Booking.com
Lifestyle News

14 najmoćnijih antikancerogenih biljaka za vašu kućnu baštu!

Ove BILJKE nemojte čuvati u kući jer kradu PORODIČNU SREĆU!

Ukoliko imate ograničen prostor van kuće ili ga nemate uopšte, savršeno rešenje za vas je bašta u zatvorenom prostoru. Ovih 14 biljaka ima antikancerogeno delovanje i odlično uspevaju u našim krajevima.


 

Biljke nakon branja često gube svoja antikancerogena svojstva što duže su odvojene od korena, stoga je idealno ubrati bilje koje ćete odmah iskoristiti u svojoj kuhinji. Uporedo sa tim, ukus domaćeg bilja je lepši od kupovnog, a tu je i uzbuđenje dok posmatrate kako se vaša baštica razvija i daje zdrave plodove.

Šta možete uzgajati u svojoj zatvorenoj bašti

Menta – vrlo laka za uzgajanje i odlično ide sa salatama, šejkovima, kao ukras i za mnoge druge kulinarske svrhe. Ona takođe daje lep miris prostorijama, a i njeni cvetovi se mogu jesti zbog minerala. Dostupno je nekoliko vrsta ali one sve imaju sličan ukus i lekovita svojstva.

Bosiljak – bitan sastojak pesto sosa i začina mnogih jela. Ima antiupalno, antiksidantsko i umirujuće dejstvo. Aroma je takođe vrlo prijatna i umirujuća.

Peršun – takođe lepo izgleda na prozoru te biste možda želeli da uzgojite više biljaka i držite ih pri ruci. Ima dosta lekovitih svojstava, naročito u salatama i šejkovima. Peršun odlično čisti od toksina i pomaže da se vrati alkalni balans u telu.

Origano – ima brojna lekovita svojstva uključujući pospešivanje imuniteta i usporavanje kancerogenih ćelija. On raste unutra tokom cele godine, te ga možete koristiti u mnogim receptima.

Majčina dušica, žalfija i ruzmarin – kompatibilni sa vašom unutrašnjom bašticom. Majčina dušica je dostupna u nekoliko varijanti i najčešće se koristi u supama, salatama i jelima s mesom. Žalfija se koristi na sličan način ali je takođe dobra za čaj koji poboljšava moždanu funkciju i umiruje.

Ruzmarin – lepa biljka za brojne svrhe u kuvanju, za zelene šejkove i aromaterapiju. Kada udišete miris ruzmarina, on čisti vaš um tako da će vam biti lakše da se fokusirate na svoje misli.

Pritom, ove biljke su bogate antioksidantima, antiupalnim i antibakterijskim sastojcima.

Korijander – Odličan za probavu i detoksifikaciju od teških metala. Ima antiupalna i antispazmatična dejstva, bogat je vitaminima i mineralima. Ima jedinstven ukus koji ide uz brojna jela uključujući salate, pesto, gaspaćo i guakamole. Njegovo seme je takođe vrlo aromatično.

Potočarka – ona može biti posađena i u visećim saksijama. To su lepi cvetovi raznih boja. I list i cvet su jestivi, imaju ljutkast ukus, tragove minerala i ulepšavaju mnoga jela.

Potočarka se može uzgajati i iz semena i biljaka ali je potrebno obratiti pažnju prilikom prenošenja biljaka u saksije jer je koren vrlo osetljiv. Bogata zemlja će proizvesti više lišća, dok siromašnija zemlja više cvetova. Cvetovi  i listovi su koncentrisani C vitaminom, antioksidantima i antiupalnim nutrijentima. Potočarka takođe leči infekcije grla i creva, dok istovremeno pospešuje cirkulaciju.

Aloe vera – biljka koja najbolje uspeva pored ili u blizini prozora. To je zbog toga što se bodljikavi listovi mogu raširiti više nego što im to sims od prozora dozvoljava. Aloe vera je vrlo važna biljka za isceljivanje kože od opekotina, bubuljica i ožiljaka. Njen unutrašnji gel je odličan kako sastojak šejkova (ukus je neprimetan), a leči i unutrašnnnja tkiva.

Ovo je sjajno ukoliko imate oštećenja tkiva od radijacije ili hemoterapije. Ukoliko želite da je gajite u izobilju, vrlo lako ćete to postići jer je vrlo jednostavna za uzgajanje a reprodukuje se bez bil kakve intervencije.

Đumbir – uzmite koren iz lokalne prodavnice i stavite ga u čašu, sa čačkalicom probodenom kroz centar gornjeg dela. Trebalo bi da balansira na čaši tako da je đumbir stabilan i baza je u vodi kako bi izašlo korenje. Kada su se vlasi korena formirale, đumbir se može preneti u zemlju u saksiju kako bi razvio svoje listove i postao biljka. Nakon nekoliko meseci možete iskoristiti deo korena, dok ćete drugom telu dozvoliti da nastavi da raste.

Kurkuma – uzgaja se većinom na isti način kao i đumbir. Takođe se može direktno staviti u zemlju i redovno zalivati dok se ne pojave zelene klice. Kurkuma je bitan antikancerogen začin koji prečišćava jetru i krv. Bogat je antioksidantima, ima antiupalno i antibakterijsko  dejstvo i ide sa skoro svim – stoga ga je dobro imati pri ruci u izobilju.

Čeri paradajz – lepo ga je uzgajati kako biste ga mogli ubrati svežeg za salate, jela ili samo kao užinu. Njih treba uzgajati u saksiji sa štapom u centru koji bi žbunu dao podršku kada paradajz krene da se razvija. Saksiju možete staviti na sims ali je i stalak za saksije dobro rešenje, u zavisnosti od dubine vašeg simsa. Ovaj mali paradajz je bogat likopenom koji je vrlo bitan antikancerogeni nutrijent.

Uzgajanje sopstvene bašte može izgledati pomalo zastrašujuće ali kada počnete, videćete da nije teško koliko zvuči. Uživaćete u plodovima svog rada – u bukvalnom smislu te reči!

(webtribune.rs)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia