Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

ARONIJA: Voće kao hrana i lek

ARONIJA: Voće kao hrana i lek

Aronija (Aronia Melanocarpa) je bobičasto voće koje liči na borovnicu. Potiče iz Severne Amerike – Kanade, a dospela je u Sibir. Ova biljka je otporna na niske temperature. Sibirska aronija dobro podnosi hladnu zimu i mraz do -45°C. Raste i obliku grma i može dostići visinu do 2 metra.


Jestivi i lekoviti deo biljke je plod koji je malo oporijeg ukusa od borovnice. Plodovi aronije dobro se održavaju na grmu tako da se mogu brati i dva meseca posle sazrevanja.
Severnoamerički Indijanci koristili su aroniju za ishranu. Plodove su sušili ili mleli pa ih dodavali mesu ili pogačama. Sveže plodove su upotrebljavali kao lek za stomačne tegobe, a čaj od listova aronije za lečenje rana. Aronija nema prirodnih neprijatelja pa je ne treba prskati, tako da spada u zdravu hranu. Korisna je preventiva protiv malignih oboljenja, efikasno procišćava organizam od štetnih materija pa i teških metala. Podstiče cirkulaciju, pročišćava krv, ublažava glavobolju i migrenu, snižava povišen krvni pritisak, povoljno deluje na želudac i creva, zaustavlja proliv, popravlja imunitet organizma, sprečava razvoj virusnih i bakterijskih infekcija. Blagotvoran je njen uticaj na žuč i jetru jer pročišćava i omogućava pravilniji rad ovih organa. Reguliše pravilan rad i izlučivanje hormona štitne žlezde, a reguliše i rad pankreasa pa može biti korisna u lečenju dijabetesa (šećerne bolesti). Osim toga, sprečava pojavu raka i pomaže u lečenju malignih oboljenja tako što uništava ćelije raka. Aronija podstiče zarastanje rana, usporava starenje organizma i kože, sprečava nastanak bora i štiti od UV zračenja.
U svojim plodovima sadrži veliku koncentraciju antioksidanasa (tanine, biofenole, flavonoide, antocijanine, katehine), i mnogo je moćniji antioksidans od brusnice. Od vitamina sadrži C, A, E, B2, B6, B9 i vrlo redak vitamin P. Od minerala kalcijum, kalijum, gvožđe, molibden, mangan, fosfor i jod. Pored toga aronija sardži i redak voćni šećer sorbitol.
Bobice aronije se mogu konzumirati sveže – i dovoljno je pojesti do 30 bobica dnevno.
Aronija se najčešće upotrebljava u sušenom obliku ili kao sok, džem, čaj, kompot, vino, liker, rakija… Može se zamrznuti ili osušiti da bi se konzumirala cele godine. Posebno se preporučuje hladno ceđen sok koji je dovoljno piti jednom dnevno na prazan stomak i to jednu rakijsku čašicu.

 

 

Izvor: zalogaj.rs

About the author

Aleksandra J.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia