Booking.com
Lepota i zdravlje News Recepti

Sok od limete koji osvežava i leči!

Sok od limete koji osvežava i leči!

Počnite koristiti sok od limete i zaboravite na mnoge tegobe. Šta dobijate kada iscedite ovaj ukusni agrum u čaši mlake vode?


 

Ništa drugo, već jedan fantastični osvežavajući napitak, predivnog ukusa. Baš takav koristi se širom sveta. Veoma je značajan i pouzdan u smislu zdravstvene koristi i lekovitih namena. Ovaj kiseli agrum može učiniti mnogo što neki lekovi ne mogu. Saznajte u čemu nam može pomoći limeta i zašto bi bilo dobro  započeti dan baš sa ovim zdravim napitkom. Napravite sok i sirup jedinstvene arome.

Upotrebite je u svojoj kuhinji, učinite svoju hranu ukusnijom i privlačnijom. Jako interesantno je to, što ovu egzotičnu voćku možete upotrebiti i  kao prirodnu kozmetiku, koju će te sami pripremiti. Upoznajmo se sa fantastičnim agrumom iz porodice citrusa.

Limeta najviše u sebi sadrži vitamina C, koji ištiti organizam od slobodnih radikala. Provereno je,  konzumiranje citrusa bitan faktor za jačanje imunog sistema. Zato nam je potpuno jednostavnije i praktičnije svakodnevno popiti čašu ovog prirodnog napitka za osveženje tela. Sok od limete obiluje vitaminom C sadrži i visok nivo rastvorljivih vlakana koji pomažu u regulisanju šećera u krvi.

Vitamin P (flavonoid) koji ima anti-oksidativna i antikancerogena svojstva koja stimulišu proces ozdravljenja. Kalijum nam pomaže u odstranjivanju toksina u bubrezima i mokraćnim kanalima. Sok ovog egzoticnog voća obogaćen je i mnogim drugim hranljivim materijama. To su: vitamin A, vitamin E, vitamin K, kalcijum, folna kiselina, magnezijum, holin, fosfor i betain. Nutritivna vrednost 100 g limete sadrži: 30 g  kalorija, 10,6 g šećera (ugljenih-hidrata), 0,75g belančevina (proteina), 0,2 g masti (triglicerida).

Prednosti i dobrobiti limete za zdravlje

Kada su u pitanju agrumi limeta je mnogima favorit. Bez obzira da li je jeli kao plod, konzumirali kao sok, ili dodavali raznim jelima. Ona se širom sveta koristi za pravljenje džemova, grickalica, sokova, napitaka i koktela. Pored potrošnje u ishrani, ulje izvađeno iz kore limete, koristi se u kozmetičke svrhe. Postoje mnoge prednosti ove zdrave biljke koje smo naveli.

Ali, ako govorimo o soku limete, njegove vrednosti su veoma zdrave i zadivljujuće koliko mogu pomoći našem zdravlju. Ovaj zdravi napitak sadrži kalijum i folat, dve hranljive materije, koje su važne kod žena posle menopauze.  Limeta kao preventiva kancera Pokazalo se u novijim istraživanjima pozitivno delovanje limete kod kanacera.

Limunoidni spojevi u ovom citrusu sprečavaju nastajanje tumora debelog creva, želuca i krvi.  Limunoidi su aktivni i duže ostaju u našem krvotoku i štiti nas od slobodnih radikala. Sprečava stvaranje kamena u bubregu Sok od limete u sebi ima više kiseline nego što imaju drugi citrusi.  Limunska kiselina je neutralni inhibitor, sprečava nastanak kamena u bubrezima i stvaranje kristala kalcijum oksalata.

Flavonoid koje poseduje ova zdrava biljka, poznat kao hesperidin, snižava holesterol i trigliceride.

Jača imunološki sistem i štiti od groznice

Namirnice bogate vitaminom C pomažu u borbi imunog sistema sa klicama koje uzrokuju prehladu i grip. Ako imate goznicu, sok od limete i meda, može vam puno pomoći. Uopšteno citrusi imaju sposobnost da obore temperaturu. Konzumiranje ovog zdravog napitka možete primeniti u cilju snižavanja telesne temperature. Smanjuje rizik od moždanog udara Unošenjem veće količine citrusa u organizam smanjuje se rizik moždanog udara kod žena. Za ovu namenu prepručuje se prirodni sok od limete.

Limeta leči skorbut, čireve i rane

Skorbut je bolest prouzrokovana nedostatkom vitamina C, a limeta je poznata kao lek koja ga leli. Karakteriše se čestim infekcijama, ispucalim usnama, prištićima na jeziku i usnoj duplji, otokom i krvrenjem zubnog mesa.  Pošto ima puno ovog esencijalnog vitamina, sok od limete je efikasan u lečenju skorbuta. Dok flavonoidi usporavaju rast mikroba i zajedno sa kalijumom olakšavaju zarastanje čireva i rana.

Sok od limete leči arthritis

Artritis je uzrokovan zbog nakupljanja suvišne mokraćne kiseline u telu. Ona predstavlja fekalni proizvod koji se uklanja uriniranjem. Kada se nakupi urinska kiselina u organizmu, izaziva bol i upalu zglobova. Limunska kiselina koja se nalazi u agrumima, kao što je limeta, uzrokuje uklanjanje većih količina kroz urin. Takođe ona uspešno smanjuje bolove.

Ublažava cistitis

Nedostatak higijene ili alergija na neke medikamente, može dovesti do infekcije bešike. Limeta ima visok nivo kalijuma, čime se odstranju otrovi u bubrezima i mokraćnim kanalima. Kada imate zapaljenje bešike limetin sok pijte na svakih nekoliko sati u toku dana. Olakšaćete sve velike muke, bolovi se povčaće kao i peckanje prilikom mokrenja.

Sok je dobar za lečenje hemoroida

Možete sebi pomoći i ukoliko imate probleme sa hemoroidima i tvrdom stolicom.  Sok od limete ubrzava metabolizam i pokreće usporenu probavu. Budući da omekšava stolicu, nećete imati tegobe sa pražnjenjem creva.

Lakše dišite uz limetinu aromu

Za poremećaj disajnih puteva, ovo citrusno voće se koristi zbog ulja koje je bogato flavonoidima.

Upotrebljava se u lekovima kao što su isparivači i inhalatori, zbog prisutnosti kemferola. Struganjem kore limete i udisanjem njenog mirisa, daje trenutno olakšanje pri disanju. Mršavite zdravo uz sok od limete Jeste li znali da se limeta koristi za smanjenje telesne težine. Sadrži kalorije u maloj meri, dok njena limunska kiselina, odlično topi masti u organizmu.

Probajte sok od limete za mršavljenje i budite zadovoljni sa svojom figurom.

Recept: jedna i po kašičica meda, sveža limeta, 2 dl vode.

Priprema napitka: Kada pomešate sve sastojke, pijte ih svaki dan pre doručka. Promene na sebi videćete već posle dve nedelje konzumiranja ovog zdravog i svežeg soka. Moćan je antiseptik i odličan prirodni antibiotik Limeta se koristi kao hemijsko sredstvo za lečenje raznih infekcija na koži (opekotina i ujeda insekata). Veoma brzo leči i potkožne čireve, i druge slične bolesti na koži. Kao prirodni antibiotik leči dijareju, trovanje hranom, tifus i koleru. Bakterijske infekcije creva, želuca, debelog creva i urinarnog trakta.

(lepaizdrava)

 

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia