Banja u Srbiji leči reumu i kožna oboljenja: Tek 2011. je zvanično proglašena lečilištem

Ova banja u Srbiji ima jednu od najlekovitijih voda u Evropi: Posećuje je sve veći broj ljudi

Ovčar Banja pored aktivnog odmora, uživanja u prirodi i zelenom pogledu, turistima pruža i lek u sastavu njenih termalnih voda koje prolaze kroz vulkanske stene, nepromenljivog sastava sa stalnim temperaturama.


Dugo je čuvena voda Ovčar Banje lečila reumatske tegobe brojnim turistima, nakon decenije, ponovo je vratila svoju svrhu u vidu zdravlja.

Predeo izuzetnih odlika, oličenih u planinskim masivima Ovčara i Kablara, ali i obilje zelenila, reke i jezera, čineovu banju jedinstvenom u Srbiji.

Lekovite vode: Šta se leči u Ovčar Banji?

Izvora termalne vode u Ovčar Banji ima više. Izviru iz krečnjaka i temperatura im je između 36 i 38 ̊ C. Zanimljivo je pomenuti da postoji izvor ovčarske homeoterme u samom rečnom koritu.

Termomineralne vode Ovčar Banje bogate su makroelementima kao što su kalcijum i natrijum, kao i mikroelementima poput kalijuma, litijuma, rubidijuma, cezijuma, stroncijuma, barijuma, joda, broma, kobalta, fosfora, fluora i mangana. Od koloidalnih rastvora, zastupljeni su silicijum – dioksid, aluminijum i gvožđe – oksid.

Voda sadrži i neznatan stepen radioktivnosti. U lekovite svrhe ove vode se koriste u terapijama kupanjem i oblaganjem obolelih delova tela.

Indikacije za lečenje u Ovčar Banji su:

  •    Reumatska oboljenja
  •    Degenerativni reumatizam
  •    Spondiloze
  •    Artroze
  •    Posledice preloma kostiju
  •    Nervna oboljenja
  •    Povrede mišićnog tkiva
  •    Kožna oboljenja

Boravak u Ovčar Banji može da bude veoma sadržajan, a smeštaj se može obezbediti u nekoliko privatnih kuća i turističko-ugostiteljskih objekata koji se nalaze u centru banje.

Banja za aktivan odmor

Pored izvora termo-mineralne vode, priroda je Ovčar Banju podarila rekom i jezerima na čijim oblama uživaju sportisti rekreativci, ali i istinski ljubitelji prirode. Na području Ovčarsko-kablarske klisure nalaze se uređene ribolovne staze, tako da postoje dobri uslovi za bavljenjem sportskim ribolovom. Obeleženim planinarskim stazama, stiže se do manastira u kojima se prolnalazi duhovni mir i uživa u pogledu na prirodu, obrise šumovitih planina, reku Zapadnu Moravu.

Možda će ipak najveći utisak na gosta ostaviti nesvakidašnji prizor sa vrha planine Kablar – meandri reke Zapadne Morave i grad Čačak u daljini.

U centralnom delu Ovčarsko-kablarske klisure, u Ovčar Banji, u predivnom prirodnom okruženju nalazi se Prirodnjački centar. U Prirodnjačkom centru se nalazi izložbena postavka eksponata vrsta koje su karakteristične za PIO „Ovčarsko-kablarska klisura“ i koja je realizovana u saradnji sa Prirodnjačkim muzejom u Beogradu. Eksponati predstavljaju primerke pojedinih vrsta kičmenjaka – riba, vodozemaca, gmizavaca, ptica i sisara koje žive u Ovčarsko-kablarskoj klisuri.

Posetioci Prirodnjačkog centra imaju priliku da se informišu o turističkoj ponudi i kupe suvenire sa motivima PIO „Ovčarsko-kablarska klisura“.

U Prirodnjačkom centru se nalazi prostor namenjen za organizovanje edukativnih sadržaja, radionica i prezentacija.

Tokom letnjih meseci, u Ovčar Banji se organizuju koncerti, predstave, duhovne večeri, likovne kolonije, sportski događaji među kojima su najatraktivniji regata, plivački maraton i velika planinska trka.

Izvor: PressSerbia/Banje U Srbiji

Scroll to Top