Booking.com
Lepota i zdravlje

Da li je palmino ulje zaista toliko loše?

Palmino ulje – Evo zašto ne valja!

Palmino ulje se nalazi u skoro svim proizvodima koje koristimo…Da li je ono zaista toliko štetno kao što se misli?


 

Pročitajte sastojke šampona, paste za zube ili vašeg omiljenog kikiriki putera. Sigurno ćete primetiti da se u sva tri proizvoda nalazi jedan isti sastojak – palmino ulje (ponekad i pod drugim nazivom). Ovo kontraverzno ulje se već neko vreme nalazi na vrhu liste kada su u pitanju debate, a mnogi govore da čak nije ni malo zdravo za naše zdravlje, iako se nalazi maltene u svemu.

Rešili smo da otkrijemo to i saznamo prave odgovore na sva pitanja i pretpostavke koje se tiču ovog ulja, a otkrivamo ih u nastavku:

Palmino ulje je vrsta jestivog biljnog ulja koje se dobija iz drveta palme koje uglavnom uspevaju u tropskim prašumama. Prema WWF-u, 85% globalnih zaliha dolazi iz Malezije i Indonezije. Postoje dva tipa: sirovo (iz istiskanja ploda) i iz jezgra (vadi se iz jezgra ploda). Takođe ima i druge nazive – oko 200 njih – među kojima su i Palmate, Palmolein i sodijum lauril sulfat.

Gde se može pronaći?

Najčešće se palmino ulje nalazi u hrani i proizvodima za lepotu: instant nudlama, margarinu, sladoledu i kikiriki puteru, ali i šamponima i ruževima. Koristi se za poboljšanje teksture i ukusa, sprečavanje topljenja i produživanje roka trajanja. Nema miris, boju i ne menja proizvod u koji se dodaje.

Da li je bezbedno za zdravlje?

Potrebno je da prvo razložimo nutritivne vrednosti. Jedna kašika (od 14g) sadrži 114 kcal i 14g masti (7g zasićene, 5 nezasićene i 1.5 polinezasićene). Takođe ima i 11% preporučenog unosa vitamina E. Vitamin E iz palminog uljase naziva tokotrienol koje ima najjače antioksidativno dejstvo koje je dobro za mozak.

Međutim, ono ne sadrži trans-masti, a ima visok nivo zasićenih što znači da može povećati loš holesterol i trigliceride koji povećavaju rizik za dobijanje srčanih problema. U suštini, palmino ulje je od nekih vrsta ulja bolje, ali nije zdravo poput maslinovog ili gi masti (prečišćenog putera).

Da li je loše za okolinu?

Iz zdravstvene perspektive, postoje dobre i loše strane palminog ulja. Sa gledišta okoline – ono je vrlo loše i prema mnogim studijama je najviše odgovorno za veliko uništavanje šuma u Indoneziji i Maleziji i takođe ima negativan efekat na emisije ugljenika i klimatske promene.

Da li bi trebalo da prestanemo da koristimo palmino ulje?

Kada uzmemo u obzir koliko proizvoda sadrži palmino ulje, bojkotovanje ovog sastojka je skoro nemoguće. Umesto da ga potpuno izbegavamo, najbolje je pronaći održive proizvode sa nalepnicom “RSPO” ili “Zelena palma” koji pokazuju da proizvođač koristi održive metode korišćenja palminog ulja.

(stvarukusa/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia