Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Dojenje i dijabetes: šta bi sve mame trebalo da znaju?

Dojenje i dijabetes: šta bi sve mame trebalo da znaju?

Mame koje imaju dijabetes tipa 1 ili 2 mogu da doje bebu, ali bi trebalo da obrate pažnju na nekoliko stvari.


Pitate se da li i kako možete dojiti bebu ukoliko imate dijabetes? Odgovor je – možete! Štaviše, dojenje pomaže mamama koje imaju imaju dijabetes tipa 1 ili tipa 2, da drže bolest pod kontrolom, te sprečava dalje komplikacije. Takođe, prema podacima Internacionalnog veća za dijabetes, ne postoji nikakav rizik da na ovaj način bebi prenesete svoje oboljenje.

Dojenje može produžiti vreme do dolaska ciklusa. To su dobre vesti za dijabetičare, jer menstrualni ciklus donosi hormonske promene, koje otežavaju kontrolu nivoa šećera u krvi.

Ipak, ako imate dijabetes morate paziti na nekoliko stvari prilikom dojenja.

Veza između dojenja i hipoglikemije

Pošto dojenjem trošite dodatne kalorije, možda vam neće biti potrebna tolika količina insulina koju ste uzimali pre dojenja. Dok je ovo dobra vest za dijabetičare, pad nivoa šećera u krvi dovodi do rizika od hipoglikemije.

Neki od simptoma hipoglikemije su:

– drhtavica

– mučnina

– znojenje

– ubrzan rad srca.

Vrlo je važno da izbegavate rizik od hipoglikemije što je više moguće.

Kako održati stabilan nivo šećera u krvi?

Dojenje mnogo ‘traži’ od vašeg tela, a zahteva i određenu dijetu, uz veliku količinu nutrijenata koji obezbeđuju dobar kvalitet mleka za vašu bebu. Sa tim na umu, planiranje obroka bi trebalo da sadrži 40 posto ugljenih hidrata, sa fokusom na veću količinu vlakana, nizak glikemijski indeks i izbegavanje rafinisanih šećera, što uključuje ovsene pahuljice, braon pirinač i slatki krompir.

Oko 40 posto energije vašeg tela bi trebalo da dolazi iz masti, od kojih bi pola trebalo da potiče iz nezasićenih masti (avokado i ulja), a drugih 20 posto bi trebalo da dolazi iz proteina. Takođe, jedna od ključnih stavki su redovni obroci i plan koji uključuje užine u pravilnim intervalima. Ovo će vam pomoći da izbegnete nagli pad šećera u krvi.

Dojenje i dijabetes: šta bi sve mame trebalo da znaju?

Planiranje obroka

Kada je zdrava ishrana tokom dojenja u pitanju, ključno je da imate pripremljen plan unapred, kako biste uvek imali zdrave grickalice ukoliko ogladnite.

Izdvajamo vodič koji će vam olakšati planiranje:

– Jedite dosta žitarica bogatih vlaknima, poput ovasa, braon pirinča, ječma, mahunarki.

– Uključite što više svežeg voća i povrća u svoju ishranu. Što više boja, to bolje.

– Uvedite namirnice sa niskim procentom masti, kako biste imale dovoljne zalihe kalcijuma.

– Jedite masnu ribu poput lososa, haringe, skuše, pastrmke makar dva puta nedeljno, kako   biste imale dovoljnu količinu omega 3 masnih kiselina.

– Pijte dovoljno tečnosti – neka vam cilj bude 2-3 litra vode dnevno. Ovo je vrlo važno, kako biste tokom dojenja izbegle dehidrataciju.

– Ograničite kofein na jednu ili dve šoljice kafe na dan.

Dodatni savet: Vrlo je važno da zapamtite da ako ste za užinu između obroka pojele hranu bogatu ugljenim hidratima, morate prilagoditi količinu insulina, da bi efekat na nivo šećera u krvi bio potpun.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ Yumama

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia