Home Lifestyle Čuvate ih na pogrešnom mestu! Devet stvari koje nipošto ne treba da držite van kuće, odmah ih premestite

Čuvate ih na pogrešnom mestu! Devet stvari koje nipošto ne treba da držite van kuće, odmah ih premestite

od Renata Kulic
0 komentara

Bilo da živite u stanu, kući u predgrađu ili na raskošnom imanju, svi imamo ograničenu količinu prostora za skladištenje. Dakle, možda ćete biti u iskušenju da stvari koje su gužve u unutrašnjosti vašeg doma odložite na prostor van kuće kao su garaža ili šupa. Međutim, ovo nije uvek dobra ideja.


 

Evo nekih iznenađujućih stvari koje ne bi trebalo da se čuvaju na ovim mestimakako bi vaši predmeti mogli da traju u dobrom stanju što je duže moguće.

  1. Plastični nameštaj

Iako ste možda u iskušenju da ostavite te plastične stolice ili ležaljke za plažu u svojoj šupi dok ne pođe opet sezona lepog vremena, možda ćete se naći sa pravim problemom kada budete poželili da se izvalite na njih. Toplota od sunca može uzrokovati pucanje plastike i vinila tokom vremena, pa ih ili spustite u podrum ili umesto toga pohranite ove predmete u ormar.

  1. Baterije

Šantel Dakvort, profesionalna organizatorka i osnivačica “Shantaeize Your Space”, kaže da baterije treba čuvati u zatvorenom prostoru. “Ekstremne temperature mogu uzrokovati curenje baterija ili gubitak napunjenosti. Kada radim sa klijentima, preporučujem da sve baterije držite u zatvorenom na hladnom i suvom mestu kako bi bile efikasne i bezbedne“, kaže ona.

  1. Uređaji na baterije

Ovo pravilo važi i za svaki uređaj koji ima bateriju u sebi, kao što su igračke, alati i uređaji na baterije. “Ovi predmeti mogu biti oštećeni vlagom i promenama temperature. Obavezno ih čuvajte unutra kako biste sprečili rđu, koroziju i druga oštećenja koja ih mogu učiniti beskorisnima”, objašnjava Dakvortova.

  1. Boje i farbe

Prema rečima Siobana Alvarez-Borlanda, stručnjaka za “uradi sam” životni stil, čuvanje boje napolju je loša ideja. “Limenke boje koje su ostavljene napolju mogu zarđati, a boja se može pokvariti od ekstremnih temperatura. Predlažem da boju držite u podrumu ili garaži gde su temperature stabilnije i neće ugroziti kvalitet ili boju boje“, kaže on. Ovo se takođe odnosi na farbe za drvo koje se mogu oštetiti od toplote.

  1. Važni papiri

Ako je vaša kućna kancelarija ovih dana pomalo pretrpana, bolje vam je da pospremite stvari umesto da stavite te važne papire napolje u svoju garažu ili šupu. Insekti poput srebrne ribice se goste na papiru. Ne samo da to znači da možete izgubiti važnu papirologiju, već može dovesti i do zaraze.

Zato čuvajte važne dokumente kao što su kartice i izvode iz matične knjige rođenih i uništavajte papire za koje mislite da vamnisu potrebni, kao što bankovni izvodi, koji su obično dostupni na internetu.

  1. Stare knjige

Bilo da se radi o onim udžbenicima kojih se nikada niste oslobodili na fakultetu (na kraju krajeva, dobro ste ih platili) ili o svim onim knjigama u mekim povezima u kojima uživate da se prepustite, ponekad zaboravimo da se knjige prave od papira.

Dakle, ili napunite svoje police u zatvorenom prostoru ili ostavite nekoliko kutija u vašoj lokalnoj prodavnici ili biblioteci ako prihvate polovne knjige.

  1. Elektronika

Ako ste se pitali šta da radite sa svojim starim računarom ili zastarelim DVD plejerom koji više ne koristite, najbolje je da se ovi predmeti pravilno recikliraju jer žice mogu privući miševe.

Glodari su verovatno poslednja stvar sa kojom želite da se bavite u svojoj garaži ili šupi.

  1. Hrana i kozerve

Svi mi s vremena na vreme preterujemo odlaskom u radnju, praveći zalihe konzervirane robe ili pronalazeći veliku ponudu u supermarketu za osnovne namirnice kao što su pirinač ili mak i sir. Ali hranu treba čuvati unutra.

Toplota može uzrokovati da se konzervisana hrana pokvari pre isteka roka trajanja ili čak da se zamrzne tokom hladnijih meseci. Miševi i insekti mogu pronaći put do hrane u kutijama ili vrećama, čak i ako nikada nije otvorena. A ako ove stvari krenu loše, na kraju krajeva, nećete uštedeti novac.

  1. Voda u plastičnim bocama

Kutije za vodu mogu zauzeti mnogo prostora. Možda ćete biti u iskušenju da složite nekoliko u svoju garažu ili na terasu, ali ovo nije pametan potez. Vremenom, toplota može degradirati plastiku, što može ispirati hemikalije u vašu vodu, čineći je nebezbednom za piće. Da, čak i boce za vodu bez BPA se prave od drugih hemikalija. Zato napravite malo prostora u svojoj ostavi ili umesto toga uložite u filter za vodu.

Čuvanje stvari na pravom mestu može produžiti njihov vek trajanja i održati ih u boljem stanju. Sledeći ove savete, možete izbeći oštećenja i osigurati da vaši predmeti ostanu korisni što je duže moguće. Ako vam se dopao ovaj članak, pratite nas na Facebooku za više sličnih saveta!

(24sedam.rs/pixabay)

Može vam se svideti

PRess Serbia