Nakon pandemije, nekoliko evropskih gradova suočilo se sa sve većim pritiskom da preduzme mere protiv masovnog turizma. Kako bi smanjili preopterećenost, zaštitili lokalne zajednice i istovremeno podržali svoje ekonomije, pet popularnih destinacija odlučilo je da uvede ulazne takse za turiste.
Venecija, Italija
Turisti koji dolaze na jednodnevne izlete u Veneciju moraće da plate ulaznu taksu od 5 evra, pod uslovom da su rezervisali unapred. Ukoliko rezervacija bude napravljena manje od četiri dana ranije, taksa se povećava na 10 evra.
Ova mera se primenjuje određenim danima između aprila i jula. Sistem naplate prvi put je uveden u aprilu 2023. godine i pokrivao je ukupno 29 dana, uglavnom vikendima i državnim praznicima.
Takođe, postoje i nova pravila za turističke grupe, ograničavajući njihov broj na maksimalno 25 osoba. Pored toga, turističkim vodičima je zabranjeno korišćenje zvučnika.
Barselona, Španija
Barselona, jedan od najposećenijih gradova u Španiji, svakog leta doživljava veliki priliv turista, posebno na svojim mediteranskim plažama. Kao odgovor na problem pretrpanosti i narušene čistoće grada, od aprila 2024. uvedena je dodatna taksa za posetioce.
Pored postojeće regionalne takse, turisti sada plaćaju i gradsku nadoknadu od 3,25 evra po noćenju. Ukupan iznos zavisi od tipa smeštaja, pri čemu hoteli sa pet zvezdica naplaćuju i do 6,75 evra po noći.
Santjago de Kompostela, Španija
Poznat po svojoj impozantnoj katedrali i prelepim baroknim građevinama, Santjago de Kompostela je popularna destinacija za ljubitelje arhitekture. Međutim, s obzirom na malu veličinu grada, lokalne vlasti planiraju uvođenje turističke takse za sve hotele i smeštajne objekte.
Naknada će se kretati između 0,50 i 2,50 evra po osobi, u zavisnosti od tipa i lokacije smeštaja.
Lauterbrunen, Švajcarska
Ovaj slikoviti švajcarski gradić, poznat po svojim zadivljujućim pejzažima i netaknutoj prirodi, svake godine privlači ogroman broj turista iz celog sveta. Sa populacijom od samo 2.400 stanovnika, Lauterbrunen planira uvođenje dnevne takse za posetioce u iznosu od 5 do 10 evra. Taksa bi se plaćala digitalno, putem mobilnih telefona.
Amsterdam, Holandija
Amsterdam već sprovodi mere za kontrolu turizma, uključujući ograničenja za kratkoročno iznajmljivanje smeštaja u određenim delovima grada. Kako bi dodatno regulisao priliv turista i zaštitio kvalitet života stanovnika, grad je povećao turističke takse. Međutim, za razliku od Venecije, Amsterdam još uvek nije uveo obaveznu taksu pri ulasku u grad.
Ove mere su deo šire strategije kojom evropski gradovi nastoje da pronađu balans između turističke privrede i očuvanja lokalnih zajednica.
(24sedam.rs/pixabay)