Booking.com
Lepota i zdravlje

Zeleno, kiselo i odlično za poboljšanje probave! Zbog blagodeti ovog voća koristićete ga svaki dan

Zeleno, kiselo i odlično za poboljšanje probave! Zbog blagodeti ovog voća koristićete ga svaki dan

Limeta se obično naziva limunovom mlađom sestrom. Prvobitno je kultivsana u Iraku i Persiji, a u Evropu su je u 15. veku doneli britanski moreplovci. Veruje se da im je upravo limeta sačuvala zdravlje zahvaljujući bogatstvu vitamina C.


Mnogobrojna istraživanja pokazala su da ishrana u kojoj je redovno zastupljeno citusno voće štiti od mnogih teških bolesti, kao što su rak, srčana oboljenja, artritis, šećerna bolest. Neke studije čak potvrđuju da citrusi mogu da smanje rizik od malignih oboljenja ždrela, grkljana, jezika i želuca, za čak 40-50 odsto.

1. Blagotvorna za žene

Limeta je izuzetno bogata kalcijumom i folatima – nutrijentima koji su veoma važni za žene u menopauzi, ali i one koje planiraju trudnoću.

2. Poboljšava probavu 

Flavonoidi u limeti i u ostalim citrusima blagotvorno deluju na organe za varenje i pomažu kod želudačnih problema. Lekari savetuju da se nakon obroka popije šolja tople vode sa sokom od limete i malo meda. Vrlo je efikasna i u slučaju otežanog pražnjenja creva.

3. Prevencija kancera

Komponenta limonoid koju limeta sadrži pomaže u prevenciji raka debelog creva. Neke studije potvrđuju i da ubija ćelije raka, a u krvi dugo ostaje aktivan i neutralizuje slobodne radikale.

Blagodeti citrusa - limeta ublažava glavobolju!

4. Usporava starenje

Kora limete dragocena je u borbi protiv starenja kože. Jednom ili dva puta nedeljno lice treba masirati korom ovog voća, prethodno dobro opranom, da biste sprečili nastanak staračkih fleka. Ovo svojstvo duguje se sadržaju inhibitora proizvodnje melanina. Naime, s godinama i usled izloženosti UV zracima, taj pigment može izazvati tamne pege na koži.

5. Manji rizik od infarkta 

Vitamin C kojim je limeta bogata delotvoran je u smanjenju rizika od srčanih oboljenja. Studija koja je obuhvatila 115.000 osoba pokazala je da su ljudi koji redovno jedu veću količinu citusnog voća (ili piju sok od njega) pod 28 odsto manjim rizikom od infarkta.

6. Protiv kamena u bubregu

Limunska kiselina je prirodna preventiva za kamen u bubregu. Sok od limete sadrži više ove kiseline od narandže ili grejpfruta. Radi što boljeg efekta, najbolje je piti sok od vode i sveže limete bez dodatka šećera.

7. Čisti disajne puteve

U proizvodnji brojnih lekova protiv kijavice i upale sinusa koriste se ulja iz limete bogata flavonoidima. Umesto tih preparata, za olakšavanje disanja usled otekle sluzokože nosa ili začepljenja sinusa, možete udisati struganu koru limete.

8. Otklanja perut 

Zahvaljujući esenicijalnim uljima koja imaju antibakterijska svojstva, pokazalo se da sok limete sprečava razmnožavanje bakterija na vlasištu i otklanja perut.

9. Snižava holesterol

Hesperidin, flavonoid iz limete, snižava nivo holesterola i triglicerida u krvi, čime štiti srce i krvne sudove. Ljudima na posebnom režimu ishrane zbog povišenog holesterola, nutricionisti savetuju da u redovnu ishranu obavezno uvrste ovo egzotično voće.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Srbija Danas

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia