Booking.com
Društvo News

Cena rušenja zida u stanu 1.000 evra: Mora li tako, gde su nestali dobri majstori?

Cena rušenja zida u stanu 1.000 evra: Mora li tako, gde su nestali dobri majstori?
Foto: Pixabay

Da li se i vi ponekad zapitate: Kako smo funkcionisali pre kompjutera?


Sve više zanimanja je vezano za tu napravu, a to posledično znači i odumiranje zanata.

U svetu decenijama unazad postoji potreba za kvalifikovanim zanatlijama, pa su naši radnici odlazili i odlaze u inostranstvo za dobre uslove.

Međutim, uprkos tome, u Srbiji je i dalje bilo stručnjaka za vodu, struju, stolariju, popravku obuće, ali sada – sve manje. Nije to samo zato što odlaze preko, gde su bolje plaćeni, već i zato što se menja klima na tržištu rada. Ljudi se više okreću kompjuterima i “novim naukama”, a sve manje zanatima.

Pođimo i od nekih banalnijih stvari: potreba za satovima je s godinama postala slabija, jer mahom gledamo vreme na telefonu. Nove tehnologije satova, takođe, “ugrožavaju” poziciju časovničara na tržištu, baš kao što masovna moda i stalno menjanje odeće i obuće eliminiše potrebu za obućarima.

I dalje će neko praviti cipele, ali sve manje ručno, a i to što je ručno – uglavnom je vezano za fabrike, veliku proizvodnju, i podrazumeva lošije uslove. Samim tim, ljudima se ne isplati da se time bave, pa traže profitabilnije profesije. A kad smo kod toga, one najčešće uključuju menadžment, marketing, dizajn, inženjerstvo, informatiku i tome slično.

Cena rušenja zida u stanu 1.000 evra: Mora li tako, gde su nestali dobri majstori?
Foto: Pixabay

Svi bi posao od 9 do 17h, ili ne?

Nekolicini je ovakav tempo monoton i naporan, postoje oni koji nikada ne bi radili kancelarijski posao, ali sa druge strane – taj radni prostor je realnost većine ljude. Doduše, sada ne, dok je pandemija još prisutna.

Na primer, pre 20 godina, pa i više, neke profesije nisu ni postojale: programer aplikacija, content moderator, podcast voditelj, menadžer na društvenim mrežama, influenser, developer itd. Broj je veliki, a osim toga, i u narednih 30 godina čekaju nas promene.

Poslovi koji će imati stabilan rast i razvoj, i koji će ujedno biti dobro plaćeni, jesu: poslovni analitičar, softver developer, marketinški ekspert, stručnjak za informatičku bezbednost, direktor prodaje i fizioterapeut. Neka od ovih zanimanja su na listi “budućih” na osnovu sektora koji danas brzo rastu, a neka su izvučena na temelju predikcija o dolazećoj tehnologiji.

Sve u svemu, gotovo sva su vezana za kompjuter, pa je samo pitanje vremena kada će nam roboti popravljati klimu, mašinu za veš, bojler i tome slično. Oni su već uspešno zamenili ugostitelje (konobare), a gazdu ne koštaju ništa.

Ipak, ne možemo reći da svi žele “posao od 9 do 17h”, ali ne zato što će sutra da voze kamion ili da se bace na neki zanat, već zato što je rad na daljinu postao praksa, a većina ovih profesija može da se uklopi u taj sistem. Dakle, izvesno je da nas u budućnosti čeka sve više analitičara i menadžera, a sve manje majstora.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Telegraf

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia