Stroga dijeta i teški treninzi dan za danom mogu dovesti do nedostataka u ishrani i sprečiti sposobnost mišića da se oporave. Ukoliko ne pratite pravilnu ishranu i ne unosite dovoljno suplemenata, ne samo da ćete imati nedostatak brojnih hranljivih sastojaka, već nećete dostići ni pun potencijal kada je u pitanju izgradnja mišića.
Stoga vam predstavljamo četiri hranljiva sastojka koja su vam potrebna za oporavak mišića.
Vitamini
Vitamini nam pomažu da dobijemo energiju iz hrane koju jedemo, tako da se potom koristi u mnogim metaboličkim procesima u telu. Takođe mogu zaštititi i telo od oksidativne štete koja je nastala od napornih treninga i pomoći u sintezi i oporavku mišićnog tkiva tokom perioda oporavka.
Treniranje stvara stres na brojne metabolličke procese koji zahtevaju više vitamina kako bi se sprečilo nastajanje specifičnih biohemijskih procesa. Sa redovnim vežbanjem, potrebno je i više vitamina, kako bi se zadovoljile potrebe organizma za njima i kako bi se telo oporavilo kako treba. Najčešći nedostaci vitamina uključuju vitamin D, B, kao i antioksidansne vitamine A, C i E. Ukoliko jedete ishranu punu cele prirodne i sveže hrane sa dosta svežeg voća i povrća, dobićete i mikronutrijente koji su potrebni vašem organizmu.
Kreatin
Kreatin je esencijalni amino sastojak kada je u pitanju snaga mišića i energija. Kreatin povećava zalihe fosfata dostupnih za predtvaranje adenozin difosfata u iskoristivu energiju, to jest adenozin tri fosfat, koji čini da možemo da treniramo jače, duže i sa mnogo više energije. Jedini problem je to što je sistem kreatin fosfata u našem telu ograničen. Prirodne rezerve kreatin fosfata traju samo nekoliko sekundi visokointenzivnog treninga. Količina ATP-a koja je prisutna ne može da obezedi stalni dotok energije, naročito kod treninga visokog intenziteta. Povećanjem skladišta kreatina, povećava se i dostupnost ATP-a, to jest već spremne energije potrebne mišićima da nastave kroz serije i ponavljanja.
Ukoliko koristite kreatin monohidrat, prirodno povećavate dostupnost kreatin fosfata dostupnog u telu. Samo tri do pet grama dnevno osam nedelja može povećati vaše rezerve, ali vam i obezbediti čistu masu i povećati snagu i moć.
Natrijum i kalijum
Mišići funkcionišu kako treba kada su elektroliti natrijuma i kalijuma balansirani kako treba, ali sa neprestanim znojenjem, izvođenje vežbi postaje umanjeno. Samo dva procenta gubitka telesne težine su dovoljna da bi se stvorio disbalans natrijuma i kalijuma, koji izaziva direktan uticaj na transportne mehanizme unutar mišićnih ćelija, balans tečnosti, kontrakciju mišića ili čak i nervnu transmisiju kroz telo. Održavanje tela hidriranim je jedan od najboljih sistema odbrane protiv gubitka kalijuma i natrijuma. Gledajte da pijete između pola litre i dve litre vode tokom treninga, kako ne biste dehidrirali. Ubacite i ishranu bogatu svežim vožem, povrćem, sirovim orašastim plodovima, semenkama, celim jajima i mesom i održaćete balans elektrolita u organizmu.
Takođe, dok trenirate, pokušajte da hidrirate telo sa pićima bogatim elektrolitima kao što je kokosova voda, koja obezbeđuje prirodne izvore natrijuma i kalijuma i mnogo manje šećera od drugih sportskih pića.
Aminokiseline razgranatog lanca
Ukoliko jedete dosta proteina u svojoj ishrani – barem dva grama na kilogram telesne težine – onda verovatno dobijate dovoljnu količinu aminokiselina i šaljete ih u mišiće. Međutim, kada nastavite sa treningom, aminokiseline se dalje prazne i izgradnja mišića može da pređe iz anaboličkog u katabolički proces brzo. BCAA, odnonsno aminokiseline razgranatog lanca, naročito leucin, glavni su nutrijentu za sintezu proteina kada su prisutni, odnosno za nesintezu, kada su odsutni.
Skoro istraživanje je pokazalo da one osobe koje su unosile 14 grama BCAA tokom osam nedelja, a trenirali su sa tegovima, imale su znatno veće povećanje čiste mišićne mase, u poređenju sa grupom koja je unosila vej protein. BCAA grupa je u tom periodu dobila četiri kilograma čiste mišićne mase, dok je ona grupa koja je pila vej protein dobila duplo manje mase.
Svi ovi suplementi su dodaci ishrani i ne mogu zameniti zdravu i raznovrsnu ishranu, već treba da budu dodatak ljudima koji žele da treniraju više nego rekreativno i uvek se treba posavetovati sa lekarom i trenerom.
Ove vrste suplemenata neće biti potrebne rekreativcima ako se zdravo hrane i u skladu sa svojom akrivnošću.
<section id="contentexchange_widget-3" class="widget_contentexchange_widget"></section>
Dodajte komentar