Dr. Darijen Suton, specijalizovani lekar hitne medicine podelio je svoj sistem za pamćenje novih, ključnih informacija koji, tvrdi može pomoći mnogima.
“Svako ima drugačiju metodu za pamćenje stvari — to može biti zato što svi mi svet doživljavamo na različite načine. Svi učimo na različite načine”, objasnio je Suton na svom TikToku. Ipak, tvrdi, i tako različiti, možemo koristiti njegovu metodu.
Evo ključnih tačaka Sutonove tehnike:
- Razumevanje materijala: “Moram da razumem temu do srži. Ne mogu da je zapamtim dok ne ima smisla za mene. Inače, to je samo gubljenje vremena”, rekao je Sutton.
- Razdvajanje informacija po temama: “Pišem ih u formatu sa tačkama. Svaka tema može imati samo oko četiri ili pet tačaka”, podelio je Sutton.
- Kucanje pisanih beleški: “Nakon što ih napišem na papiru i informacija stvara jasan put razumevanja, zatim te pisane beleške pretvaram u kucane beleške”, objašnjava. Obično kuca informacije u svoj notes aplikaciju ili Google dokument.
- Sumiranje informacija: “Idem u šetnju i pokušavam da smislim rečenicu koja sumira nekoliko tema“, nastavio je Sutton. Kada ima rečenicu u mislima, snima je u glasovnu poruku na svom telefonu. Nastavlja taj proces dok ne skupi malu fasciklu glasovnih porukana svom telefonu.
- Slušanje glasovnih poruka: “Slušam te glasovne poruke kao da su muzika. Slušam ih dok ih ne zapamtim“, rekao je Sutton. Proučava svoje kucane beleške dok sluša glasovne poruke i prenosi ključne informacije na malu karticu sa nekoliko tačaka koju koristi za deljenje informacija u eteru.
U komentarima, mnogi su podelili šta zaista misle o ovakvoj metodi.
“Treba mi metoda da zapamtim vašu metodu”, našalio se jedan korisnik TikToka.
“Ova metoda me je spasila na Pravnom fakultetu“, napisao je jedan komentator koji se predstavio kao advokat.
“Efekt samoobjašnjenja”
Sa druge strane, trener za mozak i autor Džim Kvik predlaže da učimo materijal “sa namerom da ga podučimo nekome drugom”.
To se naziva “efekt samoobjašnjenja”, koji uključuje pozivanje na materijal, povezivanje ideja i identifikaciju onoga što nije jasno kako biste mogli da otkrijete nedostajuće informacije koje želite da podelite sa drugima.
(objektiv.rs/pixabay)