Booking.com
Saveti Lepota i zdravlje

UV zraci korisni, ali i kancerogeni

UV zraci korisni, ali i kancerogeni

Sunce je veoma opasno i u pozno leto i ne treba mu se predugo izlagati. Sunčevi zraci sintetišu vitamin D, ali ako preteramo, prodiru do nukleusa ćelije i oštećuju ga


U želji da što više pocrne, ne razmišljajući o posledicama, mnogi ne slute da koža pamti sve: opekotine koje ste davno zaboravili, osipe, čak i one plikove od sunca iz detinjstva kada niste hteli da izađete satima iz mora, a brzo su nestali od melema. Opekotine dovode do hemijske reakcije, jer spoljni sloj kože oslobađa supstance od kojih krvni sudovi otiču i propuštaju tečnost, pa se javlja upala, bol, crvenilo…

– Mnogi se previše sunčaju, često bez adekvatne zaštite, pa nije retko videti ljude sa opekotinama i plikovima na koži. Promene nastaju nekoliko sati posle sunčanja, a u potpunosti se ispolje nakon 12 do 24 časa, zavisno od tipa kože. Najčešće se javlja crvenilo različitog intenziteta, kao i edem (otok), plikovi, uz osećaj toplote, peckanja, zatezanja i bola. Ponekad se oseća jeza, groznica, povišena temperatura i glavobolja, što se uglavnom povezuje sa sunčanicom. Na sreću, koža ima sposobnost reparacije i u većini slučajeva se promene povuku nakon nekoliko dana. Dolazi do deskvamacije, odnosno ljuštenja kože i pigmentacije koja traje duže zbog novostvorenog pigmenta melanina – objašnjava dermatovenerolog profesor dr Sonja Vesić iz beogradske dermatovenerološke ordinacije “Beoderma”.

Uvek se govori o štetnost ultraljubičastih zraka, a da li oni mogu biti i korisni za organizam?

– UVB zraci su u osnovi korisni jer sintetišu vitamin D, ali ako se pretera u sunčanju mogu biti kancerogeni. Rožasti sloj kože i melanin prave zaštitu od solarne radijacije. Ta dva mehanizma savršeno rade ako se sunčamo umereno. Iako koža ima sposobnost regeneracije, lečenje je neophodno kod upale, da bi se povuklo crvenilo i otok, ublažio osećaj vreline na koži, peckanje, zatezanje i bol. Kod ozbiljnijih stanja bi trebalo otići lekaru jer opekotine od sunca nisu samo prolazna letnja boljka, kao što većina ljudi misli. Naučnici su dokazali da svako “gorenje” na suncu povećava šansu od karcinoma kože koji se može javiti i godinama nakon neopreznog sunčanja.

KUĆNO LEČENjE

Promene na koži od sunčanja traju uglavnom četiri do osam dana, ne ostavljaju ožiljke i mnogi ne obraćaju pažnju na njih, ali bi ih trebalo lečiti u kućnim uslovima i tako sprečiti ozbiljne posledice koje se mogu vremenom ispoljiti, savetuje sagovornica “Života plus”. Čim koža pocrveni, uradite seldeće…

* Hladne obloge stavite na crvena mesta i menjajte na 10,15 minuta. Sličan efekat se postiže kupanjem u hladnoj vodi koja ublažava osećaj vreline i pečenja.

* Protiv opekotina i otoka efektna je krema sa 1% hidrokortizona, kao i preparati na bazi aloa vere.

* Trebalo bi nadoknaditi tečnost koja je isparila preko kože i piti više vode.

* Veoma je važno da se plikovi ne buše i ljušte, jer se mogu inficirati.

* Ne treba raditi piling, već je ostaviti da sama počne da se ljušti jer je to znak da se obnavlja i zaceljuje.

Koža od najranijeg detinjstva sve upamti i tokom života ispostavlja “račun” koji može biti veoma visok, ističu stručnjaci. Opekotine u detinjstvu mogu kasnije dovesti do razvoja melanoma jer UV zraci duboko prodiru u slojeve kože i oštećuju ćelije, a da se to na površini i ne vidi. Zraci sunca ostavljaju tragove unutar nukleusa ćelije koje nose DNK kod.

 

(novosti)

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia