Booking.com
Travel Zanimljivosti

Da li je pristojno zavaliti sedište?

sedišta u avionu

Stjuardese objašnjavaju kako da se odmorite u avionu, a da ne ometate saputnike. Kako? Da li je pristojno zavaliti sedište?


 

Zamislite situaciju: Smestili ste se u avion na višečasovni noćni let, spremni ste da se zavalite i zaspite. Pokušavate da zavalite sedište, ali ono neće da se pomeri. U čemu je problem?

Ne sedite u redu za izlaz u slučaju opasnosti ili u njegovoj blizini, tako da bi trebalo da funkcioniše bez problema. Takođe, vaše sedište nije pokvareno. Okrećete se i vidite problem. Putnik koji sedi odmah iza vas koristi uređaj koji sprečava da se vaše sedište pomera unazad: par plastičnih podupirača (pri čemu je svaki podupirač veličine minijaturne spajalice) koji zaključavaju ručice stočića. To omogućava osobi iza vas da jede ili koristi laptop na stočiću bez brige, sprečavajući vaše sedište da se pomera unazad – sprečavajući vaš beauty sleep (san nakon koga se osećate zdravijim i imate više elana).

Šta učiniti? Kada je nepristojno zavaliti sedište?

Beti Teski, stjuardesa i voditeljka podcast-a avijacijske tematike „Beti na nebu sa koferom” (Betty in the Sky with a Suitcase), kaže da se putnici uznemire zbog pitanja da li zavaliti sedište ili ne. Beti svedoči da je videla odrasle ljude kako nameravaju da se pesniče oko vlasništva nekoliko centimetara prostora u avionu. Tada ona, kao stjuardesa, mora da izigrava policajca i da pokuša da spreči okršaj i odobrovolji laskanjem putnike koji se svađaju.

Pored toga što je nepristojno zavaliti sedište i time ograničiti saputnika, to je i opasno. Prema avionskom bezbednosnom protokolu, nasloni sedišta treba da budu u uspravnom položaju tokom rulanja, uzletanja i sletanja. Zbog čega? Većina avionskih nesreća dešava se tokom ove 3 faze leta. Stoga, sedišta treba da budu u uspravnom položaju kako bi putnici bili spremni ako dođe do nesrećnog slučaja i kako bi se evakuisali što je moguće efikasnije.

Koje je onda mišljenje stjuardesa prilikom svađa o zavaljivanju sedišta? Beti Teski misli da je najučtivije i najpravednije rešenje polovično zavaljivanje sedišta. Takođe, smatra da je učtivo postaviti sedište u uspravan položaj tokom serviranja obroka. Učtivost je najvažniji činilac kada je u pitanju zavaljivanje sedišta: pritiskanje tog dugmeta i tresak unazad će uvek biti nepristojno.

Kao bivša stjuardesa, najuspešnije „zavaljivanje sedišta” kome je prisustvovala bilo je kada se putnik koji je hteo da se zavali okrenuo i obratio putniku koji je sedeo iza njega i jednostavno upitao, „Da li mogu da zavalim sedište?” Obično je odgovor „da”, uz osmeh, dok putnici vrlo retko kažu „ne” – ponekad „ne još uvek”. Imala je prilike da čuje putnike kako kažu i „Radim na računaru i stvarno mi treba prostor. Da li bi vam smetalo da sačekate petnaestak minuta dok ne završim?”

UZAJAMNA LJUBAZNOST

Ipak, postoje i drugi činioci koje treba uzeti u obzir. Danijel Post Sening, stručnjak za etiketu (kod pristojnog ponašanja), kaže da nisu svi letovi isti. On preporučuje izbegavanje zavaljivanja tokom služenja obroka, ili ukoliko je let kratak i svi putnici pokusavaju da rade na svojim laptopovima.

Međutim, tokom dugog leta kada svi spavaju, slobodno se zavalite. Ako niste sigurni, Sening kaže da pogledate oko sebe i zapazite šta vaši saputnici rade. Ako se svi zavaljuju i izgleda kao da žele da se opuste, slobodno se raskomotite. Još jedan predlog: obratite pažnju na to ko sedi iza vas. Ukoliko je to putnik visine skoro 2 metra i dugih nogu, učtivo je uzdržati se od naginjanja unazad. Sa druge tačke gledišta, ukoliko je vaš saputnik starije dete ili predškolac, njegove ili njene noge bi mogle biti dovoljno duge da udaraju naslon vašeg sedišta samo ako se zavalite.

Tada na scenu stupa pitanje: „Da li je dostojno toga?” Sa verdije strane, priseća se Beti Teski, jednom (ali samo jednom) ju je ljubazni putnik zaustavio i pitao kako da pomeri sedište napred. Upitala ga je zašto bi želeo da pomeri svoje sedište napred i dobila odgovor: „Kako bi ljudi iza mene imali više mesta”. Iz Betinog iskustva, taj čovek je bio jedan od retkih.

(redinfoportal/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia