Booking.com
News Saveti Zanimljivosti

BOLEST MODERNOG DOBA Alergije sve teže, lekara sve manje!

Pronadjen lek protiv alergije?

Alergijske bolesti poprimile su kod nas razmere epidemije, a u Evropi svaka druga osoba ima neki od oblika alergije.

Stručnjaci tvrde da će do 2021. skoro svako već od rođenja imati ovaj probem. Alergije se svrstavaju u najučestalije hronične bolesti koje, na sreću, nisu zarazne.

Istraživači još muče muku da odgonetnu zašto je alergija sve masovnija pojava. Najčešće joj znaju uzroke, ali pravog lekara gotovo da nema. Zašto je to tako?

– Alergijske bolesti su sve teže – potvrđuje prof. dr Branimir Nestorović, alergolog iz Univerziteske dečje klinike u Tiršovoj.

– Tokom višedecenijskog staža, nikada se kao sada nisam susretao s toliko teškim ekcemima, astmama koje se ispoljavaju u sve problematičnijem obliku. Jedan od razloga za ovu pojavu je činjenica da živimo u sasvim drugačijim okolnostima nego što se nekad živelo. Pojavili su se potpuno neobični okidači za alergijske reakcije.

Sirotinja imuna

Samo srednja i viša klasa imaju alergijske bolesti i astmu – tvrdi profesor Branimir Nestorović.

– Sirotinja nema priliku da dobije astmu. Istraživanja su pokazala da tamo gde ima parazita i gde vladaju loši higijenski uslovi nema alergija, dijabetesa i autoimunih bolesti. Praktično nijedne bolesti od koje boluje savremeno čovečanstvo u siromašnim zemljama nema.

Brza hrana izuzetno utiče na nastanak alergijskih bolesti kao i pušenje. Recimo, plastična ambalaža ima estrogenska svojstva, a estrogeni su hormoni koji favorizuju nastanak alergijske reakcije. Malo se govori o tome da na nastanak alergija kod nekih ljudi utiču zračenja – mobilnih telefona, bežični internet…

Ranije se smatralo da su alergični samo oni koji imaju nekog srodnika sa ovim problemom. Najnovija istraživanja, međutim, pokazuju da alergiju dobijau i oni koji nemaju genetsku predispozicijiu za to, što je pokrenulo genetičare da najnovijim metodama ustanove odakle zaista potiče ovaj problem.

– Zapadni način života, između ostalog uticao je na porast alergijskih oboljenja – objašnjava dr Rajica Stošović, imunolog i alergolog iz Kliničkog centra Srbije.

– Sklonost ka alergijama imaju deca koja se redovno vakcinišu i koja odrastaju u gotovo sterilnim uslovima. Ona nemaju kontakt sa bolesnom decom, a ukoliko se i razbole, vrlo brzo dobiju antibiotsku terapiju. Nedostatak kontakta s bakterijama pri čemu su neprestano u kontaktu sa alergenima čija je koncentracija danas na desetine puta veća od dozvoljene, uz prisustvo izduvnih gasova i drugih toksina – stvara uslove za razvoj alergije.

About the author

Dalibor Katic

Novinar je sa skoro dvadesetogodišnjim iskustvom u medijima. Stotine ekskluzivnih priča, ali i brojni intervjui sa domaćim i svetskim zvezdama samo su deo njegove novinarske karijere.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia