Ako ste odlučili da posetite zemlju koju još niste istražili, a na putovanje idete automobilom, bilo bi dobro da znate barem njihova saobraćajna pravila.
Mnoge zemlje širom sveta imaju neobična saobraćajna pravila – u jednom glavnom gradu saobraćaj čak regulišu lokalci obučeni u kostime zebri…
Francuska
Dok u većini zemalja vozači treba da paze uglavnom na policiju i kamere za nadzor brzine, u Francuskoj se morate suočiti i s lokalnim zajednicama. Ove volonterske grupe koriste radare za merenje brzine kako bi odvratile vozače od prebrze vožnje, objašnjava RAC.
„Francuska policija može na osnovu izveštaja lokalnih zajednica izdati kazne ili čak strože sankcije – zato se držite zakona i izbegnite neželjenu kaznu u poštanskom sandučetu“, dodaju.
Nemačka
Nemačka je poznata po svojim auto-putevima bez ograničenja brzine, tzv. autobanovima, na kojima je zaustavljanje bez opravdanog razloga protivzakonito. Zbog toga RAC objašnjava da „nikad ne biste smeli da ostanete bez goriva“ dok vozite po autobanu jer bi zaustavljanje iz tog razloga značilo kršenje zakona.
Stručnjaci za saobraćaj takođe upozoravaju da na autobanovima ponekad ipak postoje ograničenja brzine.
Ekvador
Ekvador ima jednu od najviših stopa saobraćajnih nesreća u Latinskoj Americi „zbog neoprezne, prebrze vožnje i loše održavanih vozila“, piše Dejli mejl, a prenosi Index.hr.
Postoje određena pravila kojima nastoje da reše ovaj problem, pa su u nekim gradovima u Ekvadoru vozilima s ekvadorskim registarskim oznakama zabranjena kretanja određenim danima ili u vreme najveće gužve.
Sistem se bazira na „poslednjim znacima registarske oznake vozila“, zbog čega je najbolje proveriti svoju tablicu pre nego što krenete na vožnju u ovoj južnoameričkoj zemlji jer biste u suprotnom „mogli biti kažnjeni“.
Indija
Krave su u hinduizmu poštovane životinje i u mnogim područjima Indije smatraju se svetim. Često se mogu videti kako slobodno lutaju ulicama širom zemlje, a automobili im uvek staju kako bi prešle kolovoz, što neretko dovodi do potpunog zastoja u saobraćaju.
Zbog toga se često turisti koji voze po Indiji pozivaju da se ponašaju kao i lokalni vozači jer „nesreće u kojima učestvuju krave mogu privući mnoštvo ljudi i potencijalno dovesti do nasilja“.
Turkmenistan
Ako koristite automobil u Turkmenistanu, pobrinite se da vaše vozilo nije crne boje – ni bilo koje druge osim bele. Prema informacijama AutoTurkmena, mnoga mesta u zemlji, naročito glavni grad Ašgabat, zabranila su vozila koja nisu bele boje zahvaljujući praznovernim uverenjima predsednika Berdimuhamedova i njegovoj viziji grada ukrašenog belim automobilima.
S turskog tržišta automobila dodaju da je ova zabrana „dovela do oduzimanja vozila i zahteva vlasnicima da prefarbaju svoja vozila u belo ili se suoče s novčanim kaznama“.
Katar
Bes u saobraćaju prilično je uobičajen osećaj među vozačima, bez obzira na to gde u svetu živite. Međutim, u Kataru bi iskazivanje ljutnje na putu moglo rezultirati novčanom kaznom, zatvorskom kaznom, deportacijom, pa čak i zabranom ulaska u zemlju.
„Čak i najmanji oblici ‘saobraćajnog besa’, poput nepristojnih gestova, mogu dovesti do ozbiljnih sankcija“, navodi se.
Japan
Ako ste ikad hodali uz put kada pada kiša i pritom vas je poprskalo vozilo koje je velikom brzinom prošlo kroz lokvu, znate koliko to može biti frustrirajuće. U Japanu, međutim, prskanje pešaka tokom vožnje nije samo nepristojno već predstavlja i „ozbiljno kršenje“ zakona o saobraćaju. Vozači koji to učine mogu se suočiti s (manjom) novčanom kaznom od 7.000 jena, odnosno oko 44 evra.
Bolivija
Jedno od bizarnijih pravila dolazi iz bolivijske prestonice La Paza, gde grupa stanovnika obučena u kostime zebri – poznatih kao Cebritas – upravlja saobraćajem. Prema pisanju Atlas Obscurea, vlada je počela da uvodi ove „zebre“ početkom 2000-ih, „kad je sigurnost na putevima u La Pazu bila na najnižem nivou“.
Australija
U većini delova sveta provala u automobil protivzakonita je radnja. Međutim, u mnogim delovima Australije i sami kršite zakon ako ostavite automobil otključan ili s otvorenim prozorima, objašnjava „The Canberra Times“. Ovo pravilo uvedeno je s ciljem smanjenja krađa vozila.
Ruanda
U glavnom gradu Ruande Kigaliju automobili su zabranjeni prve i treće nedelje svakog meseca kao deo inicijative za smanjenje zagađenja u gradskom središtu i podsticanja pešačenja i vožnje bicikla.