Booking.com
Lepota i zdravlje Recepti Saveti

Praziluk – najbolji čuvar zdravlja!

Praziluk – najbolji čuvar zdravlja!

Zahvaljujući obilju vitamina C i ostalih hranljivih materija, ovo povrće čisti organizam i sprečava čak i najteža oboljenja.


Praziluk je dvogodišnja zeljasta biljka poreklom iz Evrope i zapadne Aziji, a osim što se masovno koristi u kulinarstvu, poznat je i po lekovitim sastojcima. Upotrebljava se kao dodatak salatama i raznim jelima, a od njega se

pripremaju i izuzetno zdrave i ukusne čorbe. Praziluk nije pogodan za zamrzavanje, ali se u frižideru može čuvati sedam do deset dana.
Poznato je da ovo povrće prevenira mnoge bolesti, štiti kardiovaskularni sistem i čisti ceo organizam.

Lekoviti sastojci
Ovaj bliski rođak crnog i belog luka ima blaži ukus od svojih srodnika, ali kao i oni obiluje eteričnim uljima koja sadrže alicin (jedinjenje sumpora) čije se blagotvorno dejstvo naročito ogleda u dejstvu na sistem za varenje. Sadrži i ugljene hidrate, belančevine, vitamin C (više nego crni i beli luk) i beta-karoten. Sirovi praziluk odličan je izvor mangana, gvožđa, folne kiseline i vitamina B6 te je bogat eteričnim uljem koje podstiče produkciju probavnih sokova i izlučivanje mokraće.

Blagotvorno dejstvo
Jedna od najvažnijih sposobnosti praziluka jeste regulacija nivoa šećera u krvi, a za to su najviše zaslužni vitamini C i B6, folna kiselina, gvožđe i mangan kojih u tom povrću ima u izobilju. Takođe, rezultati brojnih istraživanja pokazali su da redovan unos praziluka, naročito u svežem obliku, podiže nivo takozvanog dobrog holesterola, dok istovremeno snižava količinu lošeg.

Održavanje takvog balansa u organizmu od velike je važnosti u prevenciji i napredovanju taloženja masnih naslaga na zidovima krvnih sudova, što smanjuje rizik od razvoja ateroskleroze i drugih oboljenja srca i krvnih sudova. Osobe koje pate od hipertenzije takođe treba da jedu praziluk jer utiče na smanjenje krvnog pritiska. Ovo zdravo povrće odličan je izvor vlakana, pa sprečava opstipaciju, pospešuje izlučivanje štetnih materija iz organizma, pritom deluje antiseptički i pomaže organizmu da se izbori protiv raznih infekcija.

U rano proleće koristi se za pročišćavanje organizma i obnavljanje crevna flore, a ima i blago laksativno dejstvo. Pored toga, dragocen je i zbog sadržaja sumpornih jedinjenja koja preveniraju maligna oboljenja. Znatne količine biljne sluzi stimulišu izbacivanje sluzi iz organa za disanje, pa praziluk treba koristiti u slučaju kašlja i bronhitisa.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da osobe sa oboljenjima bubrega i žučne kese treba da izbegavaju praziluk ili da ga ne koriste često zbog toga što sadrži oksalate – supstance koje se kristališu povećavajući rizik od nastanka kamenaca i blokade apsorpcije kalcijuma.

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia