Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Da li i vaše dete ima previše igračaka? Evo zašto nije dobro da ih deca imaju previše!

BRZI i jednostavni trikovi: OČISTITE igračke dok kažete KEKS!

Ako vaše dete ima previše igračaka i jednostavno ne zna sa kojom bi se pre igralo, potrebno je ograničite njihov broj.


 

Naučnici su za Medical Xpress i ABC News objasnili da je moguće da deca imaju previše igračaka, ali i zašto to nije dobro.

Kao najveću brigu oko posedovanja preterane količine igračaka, stručnjaci navode problem preterane stimulacije, koja može da utiče na detetovu sposobnost učenja i kreativne igre.

Okružena s previše igračaka, deca često ne znaju čime bi se igrala i na kraju “skaču” s jedne igračke na drugu, umesto da svoju pažnju usredsrede samo na jednu.

Odrasli mogu da razumeju tu pojavu jer ponekad neće moći da obave neki posao ako su im, na primer, radni stolovi prenatrpani.

Zašto se dete manje igra kad ima previše igračaka?

Reorganizacija je ključna

Istraživanja su ukazala na činjenicu da manje igračaka može da dovede do kvalitetnije provedenog vremena u igri, te deci omogućuje da izgrade sposobnost obraćanja pažnje i kreativnosti.

Manje, pre svega dobro organizovanih igračaka, dovodi do mirnijeg, manje stresnog okruženja, što takođe smanjuje preteranu stimulaciju kod dece i doprinosi boljem regulisanju ponašanja.

Smanjenje broja igračaka takođe može da poveća mogućnost za decu da izgrade toleranciju na frustraciju, a potreba da se usredsrede na jednu ili dve igračke, umesto na 20 igračaka istovremeno, može da poboljša veštine rešavanja problema, kreativnost i samostalnost u igri.

Organizovanje igračaka takođe može da pomogne roditeljima da poboljšaju rutinu i urednost u domu, što je odlična stvar za sve ukućane.

Kako ograničiti broj igračaka?

Ako roditelji požele deci da ograniče broj igračaka, možda neće znati odakle da počnu. Važno je napomebnuti da nije potrebno bacati igračke, ali kvalitetna reorganizacija je ključna.

Jedna od boljih metoda je rotacija igračaka, pri čemu se na nedeljnoj ili mesečnoj bazi menja set igračaka kojem su deca izložena. Takođe je važno usredsrediti se bna kategorije igračaka koje detetu pomažu u razvoju.

Poželjno je da nastojite da dete izložite funkcionalnim i aktivnim igračkama, koje podstiču njohovu kreativnost i kognitivni razvoj.

Da li postoje “dobre”i “loše” igačke?

S velikom raznolikošću na tržištu, izbor kvalitetne igračke može da bude težak. Ali kada razmislite o kupovini igračaka, postoje određeni znakovi koji pokazuju da su neke igračke bolje od drugih.

“Dobre” igračke su one koje su primerene dobu i nivou razvoja deteta. Ako niste sigurni, potražite savet od osoblja u specijalizovanim prodavnicama igračaka. Igračke bi trebalo da podstaknu učenje i istovremeno zadrže detetov interes, te bi trebalo da budu sigurne i izdržljive.

Osim toga, igračke bi trebalo da budu sposobne da izdrže test vremena i idelano bi bilo da se koriste na različite načine tokom godina. Važno je naglasiti da dobre igračke ne moraju da budu skupe.

Dok mnogi roditelji troše mnogo novca na skupe igračke, vredi se prisetiti jednostavnih, svakodnevnih kućnih predmeta – kartonskih kutija, šoljica i pribora za kuvanje, krede, papira i olovke, plastičnih kutijica i čaša koje mogu biti odlične za malu decu.

Na kraju, ako vaša deca imaju previše igračaka, uvek možete da ih poklonite drugoj deci, domovima za nezbrinutu decu ili porodici sa lošijim finansijskim stanjem.

(prva.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia