Booking.com
Entertainment Lifestyle Recepti Zanimljivosti

Trikovi koji će vam omogućiti da vam se meso za gulaš topi u ustima

RECEPT DANA: Pileći gulaš

Najmekše ikada…


Priprema gulaša i bilo kojeg drugog jela od “kockica” mesa ima svoje zakonitosti, ali i trikove koji će vam omogućiti da prijatno iznenadite svoja i tuđa nepca.

Ragu, gulaš, paprikaš, odnosno bilo koje mesno jelo, pa čak i čili, pripremaju se od delova mesa koji slove kao komplikovani za pripremu. Ako uložite samo malo više vremena (i ljubavi) i upotrebite pokoji trik, bićete nagrađeni najmekšim mesom na celom svetu i jelom koje ne hrani samo telo već i dušu.

Šta je meso za gulaš?

Meso za gulaš ili tzv. gulaš kocke su žilavi delovi juneće lopatice. Reč je o čvrstim mišićima koji sadrže manje masnoća nego, recimo, juneća leđa. U dućanu ćete najčešće naići na već gotova pakovanja gulaš kocki koja se sastoje od mešavine junećeg mesa lopatice i buta.

Ako želite sami da sečete meso za gulaš, odaberite ono od mišića kolenice, potkolenice, prednje plećke i vrata. Za razliku od odreska ili rebara, ovo su jeftiniji  komadi mesa.

Zbog žilavije strukture, potrebno je uložiti nešto više truda i vremena u pripremu ovog mesa. Pre nego što nasečete meso za gulaš na kockice ili trake, meso treba biti očišćeno od tetiva.

Tetive čine meso žilavim i teškim za žvakanje. Meso nasecite na kockice jednake veličine što će vam olakšati proces prženja, jer će se svi komadi pržiti ravnomerno i biće gotovi u isto vreme.

Osim toga, postoji još par “pravila” za pripremu što ukusnijeg gulaša ili safta.

Trikovi koji će vam omogućiti da vam se meso za gulaš topi u ustima
Foto: Shuterstock

Dobro prepržite meso

Prženje mesa oduzima dosta vremena i često se događa da se taj korak u pripremu gulaša jednostavno preskoči. Nemojte napraviti tu grešku. Naglo prženje kockica mesa dok ne dobiju smećkastu boju (a još su sirova u unutrašnjosti) i dok dno posude ne postane ljepljivo daje jelu bogatu, karamelizovanu aromu koja gulaš i saft čini neodoljivim.

Dugo kuvajte na laganoj vatri

Bez obzira kuvate li gulaš na šporetu, u rerni ili ekspres loncu, važno je da se meso kuca jako sporo i na jako laganoj vatri. Nekoliko sati laganog kuvanja omogućava da se kolagen u tvrdom mišićnom tkivu otopi što čini meso jako mekanim. Probajte meso nakon sat vremena kuvanja, pa nakon dva sata i tri – uočićete ogromnu razliku u mekoći mesa.

Dobar gulaš ne možete požuriti. Uostalom, jeste li ikad čuli da je neko “prekuvao” gulaš? Verovatno ne.

Sačekajte s dodavanjem kiseline

Kiselina u marinadi (poput vina, sirćeta ili limunovog soka) pomaže da meso postane mekano, ali u jelima koja zahtevaju dugo kuvanje, previše kiselih namirnica može prouzrokovati suprotan efekt, odnosno mesu će trebati duže da postane mekano.

Dodajte paradajz pred sam kraj kuvanja, isto važi i za vino (osim onog koje koristite za deglaziranje).

 

 

 

(stvar ukusa)

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia