Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Beli slez leči kašalj i još mnogo toga…

Čaj od belog sleza protiv kašlja - Kako ga upotrebljavati?

Kada čujete kako neko suvo kašlje, najverovatnije ćete ga posavetovati da popije čaj ili sirup od belog sleza. Lekovitost ove biljke je svima dobro poznata još od davnina. Međutim, beli slez za suvi kašalj definitivno nije jedina njegova upotreba. Nastavite sa čitanjem i detaljno ćemo vam otkriti na koje se sve načine i za koje bolesti on može koristiti.


 

Najbolji čaj se pravi od korena mlade biljke. Što je on stariji, postaje deblji, tvrđi i sa sve više vlakana. Nakon branja biljke najbolje je što pre oguliti koren kako ga ne bi napale razne gljivice koje uništavaju njegova lekovita dejstva. Posle guljenja ga osušiti, tek nakon toga je spreman za pravljenje čaja.

Lekovitost i zdravstveni benefiti belog sleza

Kao što smo već napomenuli, beli slez se najčešće koristi za suvi kašalj. Takođe, poznat je i kao lek kod upala disajnih organa, tako pored kašlja leči i upalu grla i bronhitis. Istovremeno pomaže pri iskašljavanju šlajma i kod upale pluća. Svoju upotrebu je našao i kod bronhijalne astme, pa čak i kod tuberkuloze koja nije uznepredovala.

Osim toga neretko se nalazi u mešavini čajeva koje se koriste za upale mokraćnih kanala, te se smatra kako i tu može biti lekovit. Između ostalog čaj od belog sleza ubrzava metabolizam, tako je koristan za one koji žele izgubiti kilograme.

Dobar je za varenje i probleme sa gorušicom i kod čira na želudcu. U organizmu se ponaša kao antioksidans, pa je odličan za podizanje imuniteta.

Čak ima i upotrebu u kozmetici: neretko se koristi u kremama za hidrataciju kože. Suvoj koži daje mekoću i sjaj, a istovremeno može otkloniti i bakteriju koja izaziva akne. Sve u svemu, ovo je jedna neverovatna biljka koju morate imati u svojoj kuhinji.

Ono što beli slez čini toliko lekovitim jeste njegova sluz, koja je odlična za sluzokožu. Njena struktura sa lakoćom prijanja uz sluzokožu i time je štiti od raznih iritacija. Ona ima hipoglikemijsko dejstvo i stimuliše fagocitozu (hranjenje ćelija).

Prirodni lek za kašalj i bol u grlu

Sirup od belog sleza je najpopularniji lek za suvi, nadražajni kašalj. Upravo njegova sluz utiče na smanjenje spazma mišića. Ona prijanja uz upaljene mišiće, čime se iritacije koje izazivaju kašalj postepeno smanjuju.

Pušači imaju često problema sa kašljem, koji mogu ublažiti baš ispijanjem ovog čaja. Ipak za dugoročne rezultate poželjno je da ostave cigarete jednom za svagda.

Pored toga, čaj od belog sleza može ublažiti i bolove u grlu. Proces funkcioniše na sličan način: slezova sluz u toplom čaju oblaže i umiruje grlo. Na taj način umiruje nadraženu sluznicu i omogućiće vam lakše gutanje. Jako je koristan za decu jer će im u kratkom roku vratiti apetit.

Šta još leči ovaj lekoviti koren?

Ovaj zdravi napitak od korena biljke se pokazao kao odličan i kod upala debelog creva. On smiruje nadražaje i tako uspeva obuzdati dijareju ili povraćanje. Za stomak beli slez čaj se često koristi u mešavini sa kamilicom, obe biljke imaju umirujuća dejstva. Uz konsultaciju sa pedijatrom ovu čajnu mešavinu možete dati i vašoj decu

Još jedna od upotreba biljke je i za obloge kod opekotina i upala.

Recept za izradu obloge:

Izrendani koren belog sleza se pomeša sa medom, stavi se na krpu, pa na iziritirano mesto. Menja se na svaka 2, 3 sata.

Zbog sluzi se koristi i za izbacivanje kamena iz bubrega, kao i više puta pominjani čaj od lanenog semena.

Kod mokraćnih kanala leči urinarni kamenac, kao i različite upale urinarnog trakta. Ovde se najčešće samo primenjuje u mešavinama čajeva.

