Booking.com
Lifestyle Saveti

Buhač – prirodni insekticid!

buhac

Buhač je biljka koja se nekada uzgajala u velikim količinama u Dalmaciji. Od ove biljke odnosno njenih cvetova možete napraviti najbolji prirodni insekticid, a u nastavku saznajte i kako.


 

Buhač je prirodni insekticid, ne ugrožava čoveka i životinje i ne šteti okolini. S obzirom da je brzo razgradiv, sasvim je bezopasan za površinske, podzemne, tekuće i stajaće vode, odnosno ekološki je prihvatljiv. PIRETIN koji se nalazi u biljci efikasno uništava sve štetne insekte u bašti.

Sa stabljike se beru samo cvetovi iz kojih se preradom i sušenjem dobija piretin – prirodan insekticid u organskoj proizvodnji koji ima svojstvo da kontroliše odnosno odbija veliki broj insekata bez štetnog uticaja na okolinu. Deluje trenutno, što znači da nakon razgradnje ne ostavlja trag. Pomoću insekticida moguće je: zaštititi useve, obnoviti tla, suzbiti najezdu komaraca i muva u domu, zaštititi namirnice u skladištima i zaštititi meso i mesne proizvode u sušarama.

Buhač je veoma otporna biljka koju možete da uzgajate u vašoj bašti, a da biste ga upotrebljavali kao insekticid, možete lako i da pripremite sredstvo od ove biljke, a u nastavku saznajte i kako.

Uputstvo za uzgajanje:

Setva nije previše zahtevna, a biljka daje velike prinose. Seme buhača treba da posejete u proleće ili jesen, direktno u leje. Preporučuje se jesenja setva da biste dobili veći prinos. Biljke veoma brzo niču i već na leto ćete dobiti cvetove. Razmak izveđu biljaka bi trebao da bude ok 20 cm da biste mogli lakše da uklonite korov.

Nega podrazume prihranu koju možete da obavite dva puta godišnje kao i okopavanje između redova da bi zemlja bila rastresita. Prihrana se bazira na KAN-u i NPK, koji se koriste po istom principu i za travnjake.

Buhač je veoma otporan na sve vremenske prilike, podnosi sve temperaturne promene i loše vremenske uslove.

Tokom berbe, skidaju se cvetovi koji se suše u tamnoj i provetrenoj prostoriji i nakon toga se pakuju u papirne vrećice.

Priprema insekticida:

150 – 200 g suvih cvetova prelijte sa 10 litara kipuće vode i ostavite da odstoji jedan dan. Nakon toga procedite i koristite u razmeri 50:50. Ovo je količina za velike vrtove, ako koristite za balkonsko cveće dovoljno vam je 1 litar rastvora, svakako prilagodite količine svojim potrebama.

(inzena/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia