Kako odabrati pelene koje neće izazvati osip na bebinoj koži?
Verovatno najčešća dilema koju budući roditelji imaju pri izboru pelena jeste kako odabrati pelene koje neće izazvati osip na bebinoj koži. Kožni osip (pelenski dermatitis) kod beba je veoma česta tema o kojoj se puno piše i priča. Pročitajte.
Još dok je beba na putu, roditelji počinju da planiraju, organizuju, maštaju, ali i da brinu. Od toga kako će proteći trudnoća, da li će buduća mama dobro podneti drugo stanje, da li će se beba pravilno razvijati, bez dodatnih rizika, do toka porođaja i novog načina života koji rođenje bebe neminovno donosi sa sobom – mnogo je pitanja i dilema koji u hodu moraju da se reše.
Kada su „zdravstvene“ teme u pitanju, oslonite se na svoje doktore od poverenja, pre svega na ginekologa koji vodi vašu trudnoću. Svakako, prihvatite korisne savete familije i prijatelja kojima verujete, jer vam sigurno žele najbolje. Takođe, slušajte svoje unutrašnje instinkte, jer majke ih za svoju decu imaju od prvog dana, bar tako kažu.
Kada na red dođu teme vezane za „pripremu terena“ za dolazak novog člana porodice, onda se spremite za „slatke muke“. Na tržištu i po radnjama je zaista mnogo proizvoda za negu beba, od pelena, bebi kozmetike, igračaka, do različitih aksesoara koji treba da Vam olakšaju brigu oko bebe. Ovde je, zato, osnovni savet da budete racionalni i logični. Nemojte preterivati sa kupovinom, jer bebama je, zapravo, potrebno samo mnogo ljubavi i nekoliko pravilno odabranih „sitnica“ za negu.
Dok čekate bebu, imate dosta vremena da istražite različite proizvođače, upoznate se sa benefitima proizvoda za negu beba koje oni nude, ali i da poslušate savete iskusnih mama, koji mogu biti od velike koristi.
Birajte pažljivo
Uvek smo, na sreću, u prilici da biramo. Ali, beba zahteva od nas da napravimo najbolje moguće izbore. Kada se radi o sredstvima za negu beba, moramo biti posebno pažljivi i obazrivi. Mnogi proizvođači privlačnim pakovanjima, jarkim bojama ili jakim bebi mirisima pokušavaju da nam privuku pažnju na svoje proizvode.
Ono što je ključno pri odabiru, bez obzira na to da li se radi o bebi kozmetici ili o pelenama, jesu karakteristike proizvoda koje su deklarisane na pakovanju. Pre nego što kupite pelene, kupku, losion, šampon, sapun, vlažne maramice itd. uradite malo istraživanje: mesto proizvodnje, sastav, prisustvo štetnih hemikalija, odnos prema prirodnoj sredini, međunarodni sertifikati označeni na proizvodu– važni su pokazatelji njihovog kvaliteta.
Kada se javlja pelenski osip?
Najčešće pitanje koje budući roditelji postavljaju kada je izbor pelena u pitanju jeste: kako da odaberem pelene koje neće izazvati osip bebine kože. Jer o kožnim osipima, odnosno o tzv. pelenskom dermatitisu, mnogo se piše i priča, verovatno zbog toga što i nije tako retka pojava.
Bebina koža je vrlo osetljiva u prve dve godine. Još uvek nema razvijene zaštitne mehanizme, tj. barijere i ne može samostalno da održava prihvatljiv stepen vlažnosti. To su sve razlozi zašto je bebina koža, naročito koža pelenske regije, sklonija iritacijama, pojavi alergijskih reakcija, crvenila ili pelenskog osipa.
Pelenski osip se ne zove slučajno – pelenski. On može da nastane na mestima na koži koja su tokom 24 sata prekrivena pelenom. Vlažna i topla sredina, koju pelena može da napravi u kontaktu sa bebinom kožom, pogodna je za razvoj gljivica i različitih mikroorganizama. Da bi se sprečila pojava pelenskog dermatitisa, važne su dve stvari: najpre redovna higijena i menjanje pelena, a potom i odabir kvalitetne pelene sa dobrim karakteristikama.
Pelene treba menjati često, nakon velike nužde odmah, a kada se beba upiški, na svakih nekoliko sati. Bebinu kožu prilikom svakog presvlačenja treba očistiti, najbolje mlakom vodom ili vlažnim maramicama na bazi vode, prosušiti, namazati u tankom sloju zaštitnom kremom, koja ima ulogu zaštitne barijere. Redovno menjanje pelena smanjiće šansu za pojavu pelenskog osipa.
Važno je izabrati kvalitetnu pelenu!
Na policama je sve više različitih proizvođača pelena. Među njima ima „proslavljenih“ brendova, dugo prisutnih na tržištu, ali ima i novih. Ono što je važno da znate kada birate pelene za svoju bebu, koje će smanjiti šansu za pojavu pelenskog osipa je sledeće: pelena mora biti izrađena od kvalitetne celuloze, mora da bude pod prstima izuzetno meka, da ne šuška kada se uzme u ruku, jer je to znak da je napravljena od prirodnih materijala. Osim toga, pelena ne treba da sadrži štetne hemikalije, a to su parfemi, losioni, boje, paraben. U slučaju pelena, manje je definitivno više! Bela boja pelena je ono što se svakako savetuje.
Neke pelene imaju tzv. indikator vlažnosti, koji može biti od velike pomoći, jer će vam tokom noći pokazati da li je pelena puna, odnosno da li je potrebno presvlačenje. Vrlo je bitno da pelena bude aeropropustljiva (one od fine celuloze to jesu), jer takva pelena omogućava bebinoj koži da „diše“. Kvalitet pelena treba da bude sertifikovan od strane međunarodno priznatih kuća. To znači da su pelene pre izlaska na tržište prošle čitav niz testiranja i provera kvaliteta, a sve to uliva sigurnost i poverenje.
Ekološka orijentacija je savremenim roditeljima danas sve važnija. Kada neki proizvod nosi oznako „ECO friendly“ to znači da nije samo dobar za potrošača, nego da se vodi računa o životnoj sredini. Neke od pelena na našem tržištu imaju takvu oznaku, pa prilikom kupovine pelena obratite pažnju i na to.
PRessSerbia