Kreme sa belim slezom pomažu kod čireva na koži  i proširenih (varikoznih) vena. Te kremice se koriste i za osnovnu negu kože jer je hidriraju i vraćaju prirodnu vlažnost.

Kako se priprema beli slez za bebe?

Beli slez je jedna od retkih biljaka koje su sasvim bezbedne za odojčad. Možete je davati bebama starim tek nekoliko dana. Naime, tek rođene bebe su previše osetljive za korišćenje običnih medicinskih kapi, one i mogu izazvati razne iritacije. Zato mnogi doktori preporučuju ukapanje čaja od belog sleza u nosić.

Ovaj napitak je prilično blag, neće izazvati bilo kakve iritacije kod vaših mališana ukoliko su sasvim zdravi. Naravno, pre korišćenja posavetujte se sa pedijatrom.

Bebama se često u toku noći zapuši nosić ili dobiju napade kijanja. Nemojte brinuti, ovako nešto je sasvim normalno. Imamo odličan recept koji će pomoći vašoj bebi kod zapušenog nosa i šlajma.

Prokuvati 1dl vode, zatim ostaviti tečnost neka se ohladi do temperature na kojoj dajete bebi mleko. Možete čak i pustiti da se još malo prohladi preko toga. Dve kašičice korena belog sleza preliti sa vodom. Ostavite beli slez čaj dva sata u vodi, što će slezu omogućiti ispuštanje sluzi.

Ovaj blagi čaj nakapajte bebi pre dojenja i jela u nosić kapaljkom. Dovoljno je staviti dve, tri kapi. Samo zapamtite kako se svež čaj mora praviti na 12 sati. Pozitivne efekte ovog recepta ćete videti već posle prvog dana korišćenja.

Možete ovaj recept koristiti i kao čaj za vašu bebu. Sipajte ga u flašicu i neka ga popije isto pre svakog hranjenja. Nemojte podgrevati napitak, to će uništiti sluz i ostale hranljive materije u čaju.

Kako se pravi čaj od belog sleza?

Postoji više recepata za pravljenje čaja od belog sleza koji se razlikuju u odnosu na svrhu njegovog ispijanja. Podelićemo sa vama neke od tih lekovitih receptura.

Recept za kašalj i čišćenje respiratornih organa

Za čaj od belog sleza supenu kašiku iseckanog korena preliti sa 200ml mlake vode i ostaviti sat vremena do dva sata. Biljka će za to vreme ispustiti sluz. Nakon toga podgrejati samo toliko kako vam ne bi bio hladan dok ga ispijate.

Može se piti tokom celog dana. Ne postoji tačno određena mera koliko čaja možete maksimalno popiti, ali svakako nemojte preterivati. Možete ga zasladiti medom.

Čaj se ne treba kuvati, niti polivati ključalom vodom, tada ekstrahuje skrob i postaje mutniji i brže se kvari. A između ostalog tako i gubi svoja lekovita dejstva.

Može se pomešati beli slez sa podbelom, oba imaju odlična dejstva za čišćenje respiratornih organa. Neka budu jednako prisutni u mešavini, način spravljanja je isti.

Beli slez za izbacivanje toksina iz organizma

Za pripremu ovog čaja biće vam potrebno:

25g cveta (a ne korena) belog sleza, 20g sene i 15g matičnjaka. Sve to pomešajte. Za jednu šoljicu čaja biće vam potrebna jedna kašika mešavine. Dodajte smesu u ključalu vodu i ostavite tako 20 minuta. Zatim procetite i ispijajte pola sata pre svakog obroka.

Recept za upalu grla

Grlo će vas prestati boleti uz ove stastojke:

pola litre vode, 10g korena ljubičice, 30g korena sladića, 40g lista podbela i 50g korena belog sleza. Sve pomešati. U 2dl vrele vode dodati jednu kašičicu mešavine. Neka odstoji maksimalno tri sata.

Beli slez za dijareju

U jednakom odnosu pomešajte:

beli i crni slez, podbel, nanu i kupinu. Pet kašika mešavine stavite u pola litre vrele vode. Procediti nakon tri sata. Pijte ovaj čaj tokom celog dana i ubrzo ćete primetiti kako vam se stomak umirio.

(dijetamesecevemene)

 

 

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia