Nije prvi put da nauka pronalazi vezu između međuljudskih odnosa i zdravstvenog stanja. Dve obimne metaanalize već su utvrdile da društvena izolacija može da poveća rizik od prerane smrti čak do 50%. Društvena sfera kod ljudske vrste dosta utiče na preživaljavanje jedinke, što se ne odnosi samo na prijateljske veze, već pre svega na one ljubavne. Dkazano je da brak smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Studija objavljena u časopisu Srce (eng. Heart) tvrdi da upravo brak ima 20% uticaja na kardiovaskularne bolesti, ostalih 80% je povezano sa faktorima kao što su godine, holesterol ili pušenje.
Osobe u braku, ili one koje su bile u braku, imaju značajno manji rizik od kardiovaskularnih bolesti, a takođe više njih ih preživi. Ovo je zaključak obimne analize, koja je prikupila 34 najrelevantnija rada, sa ukupno 2 miliona učesnika, između 42 i 77 godina, koji potiču iz Evrope, Skandinavije, Severne Amerike, Srednjeg istoka i Azije.
Konkretno, osobe u braku, kao i udovci, udovice i razvedene osobe, imaju 42% manji rizik od kardiovaskularnih bolesti, i 16% manji rizik od bolesti koronarnih arterija, u poređenju sa samcima.
Ipak, analize ostavljaju neka nerazrešena pitanja. Još uvek se ne raspolaže podacima o parovima istog pola, niti su se u obzir uzimali faktori kao što je kvalitet braka, ili dug zajednički život parova koji nisu u braku. Bez obzira na to, istraživači tvrde da se ovaj zaključak može primeniti i na parove koji žive zajedno, jer uživaju iste pogodnosti kao i oni koji su u braku.
Toliko je jasan stav istraživača da je stabilna veza garancija zdravlja da su predložili da se bračno stanje uvede kao još jedan faktor rizika u razvoju koronarnih bolesti i preživljavanju istih.
Pretpostavlja se da ćemo, ako partner brine o našem zdravlju, i mi sami više voditi računa o tome. Ima nekoliko hipoteza o činjenici da brak ima veliki uticaj na dispoziciju za razvoj koronarnih bolesti. Pacijenti više teže da se pridržavaju lekova i rehabilitacije nakon što su oboleli od neke kardiovaskularne bolesti ako je partner tu da ih podseća na važnost zdravstvenog stanja. Ne samo što će redovno uzimati lekove, nego će se i hraniti zdravije, više šetati i manje se nervirati kada imaju sa kim da podele svoje probleme.
Takođe, samci češće ignorišu simptome koji prethode ovakvim bolestima nego osobe u paru. Jedan od glavnih autora ove studije, profesor Mamas, sa Univerziteta Kili (Ujedinjeno Kraljevstvo), kaže da muškarci više ignorišu ovakve simptome i obično odu lekaru tek nakon insistiranja svojih supružnika.
Ovo je prvi put da se bračno stanje klasifikuje kao faktor rizika u zdravstvenom stanju. I bez ovih studija bilo je jasno da ljubav ima pozitivne efekte na nas, ali sada za to imamo i dokaz. To samo potvrđuje da su ljubav i podrška jako važni u našim životima. Tako da bi i oni koji ne vole da se vezuju i traže samo kratkotrajne avanture, mogli još jednom da razmisle i zapitaju se nad rezultatima ovih studija.
(redinfoportal)
Dodajte komentar