Booking.com
Saveti Lifestyle

Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!

Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!

Kako da mu od prvog dana priuštite najbolju moguću negu, ishranu i udoban život. Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!


Ako planirate da u svoj dom uselite novog krznenog člana porodice, on neće zauzeti samo mesto u vašem srcu, već će “osvojiti” i vaš životni prostor i iz korena promeniti vaš život i navike.

Ali i život šteneta se drastično menja odvajanjem od legla i zato je potrebno da o njemu brinete na pravi način kako bi izraslo u zdravog i srećnog psa. Ako će vaša porodica postati bogatija za novog čupavog ukućanina, evo šta je potrebno da znate:

U stanu/kući 

Pre svega, vaš dom mora postati pet frendli zona, potpuno prilagođena životu psa. Savetujemo vam kako da počnete.

Pre nego što štene ušeta u vaš dom, trebalo bi mu namestiti udobno mesto za ležanje ispavanje – prostirku, krevetac, jastuk. Dobro bi bilo da mu se da i neki iznošeni komad garderobe (majica ili potkošulja) kako bi se privikavalo na miris novih vlasnika.

Potrebno je odrediti mesto za hranjenje i postaviti činije za hranu i vodu. Činija s vodom trebalo bi da uvek bude puna i da se voda redovno menja (da bude uvek sveža).

Pelenu za obavljanje nužde postavite u jedan ćošak stana koji nije mnogo prometan, a nije ni mnogo udaljen od kućnog “saobraćaja” ili u ćošak zastakljene terase. Prvom prilikom kada štene na tom mestu obavi nuždu – obavezno ga pohvalite. Pohvala može da bude i samo reč “Bravo!” izgovorena veselim tonom, maženje, igra ili hrana. Za nagrađivanje koristite poslastice, ali ne više od dve do tri na dan (keksići) ili četiri do pet zalogajčića.

Nabavite igračke (da ne budu male i da ne mogu lako da se pregrizu).

Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!

Zdravlje 

Kada je reč o zdravlju, prvi i osnovni korak svakog odgovornog vlasnika je vakcinacija.

Pre svake vakcine pas mora da bude očišćen od crevnih parazita. I dalje u životu trebalo bi ga redovno čistiti od parazita, na svaka tri do četiri meseca.

Štenci se vakcinišu protiv zaraznih bolesti i protiv besnila.

Otprilike sedam dana nakon čišćenja od parazita štene bi trebalo odvesti na vakcinaciju.

Posle vakcine pas može biti malo pospan i to je normalno, neka vas to ne brine.

Štene ne bi trebalo da dolazi u kontakt sa drugim životinjama i da izlazi napolje dok ne dobije revakcinu.

Vakcinacija štenadi vakcinom protiv zaraznih bolesti obavlja se po sledećem programu:

– prva vakcina se daje sa osam do devet nedelja starosti;

– druga tri do četiri nedelje nakon prve;

– treća sa 16 i više nedelja starosti.

Po primanju treće vakcine, vakcinacija se obavlja jedanput godišnje.

Tokom proleća i leta trebalo bi psa redovno štititi od buva, krpelja i komaraca. Zaštita od komaraca je veoma bitna jer oni prenose opasnog parazita – srčanog crva. Postoje različite vrste ampula koje možete da date vašem mezimcu, naravno uz konsultaciju sa stručnjakom.

Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!

Ponašanje 

Psa bi od prvog dana trebalo socijalizovati – što češće ga okruživati ljudima i drugim psima. Idite s njim u goste, neka vam dolaze gosti, vežite ga ispred radnje dok obavljate nabavku, neka sedi s vama u bašti kafića ili restorana, neka dolazi u kontakt sa decom.

Uvek ga pohvalite kada uradi nešto dobro i kada vas posluša.

Sve što je zabranjeno za psa (kada čini nešto pogrešno ili nedozvoljeno) jeste “Fuj!” ili “Ne!” Nemojte koristiti mnogo komandi. Pas, osim reči koje stalno ponavljamo, prepoznaje i ton kojim mu se obraćamo, pa ga prilagodite komandi.

Budite istrajni i dosledni – ono što je zabranjeno uvek mora biti zabranjeno.

Saznajte šta je sve potrebno da uradite pre nego što ŠTENE STIGNE U VAŠ DOM!

Ishrana

Štene se hrani četiri puta dnevno. Recimo da je najbolje da obroci budu u osam časova ujutru, zatim u podne, u 16 pa u 20 časova.

Četiri obroka pas ima do uzrasta od četiri meseca, kada bi trebalo preći na tri obroka dnevno, a sa šest meseci starosti na dva obroka tokom dana. Obično vlasnik primeti da pas jedan obrok slabije jede, i taj obrok bi trebalo izbaciti, pa prilagoditi vreme hranjenja. Pas ne bi trebalo da jede noću.

Suvu hranu bi na početku trebalo vlažiti mlakom vodom i ostaviti dva do tri minuta da omekša. Postepeno prestanite s vlaženjem hrane i uvodite suve obroke (to je bolje za zube).

Hrana se ostavlja dostupnom 15 do 20 minuta. Sve što pas nije pojeo se sklanja (nikako ne držite hranu u činiji celi dan).

Ne valja se previše igrati sa psom neposredno nakon obroka.

Dnevna količina hrane zavisi od vrste hrane koja se daje i preporučuje se praćenje instrukcija za hranjenje koje su navedene na pakovanju.

Vodite računa da štenetu ne dajete da jede koliko hoće i kad god hoće da se ne bi ugojilo.

Od ljudskih namirnica psu možete davati: šargarepu (kuvanu ili svežu), kupus, pirinač, palentu, testeninu, meso (pileće, juneće, ne mnogo svinjskog), ribu. Meso davati kuvano. Ne soliti hranu.

Psi ne smeju da jedu: crni luk, beli luk, grožđe, koštice jabuke, čokoladu, šećer, “aspirin”, koske od bataka i karabataka, kosti od ribe.

Ukoliko pas jede gotovu hranu, ne bi mu trebalo dodavati nikakve tablete vitamina i minerala, jer se sve već nalazi u hrani.

Ako psu dajete poslastice svakog dana, za 10% bi trebalo smanjiti dnevne količine hrane.

Kompletna gotova hrana 

Formula za zdrav početak sadrži visokokvalitetne belančevine iz mesa koje pomažu štenetu da izgradi snažne mišiće. Hrana je napravljena u odgovarajućoj proporciji mesa i prirodnih vlakana koje se lako iskorišćavaju. Takođe sadrži specijalnu mešavinu vitamina E i antioksidanasa koji štenetu pomažu da izgradi jak imuni sistem.

Grickalice i poslastice 

Poslastice i nagrade za pse predstavljaju izrazito emotivnu kategoriju pošto ojačavaju vezu između pasa i njihovih vlasnika. Najčešće se primenjuju u vreme vaspitavanja i intenzivnog učenja, kada bi psima trebalo dati potvrdu da su nešto pravilno uradili.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Srbija danas

 

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia