Nedavno nesrećno sletanje aviona Delta Air Linesa u Torontu podsetilo je na potencijalne opasnosti letenja s malim detetom koje sedi u roditeljskom krilu.
Avion se preokrenuo prilikom sletanja, a među povređenima je bilo i 18-mesečno dete. Iako ovaj slučaj nije imao tragičan ishod, u prošlosti je zabeleženo nekoliko sličnih nesreća u kojima su mala deca poginula.
Stručnjaci se slažu da je za decu mlađu od dve godine sigurnije da sede na sopstvenom sedištu u avionu i da koriste odobrena autosedišta, čak i ako to znači da roditelji moraju platiti dodatnu kartu. No bebama je još uvek dopušteno leteti avionom u krilu roditelja pa roditelji i dalje biraju tu opciju uprkos rizicima.
„Najtužniji deo je što većina porodica koje putuju s detetom u krilu misli da je to sigurno jer je dopušteno“, rekla je bivša stjuardesa Džen Braun, koja je postala zagovornica korišćenja autosedišta u avionima nakon što se srušio avion kojim je letela. Od četoro dece koja su tokom tog leta sedela roditeljima u krilu, jedno je poginulo.
Šestomesečni dečak koji je putovao u roditeljskom krilu poginuo je 2012. godine kada je avion snažno sleteo u u Kanadi.
Šta preporučuju stručnjaci?
Nacionalni odbor za sigurnost transporta (NTSB) i Odbor za sigurnost transporta već dugo preporučuju da bebe i mala deca lete isključivo u odobrenim autosedištima radi njihove zaštite.
I Američka akademija pedijatara i većina velikih avio prevoznika podržavaju obvezno korišćenje autosedišta za malu decu.
Glavni istraživači nesreća u SAD-u i Kanadi rekli su:
„Ljudi ne razumeju rizik kojem izlažu svoje dete ako ne kupe to sedište i pravilno ga vežu“, rekao je član NTSB-a Tom Čepman.
Ne samo da je sigurnije za decu već je i roditeljima ugodnije jer ne moraju držati nemirnu bebu satima u avionu.
Posebno sedište za dete: Šta kaže Er Srbija?
Gotovo sve avio-kompanije dozvoljavaju da dete do dve godine starosti putuje u krilu svog roditelja. Karta je ili besplatna ili simboličnih 10-30% od pune cene karte. Mnogi roditelji, naročito oni koji putuju prvi put, ne znaju da u ovom slučaju nemaju pravo na dodatni prtljag za bebu, osim kolica na sklapanje ili čvrste nosiljke kao što je jaje sedište.
Uprkos tome što vaša beba ne može samostalno da sedi, kupovina karte za dodatno sedište će vam dati više prostora i omogućiti komotnije putovanje, jer sa sobom možete poneti više prtljaga i tako imati manje dilema oko pakovanja.
Avio-kompanije vode posebnu pažnju o sedištima roditelja sa decom pri raspoređivanju putnika na letu. Naime, one će roditelje sa dečicom češće rasporediti na prva sedišta kako bi imali više komfora, uz blaži osećaj turbulencije tokom leta.
Izvor: PressSerbia/Index.hr