Booking.com
Lifestyle Saveti Zanimljivosti

8 GREŠAKA koje pravite tokom ČIŠĆENJA, a zbog kojih je vaš dom još PRLJAVIJI

Ovih pet stvari svakodnevno rade samo PEDANTNE OSOBE

Kada dođe vreme da pospremite svoj dom, lako je proći kroz uobičajenu rutinu čišćenja bez nekog preteranog razmišljanja. Iako se isprva ne čini tako, neke uobičajene navike tokom čišćenja zapravo mogu doneti više štete nego koristi. Osim toga, ostavljajući iza sebe bakterije, prašinu i prljavštinu, ove navike va, dugoročno samo stvaraju više posla.


Izbegavajte ove greške u čišćenju koje bi mogle da učine vaš dom prljavijim i umesto toga sledite savete za efikasniju rutinu:

1. Korišćenje prljavog pribora za čišćenje

Vaša rutina čišćenja je onoliko dobra koliko i pribor koji koristite. Pre nego što počnete, uverite se da su sami alati za čišćenje u dobrom stanju kako biste izbegli širenje bakterija, prljavštine i prašine po celoj kući. Često perite krpe za čišćenje, četke za ribanje , briska i metle. Takođe, dezinfikujte predmete na kojima se nakupljaju bakterije u izobilju, kao što su četke za toilet, nakon svake upotrebe. Ispraznite usisivač čim se napuni i često menjajte ili perite filter za optimalne performanse.

2. Ne čistiti pre dezinfekcije

Postoji razlika između čišćenja i dezinfekcije, a ta razlika može uticati na način na koji čistite površine. Dok čišćenje može fizički ukloniti klice i bakterije sa površine, dezinfekcija koristi hemikalije da ih zapravo ubije. Međutim, ako je površina prekrivena prašinom ili prljavštinom, dezinfekciono sredstvo neće moći efikasno da cilja bakterije, zbog čega je čišćenje važan prvi korak. Pre nego što posegnete za sprejem za dezinfekciju, uverite se da na površini nema ostataka prljavštine, kako bi hemikalije mogle da urade svoj posao.

3. Trljanje mrlja umesto upijanja

Prolivanje i prskanje često zahtevaju brzu reakciju da biste izbegli nastajanje mrlja, ali ako je vaš prvi instinkt da počnete da ribate, verovatno ćete pogoršati problem. Trljanje mrlje može prouzrokovati njeno širenje, utisnuti je dublje u materijal ili čak oštetiti vlakna presvlake. Uvek prvo upijte tečnost čistom belom krpom da biste izvukli ostatke, a zatim koristite metod uklanjanja mrlja koji je prikladan za materijal.

4. Brisanje površina prerano

Najbolje čišćenje ne podrazumeva samo prskanje, brisanje i odlazak. Dezinfekcionim sredstvima je potrebno vreme da deluju, pa je strpljenje ključno. U nekim slučajevima, površina mora biti vidljivo vlažna nekoliko minuta da bi se efikasno eliminisale klice I bakterije. Uvek pročitajte etiketu proizvoda da biste procenili preporučeno vreme delovanja sredstva za dezinfekciju.

5. Čišćenje površina sunđerom

Razmislite dvaput pre nego što posegnete za sunđerom da obrišete svoje radne ploče. Kuhinjski sunđeri su poznati po tome što sadrže bakterije, koje se mogu preneti na druge površine dok čistite. Da biste izbegli širenje mikroba, koristite čistu krpu od mikrovlakana da obrišete površine. Takođe, redovno dezinfikujte svoje sunđere i zamenite ih otprilike jednom mesečno.

6. Koristite istu krpu za čišćenje različitih površina po kući

Upotrebljavanje jedne te iste krpe za čišćenje u celom domu može izgledati efikasnije, ali je takođe odličan način za prenošenje mikroorganizama i prljavštine iz prostorije u prostoriju. Definitivno ne želite da bakterije iz vašeg kupatila završe na vašim kuhinjskim pultovima, na primer. Odredite različite krpe za upotrebu u različitim prostorijama i često ih perite. Ako koristite maramice za jednokratnu upotrebu, koristite novu za svaki predmet koji čistite.

7. Nemate odgovarajuću ventilaciju

Kada koristite sredstva za čišćenje koja sadrže sastojke poput amonijaka ili izbeljivača, dobra ventilacija je od vitalnog značaja. Dok čistite, isparenja iz ovih proizvoda mogu se raširiti po prostoriji i iritirati vase oči i disajne puteve. Da biste pročistili vazduh, uključite ventilator, otvorite prozor ili uključite prečistač vazduha. Čim završite sa čišćenjem, napustite sobu.

8. Čišćenje od poda na gore

Gravitacija može umanjiti vaše napore ukoliko počnete sa podovima. Dok čistite druga područja, mrvice, prašina i drugi ostaci mogu pasti na pod, što znači da ćete možda morati dva puta da usisavate ili brišete istu površinu. Umesto toga, počnite od vrha sobe i idite na dole, tako da možete sve da uhvatite u jednom potezu, prenosi Yahoo.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ Yahoo

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia