Booking.com
Travel

Dablin – jedan dan za manje poznate zanimljivosti!

Dablin

Pogodan za šetnju, kosmopolitski i živahan grad, iako godinama izuzetno popularan, Dablin je poželjno posetiti sada više nego ikada ranije.


 

Uticaj imigranata, od kineskih restorana do poljskih bakalnica, dodao je boju i raznolikost ionako živopisnoj kulturi irske hrane, zanata i pića.

Pogledajte prvi primerak Džejms Džojsovog „Uliksa“ u novom irskom Muzeju književnosti (Museum of Literature Ireland), a zatim se opustite uz čašu domaćeg vina, kupite kvalitetnu irsku posteljinu i uživajte u domaćoj espreso kafi uz zvuke tradicionalne muzike.

Irska umetnost se uvek snažno oslanjala na tragediju, a dablinska istorijska groblja i zatvore vredi posetiti kako biste shvatili melanholičnost koja prožima ovu zemlju. A lokalni smisao za humor, često crn i ironičan do krajnjih granica, ujedno je i ono što većini turista ostane kao najjače sećanje na prestonicu Irske.

Petak
15h – Obilazak zatvora

Impozantan zatvor Kilmainham Gaol (organizovan obilazak, koji je i jedini način da se vidi ovo mesto, košta 8 eura, a najbolje je unapred napraviti rezervaciju) je iznenađujuće dugo turistička atrakcija, tačnije od 1966. godine kada je zatvor ponovo otvoren nakon višegodišnjeg renoviranja. Jednočasovni obilazak ćelija i kamenog dvorišta, gde su pogubljene vođe Uskršnje pobune 1916. godine (oružane pobune protiv britanske vlasti), pokazuju mračnu ulogu koju je ovaj zatvor imao u istoriji Irske. U njemu su bili zatvarani pobunjenici hapšeni tokom svake pobune protiv britanske vladavine, a bio je i mesto zadržavanja osuđenika koji su čekali deportaciju u Australiju. Obilazak se završava u informativnom muzeju, gde se mogu pronaći detalji o Uskršnjoj pobuni, Ratu za nezavisnost i Građanskom ratu. Ako vam neki delovi zatvora deluju poznato, to je zato što su scene kultnih filmova „U ime Oca“ i „Majkl Kolins“ snimane u njemu.

U zatvoru Kilmainham Gaol boravili su svi značajnipobunjenici protiv britanske vladavine
17h – Miris cigareta i jakog viskija

Miris destilerije „Teeling Whiskey“ dobro ćete osetiti i pre nego što je ugledate. Prva nova destilerija otvorena u Irskoj za proteklih 125 godina, locirana je u kvartu Libertis (The Liberties), koji je naviknut na miris ječma i hmelja, jer je u 19. veku ovde bilo na desetine destilerija i pivara. U jednosatnoj turi (cene kreću od 17 eur po osobi, uključujući i degustaciju) saznaćete sve detalje o dugoj istoriji pravljenja irskog viskija, a obići ćete i radnu destileriju, gde ćete videti kako sladovina fermentira u drvenim posudama i kako se viski destilira u ogromnim drvenim bačvama. Obilazak se završava u baru gde vas stručnjaci vode kroz degustaciju različitih vrsta viskija, „single grain“ (viski iz jedne destilerije napravljen od bilo koje vrste žitarica), „small batch“ (viski proizveden mešanjem sadržaja relativno malog broja odabranih bačvi) i „single malt“ (viski iz jedne destilerije napravljen od ječmenog slada).

19h – Zelenilo i kokteli

U ozelenjenom srcu južne strane grada, u živahnom parku Svetog Stefana (St. Stephen’s Green), naći ćete studente kako se odmaraju na travnjacima, turiste koji hrane golubove i puno zaposlenih iz obližnjih kancelarija na pauzi. Prošetajte se oko jezera i zaustavite se u severnoistočnom delu kako biste odali počast Volfu Tonu, revolucionaru iz 18. veka koji se smatra ocem irskog republikanizma. Zanimljivo je da su kamene ploče iza njegove statue, stanovnici Dablina, koji uživaju da daju nadimke spomenicima, nazvali Tonhendž (Tonehenge). Spustite se niže ulicom Doson (Dawson) i svratite na jedan aperitiv u Peruke & Periwig, udoban bar intimne atmosfere. Više nego raspoloženi za neobavezan razgovor, šankeri u tom baru prave neke od najboljih koktela u gradu sa začinjenim džinom i lokalnim viskijem. Vrlo udoban drugi sprat, sa svojim baršunastim foteljama, uljanim slikama i prozorima koji gledaju na prometnu ulicu, odlično je mesto da se osamite i saberete utiske na sat ili dva.

Park svetog Stefana je podjednako popularan među Dablincima i turistima
21h – Nova irska kuhinja

Rezervišite unapred večeru u restoranu Clanbrassil House, gde šef Grejn O’Kif donosi potpuno novi pristup starim idejama u kulinarstvu, poput izvrsnih dagnji (Killary Fjord) u začinjenom bujonu sa zapada Irske i dimljene pastrmke u kiseloj pavlaci prekrivene kiselim kupusom. Ovaj mali restoran otvoren je 2018. godine i služi neka od najinovativnijih jela u Dablinu: domaće kobasice od svinjskih obraza, sladoled od marmelade, pomfrit sa majonezom od luka. Zanimljiva evropska vina služe se na čašu, a tu je i porodičan stil služenja hrane gde se u kuhinji priprema puno malih porcija, predjela, glavnih jela i deserta, što je zabavan način za degustiranje različite hrane.

Subota
9h – Kreativni doručak za kraj

Ako već morate da završite posetu, a dosta vam je irske pržene hrane, izaberite rani doručak u restoranu Brother Hubbard South, koji ima jedan od najinteresantnijih menija u gradu. Jela sa primesama Bliskog istoka, poput hrskavog sendviča sa sirom i kiselim paradajzom, ili turska jaja sa feta sirom, prave se od lokalno proizvedenih sastojaka, a kafa se prži na licu mesta.

(travelmagazine/wikimedia/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia