Booking.com
Lepota i zdravlje Lifestyle News

Šta je terapija smehom i kako se njime lečiti?

SVETSKI DAN ŠALE: Smejanje može ojačati imuni sistem i sniziti hormon stresa!

Terapija smehom je uveliko popularna u svetu, ali i kod nas je interesovanje iz godine u godinu sve veće. Da je smeh zdrav i da jača imunitet to je već odavno poznato.


 

Ovo je najjednostavnija i najjeftinija terapija za vaš organizam i vašu dušu. Naučnici tvrde da smeh produžava život, kao i to da samim rođenjem mi imamo urođenu ovu veštinu. Bebe se smeju i pre rođenja. Istraživanja su pokazala da se deca smeju 400 puta dnevno, a odrasli samo 15 puta.

Gelontolozi su istraživači i naučnici koji su specijalizovani za ovu oblast, dok je komikoterapija lečenje koje proučava na koji način smeh i pozitivne emocije utiču na naše zdravlje i fizičko i psihičko. Danas se često primenjuju terapije smehom u alternativnoj medicini. Tvrdi se da dva minuta smeha ima isto dejstvo kao deset minuta vežbe veslanja. Pokazalo se da smeh pozitivno utiče na celokupno zdravlje, što ćemo i detaljnije objasniti u daljem tekstu.

Iako smeh relaksira, on ujedno, masira naše organe kao i što snabdeva naš organizam dodatnim kiseonikom. Rasteretiće organizam, opušta telo, i osloboditi nas stresa. Mišići će vam ostati opušteni i do 45 minuta nakon što ste se smejali. Zbog toga imate motivacije i snage ostati u dobrom raspoloženju, pozitivan stav, lakše savladavenje životnih prepreka, poboljšaće vam fokus na ono što vam je bitno i važno, a poboljšaće i koncetraciju. Ukratko, smeh pomera životnu perspektivu i fokus na ono bolje, na rešenje, stvarajući našu percepciju sveta prizemniju tj. realniju. Prihvatite stav da ste vi odgovorni i da odlučujete kako ćete živeti i kako ćete se osećati. Stoga, osmeh igra važnu ulogu u svačijem životu.

Smeh je zaista lek, jer eliminiše negativne emocije i osećaje. Angažuje se više preko stotinu mišića, od onih na licu do onih koji su muskulatura disajnih organa. Na taj način se metabolizam ubrzava, ventilacija pluća je veća, a cirkulacija i rad srca dolaze u balans. Smejanjem poboljšava se rad krvotoka, podstiče se cirkulacija, a smanjuje krvni pritisak pa na taj način služi kao preventiva mnogobrojnih bolesti. Naučnici su na osnovu mnogobrojnih istraživanja došli do rezultata da smeh pomaže pri lečenju bolesti i stanja kao što su: stres, nervoza, napetost, depresija, bolesti srca i krvnih sudova, loš imunitet, visok krvni pritisak, bakterijske i virusne infekcije, neke vrste tumora, dijabetes, pa čak i neke genetske bolesti. Naučnici posebno ističu da smeh najpozitivnije utiče na bolesnu decu jer ih pored svega pomenutog oslobađa straha.

Kada se smejete uvećaće vam se antitela koja služe u borbi sa raznim infekcijama , a povećaće vam se i stanice za jačanje celokupnog imuniteta. Ujedno, pokrenuće vam se rad i onih blagotvornih hormona, poput endorfina. Ovaj hormon je poznat kao hormon sreće, koji je zadužen za dobro raspoloženje.

Postoji više vrsta nadražaja na smeh. Emocionalni smeh zavisi od našeg raspoloženja, a drugi kognitivni, koji se javljaju kada čujemo neki dobar vic, a u treću motorički, koji je uslovljen fizičkim kontaktom (npr. golicanjem). Naučnici naglašavaju da kod kognitivnih i motoričkih nadražaja odlučujući značaj ima efekat iznenađenja.

Smehom dolazi do aktivacije T-limfocita koji su važni za zaštitu od tumora.

Smejte se svakodnevno. Naterajte sebe i nemojte zaboraviti da pogleda svakodnevno smešne videe, gledajte humorističke serije, filmove i tv program. Smejte se što više, jer smeh podstiče i na samoiscelenje (samolečenje organizma). Smeh i humor jača komunikaciju, međuljudske odnos, pa će vam obezbediti zbog toga kvalitetnije druženje.

(kodren)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia