadašnjeg mesta. Ranija lokacija je sada potopljena, te su hramovi na samoj obali jednog od najvećih veštačkih jezera na svetu.

Ovo je bio izuzetno komplikovan posao. Ceo hram je bilo potrebno iseći, razdvojiti na što manje bolokove koji su težili od tri do dvadeset tona, da bi se mogli ponovo presložiti i da bi se zadržao njihov autentični izgled.

I zaista, ova gotovo nemoguća misija je uspešno izvršena. Hramovi izgledaju skoro sasvim identično. Ono što se da primetiti kada malo bolje pogledate, jeste da su građevine pomalo okrnjene prilikom prenošenja, iako se mnogo pazilo da do toga ne dođe. Da bi se ovaj gigantski projekat sproveo u delo bilo je potrebno uložiti pet godina, preko 3000 radnika i oko 42 miliona dolara.

Nažalost, veliki hram ima jedno krupno oštećenje koje je nastalo još pre premeštanja. Trup i glava druge skulpture su se srušili. Identično stoje i danas, nisu pokušavali da rekonstruišu lik na skulpturi, kako bi očuvali njenu autentičnost.

Egipatski Hram Abu Simbel- čudo staro 3.000 godina

Abu Simbel se smatra jednim od najvećih građevinskih čuda koja postoje i danas, naročito zbog veštine klesanja i detalja koji se na njemu nalaze, a koji su arheolozima i istoričarima u mnogome pomogli da razotkriju misterije starog Egipta.

Danas je hram Abu Simbel jedna od najvećih turističkih atrakcija Egipta. Iako će vas možda čekati gužva pri dolasku, budite strpljivi i sačekajte da uđete u sam hram. Zasigurno ćete biti oduševljeni njegovim izgledom i umeću klesara koji su ga izgradili.

PRessSerbia

 

About the author

Dalibor Katic

Novinar je sa skoro dvadesetogodišnjim iskustvom u medijima. Stotine ekskluzivnih priča, ali i brojni intervjui sa domaćim i svetskim zvezdama samo su deo njegove novinarske karijere.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia