Da li ste ikada primetili da većina ljudi oseća veći bol u zglobovima i grčeve mišića zimi? To je zato što hladno vreme pogoršava upalu mišića i čini vežbanje izazovnim. Međutim, pravilnim pristupom možete ublažiti nelagodnost i ostati aktivni i tokom zimskih meseci. U ovom članku navodimo savete kako da pametno trenirate i u zimskim uslovima.
Čak i za najiskusnije sportiste, vežbanje na nižim temperaturama može izgledati kao zastrašujući podvig. Brige oko ukočenih mišića i potencijalnih povreda mogu navesti neke da u potpunosti izbegnu fizičku aktivnost. Dobra vest je da nema potrebe da se plašite mogućnosti da vežbate tokom zime, ukoliko ste na oprezu, naravno.
Uz odgovarajuće preventivne mere, zimski treninzi mogu da obezbede bezbedno i efikasno sredstvo za održavanje fizičkog zdravlja.
Pametan izbor odeće za vežbanje
Kada se oblačite za zimsko vežbanje, imajte na umu da ćete želeti da ostanete topli i suvi tokom vežbanja. Pošto vlaga smanjuje telesnu toplotu, izbegavajte da vlažna tkanina bude direktno na vašoj koži.
Za odeću za vežbanje, pokušajte da se držite dalje od tkanina koje su poznate po tome što zadržavaju vlagu, poput pamuka. Umesto toga, odlučite se za vodootporne materijale poput poliestera ili najlona. Ove sintetičke tkanine suše se mnogo brže od pamuka i mogu pomoći u zadržavanju preko potrebne telesne toplote
Hlađenje mišića posle treninga
Baš kao i zagrevanje pre treninga, hlađenje posle treninga može se pokazati korisnim u sprečavanju povreda. Prelazak direktno sa naporne vežbe na stacionarnost može izazvati nepotreban stres za srce. Svrha hlađenja je da omogući telu vreme da se oporavi i da postepeno vrati otkucaje srca na nivo pre treninga.
Razmislite o tome da vežbe koje ste radili tokom faze zagrevanja ponovo uključite u hlađenje. Istezanje je, na primer, odlično za vežbanje nakon treninga jer su vaši mišići savitljiviji. Pored toga, hodanje ili čučnjevi mogu pomoći da se olakša postepenije hlađenje.
Hidratacija
Iako su temperature u minusu, hidratacija i dovoljan unos vode su važni za oporavak mišića i njihovo normalno funkcionisanje, kao i normalno funkcionisanje ostatka organizma.
Odmorite se
Odmor i oporavak su važni, posebno ako intenzivno vežbate ili gradite svoju kondiciju. Sportisti koji su lišeni sna mogu doživeti suptilne promene u nivou hormona, što dovodi do viših nivoa kortizola i smanjenja ljudskog hormona rasta, koji je aktivan tokom oporavka tkiva. Odmor je stavka koju nikako ne smete preskočiti.
(sd.rs/pixabay)