Kada je u pitanju pravilna nega vozila tokom zime, mišljenja su razna.
Dobronamerni saveti idu od saveta da zimi što češće peremo vozila u autoperionicama, pa sve do saveta da izbegavamo svako pranje automobila, kako bismo zaštitili lak.
Automobil, tokom zime, treba podjednako često pravi, kao i tokom letnjih meseci.
Neosporno je da čist automobil može ranije da se opazi na putu, pogotovo po lošem vremenu, zahvaljujući odsjajima svetlosti.
Međutim, od uvođenja obaveznih dnevnih svetala za automobile, ova prednosti više nije toliko presudna.
Da li je istina da je automobil zimi zagađen ostacima soli na putu? Da i ne. Izjava da zimska prljavština ima enormno korozivni učinak na lak, odnosno da se mora što češće uklanjati, odnosi se samo na prethodno oštećene delove automobila (ogrebotine ili ljuštenje).
Međutim, besprekorno lakirane površine lako se mogu nositi s tim napadima prljavštine.
U perionicu ne bi trebalo da idete kada su temperature ispod -10 stepeni Celzijusa. Trebalo bi da izbegnete termički šok, kada voda iz autoperionice, čija je temperatura oko 10 do 30 stepeni Celzijusa, pokrije delove vozila koji su nedavno bili izloženi ledenoj hladnoći.
Pre ulaska u autoperionicu potrebno je ukloniti sve ostatke snega i (posebno) leda jer ih četke mogu povući preko karoserije poput šmirgle! Dodatni i skupi super programi s vrućim voskom ili zaštitom podvozja nisu potrebni s tehničke tačke gledišta vozila.
(24sedam.rs/pixabay)