Booking.com
Lepota i zdravlje Zanimljivosti

Šta bi se desilo kada biste jeli krompir svaki dan?

RECEPT DANA: Uštipci od krompira
Foto: Pixabay

Krompir se uzgaja u preko 100 država širom sveta, a najviše u Kini, SAD, Indiji, Rusiji i Ukrajini. Iako je vrlo popularna namirnica, za njega se veruje da nije mnogo zdrav, kao i da loše utiče na telo. To su stereotipi koji su nastali zbog prekomernog korišćenja čipseva, pomfrita i brze hrane. Odlučili smo da otkrijemo da li je krompir zaista opasan ako se konzumira svaki dan, a rezultati su i više nego iznenađujući.


Zašto ga možemo konzumirati svaki dan?

Ljuska krompira je bogata kalijumom koji srce čini zdravim. Pored ovog mikroelementa, ovo povrće sadrži i male količine fosfora, magnezijuma, kalcijuma, natrijuma, gvožđa i cinka. Bogat je vitaminom C (oko 45% svakodnevne mere), koji se nažalost uništi kuvanjem i ljuštenjem krompira. Treba napomenuti da ima i veliku količinu vlakna koja su dobra za rad creva. Krompir sam po sebi ne sadrži holesterol, ali ako ga spremate u ulju (prženjem) možete ga lako dodati. Krompir može popraviti stanje kože, umanjiti depresiju i stres. Za razliku od drugih popularnih obroka sa ugljenim hidratima, kuvani krompir će vas duže vreme činiti sitim.

Nekoliko pravila

Ponekad konzumiranje krompira može dovesti do porasta kilograma, pogotovo ako se prže u ulju ili jedu uz drugu masnu hranu poput sira. Takođe, ljudi sa dijabetesom treba da budu oprezni jer dosta vrsta ima visok glikemijski indeks (koji se može smanjiti kada se krompir ohladi i to za 25%).

Šta se dešava u telu kada ga konzumirate svaki dan?

Pre tri godine, Endru Tejlor iz Melburna je odlučio da uradi jedan eksperiment koji je uključivao konzumiranje isključivo krompira za svaki obrok. Australijanac je kupio 6 kilograma krompira i prema njegovoj priči 99% kalorija je dobijao iz ovog povrća, dok su ostalih 1% činili začini, biljke, sosevi i niskokalorijske namirnice poput belog luka, sojinog mleka i sličnog. Zbog činjenice da se borio sa viškom kilograma, Endru je odlučio da postane aktivniji, ali i da iskoreni svoju zavisnost prema hrani. Redovno je išao kod lekara i dobro se informisao i ovom povrću.

Nakon nekog vremena, kroz redovne medicinske provere, Endruovi nivou šećera i holesterola su se smanjili, a pritisak je govorio da je zdrav i da mu ne smeta ishrana bazirana na krompiru. Takođe se bavio sportom i za 9 meseci je uspeo da izgubi 50 kilograma. Njegova “dijeta” je trajala godinu dana, a na kraju je izgubio ukupno 53 kilograma. Učestvovao je u nekoliko tv emisija i napisao je 2 knjige: jednu sa receptima, a drugu o tome kako je prevazišao zavisnost od hrane.

Mišljenje stručnjaka

Iako je postigao veliki uspeh, naučnici nisu tako optimistični prema njegovoj dijeti iz razloga jer su nutrijenti ograničeni. Telo tokom nje neće dobijati vitamine poput A i E, dok ostale ima u samo malim količinama. Pored toga, krompir imavrlo malo proteina i masnih kiselina, što nikako nije zdravo za telo kome su ta dva nutrijenta i te kako potrebna.

Zaključak: krompir je izuzetno zdrav, ali se ne treba pridržavati ovako rigorozne dijete.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Ženski magazin

 

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia