Stručnjaci kažu da svakodnevno pranje lica nije dobro za kožu i da može proizvesti više štete nego koristi, posebno onima koji se bore s aknama ili masnom kožom. Dermatološkinja Eva Meleg otkrila je razloge zašto svakodnevno pranje lica šteti koži.
Još više masti kožu – Koža ljudi s aknama proizvodi veću količinu sebuma, koja vlaži kožu i koja je vrlo važna za održavanje njenog zdravlja. “Često pranje lica raznim hemijskim sastojcima, često prisutnim u sredstvima za pranje masne kože, uklanjaju prirodna ulja sa površine kože, ostavljajući je suvom, tako podstičući telo da proizvodi još više sebuma”, priča dermatološkinja. Dodaje i da je čišćenje lica uljem i pilingom svaka dva dana bolje od svakodnevnog umivanja gelom za pranje lica.
Ne zaustavlja akne – Sebum sa površine kože meša se sa vazduhom i bakterijama i postaje “užegao”, zbog čega dolazi do začepljenja i upala koje izazivaju akne. Ipak, dr Meleg kaže da sebum ne treba prečesto da ispiramo, jer će ga, kad smanjite učestalost pranja kože lica, ona sama smanjiti proizvodnju sebuma, a time će se smanjiti i broj akni. Neće nestati.
Može pogoršati crvenilo – Ako vam je koža jako osetljiva, hlor iz vode može znatno pogoršati situaciju. Dermatološkinja zato savetuje da je u slučaju preosetljive kože najbolje čišćenje bez vode, s hidratantnom kremom za vrlo osetljivu kožu, prenosi vecernji.hr.
Uklanja dobre bakterije – Dobre bakterije štite i održavaju kožu, sprečavaju isušivanje i zadržavaju vlažnost kože, a svakodnevno pranje lica ih uklanja i tako dodatno isušuje kožu.
Može pogoršati otvorene pore – Uklanjanje ulja kože kroz svakodnevno pranje može učiniti kožu manje elastičnom i ostaviti pore otvorenima, poručila je dr Meleg.
Foto: Pixabay
Izvor:PRessSerbia/ Večernji.hr
Add Comment