Booking.com
Zanimljivosti Kultura News

“Uzimanje skulptura sa Partenona je bilo kreativno delo”: Izjava direktora Britanskog muzeja koja je razbesnela javnost

"Uzimanje skulptura sa Partenona je bilo kreativno delo": Izjava direktora Britanskog muzeja koja je razbesnela javnost

Hartvig Fišer je u intervjuu za grčki list Ta Nea isključio mogućnost da Britanski muzej vrati Grčkoj 2.500 godina stare skulpture, iako se još uvek smatra da je premeštanje antikviteta sa Akropolja u Veliku Britaniju pljačka.


Direktor Britanskog muzeja izazvao je negodovanje javnosti rekavši da je uklanjanje frizova sa Partenona u Grčkoj u 19. veku bilo “kreativno delo”.

Hartvig Fišer je u intervjuu za grčki list Ta Nea isključio mogućnost da Britanski muzej vrati Grčkoj 2.500 godina stare skulpture, iako se još uvek smatra da je premeštanje antikviteta sa Akropolja u Veliku Britaniju pljačka, piše Gardijan.

Grčko-britanskom sukobu oko Partenona ne nazire se kraj. Grčka već čitav vek lobira u nadi da će uspeti da konačno iz Velike Britanije vrati mermerne skulpture sa Partenona. Mermerne skulture i frizovi, koje Britanci nazivaju “Elginov mermer”, sa Partenona na Akropolju je početkom 19. veka uzeo grof od Elgina, tadašnji ambasador Velike Britanije u Otomanskom carstvu, u čijem se sastavu nalazila Grčka. Grčka već decenijama – od 1983. godine, na nagovor tadašnje ministarke kulture Meline Merkuri, pokušava da vrati skulpture, tvrdeći da je lord Elgin ilegalno odneo 56 delova friza i 19 kipova sa Akropolja tako što je podmitio otomanske zvaničnike.

Fišer je istakao da Britanski muzej nudi drugačiji vid interakcije za antikvitetima tako što “otvara druga pitanja pošto su skulpture smeštene u novi kontekst”.

“Trebalo bi da cenimo ovu priliku. Mogli bismo, naravno, da tugujemo nad činjenicom da je originalno okruženje nestalo. Kada kulturno nasleđe izmestite u muzej, morate ga ukloniti iz originalnog okruženja. Ali ta promena je i kreativno delo”, rekao je Fišer.

Džordž Vardas, sekretar Međunarodnog udruženja za vraćanje frizova sa Partnenona na Tviteru je objavio: “Ozbiljno. Šta je bilo toliko kreativno u uništavanju hrama i pljačkanju ključnih elemenata istorije jedne nacije?”

Vardas je Fišerove reči nazvao “istorijskim revizionizmom i arogancijom”, a zatim dodao da “imperijalna snishodljivost Britanskog muzeja ne poznaje granice”.

Fišer je u nastavku intervjua u potpunosti odbacio tvrdnje da je Grčka legitimni vlasnik frizova, ali i dodao da bi britanski muzej mogao da pozajmi skulpture Grčkoj, i to samo ukoliko Grčka prizna Britanski muzej kao jedinog legitimnog vlasnika skulptura.

Mirsini Zorba, grčka ministarka kulture, izdala je saopštenje u kojem osuđuje Fišerove izjave o “legitimnom vlasništvu”i tumači ih kao “cinične”.

Za Grke je jedina nada da povrate antikvitete lider laburista Džeremi Korbin, koji je obećao da će izmeniti britanske zakone kojitrenutno ne dozvoljavaju da se skulpture vrate u matičnu zemlju ukoliko njegova stranka pobedi na izborima.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Nedeljnik

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia