Booking.com
Zanimljivosti Lifestyle Saveti

Neodoljivi bodljikavi SLATKIŠ! Evo šta sve treba da znate ako želite JEŽA za kućnog ljubimca!

Neodoljivi bodljikavi SLATKIŠ! Evo šta sve treba da znate ako želite JEŽA za kućnog ljubimca!

Afrički patuljasti jež izuzetno je simpatičan i nezahtevan kućni ljubimac koji preko dana većinu vremena spava, a aktivan postaje tek uveče.


Afrički patuljasti jež izuzetno je simpatičan i nezahtevan kućni ljubimac koji preko dana većinu vremena spava, a aktivan postaje tek uveče.

Ovaj mali sisar iz porodice Erinaceidae poreklom je iz Afrike, ali se u prirodi može naći i u Evropi, Aziji i na Novom Zelandu. Postoje dve glavne grupe ježeva: evropski koji je zakonom zaštićen i afrički koji je omiljen kao ljubimac.

Izgled 

Afrički patuljasti jež, kao i ostale vrste ježeva, ima bodlje koje su zapravo vrlo tvrde šuplje dlake koje služe za odbranu. Njegove su duge do tri centimetra.

Donji deo tela, noge i njuška prekriveni su mekim belim krznom. U odraslom su dobu dugi od 17 do 24 centimetra i teže oko pola kilograma. U prirodi dožive od 1,5 do tri godine, a kao ljubimci od šest do devet.

Temperament 

Ovi noćni sisari-insektojedi vrlo su simpatične i nezahtevne životinjice. Kako su noćne životinje, tek uveče postaju aktivni. Na ljude prvo reaguraju odbrambeno – sklupčaju se i ispuštaju zvuk sličan šištanju – ali mogu se pripitomiti nakon što se naviknu na miris vlasnika.

Ishrana

Ježevi pripadaju grupi svaštojeda, ali najviše se hrane insektima. U prirodi najčešće jedu skakavce i cvrčke, ali i crve i gliste pa bi bilo dobro tako ih i hraniti.

Od biljaka im slobodno ponudite zelenu salatu, spanać, paradajz, šargarepu, jabuku, bananu, narandžu, dinju, grožđe i slično. Takve je obroke dobro obogatiti posnim svežim sitom ili kuvanim jajetom.

Kao alternativa može poslužiti suva ili mokra hrana za mačke.

Voda treba uvek da mu bude dostupna.

Smeštaj

Jež kao ljubimac može da živi u kavezu ili terarijumu čije bi minimalne dimenzije trebalo da budu 60x60x35 centimetara. Na dnu treba postaviti piljevinu, a treba mu i osigurati mesto u kavezu na koje će moći da se sakrije (kućica, cev i sl.) Dobro je postaviti mu i igračke, npr. krug za trčanje.

U prostoriji treba da bude sobna temperatura, između 18 i 22 stepena Celzijusa. Na nižim temperaturama bi mogli da se povuku u zimski san.

Još neki saveti 

Ježa možete uz nadzor da pustite da šeta stanom. Vrlo su radoznali i vole da istražuju okolinu, a za razliku od glodara neće da grizu kablove i nameštaj.

Ježa treba uzimati opranim rukama kako bi se navikao na ili prepoznao vlasnikov miris.

Ježevi raspoznaju i vlasnikov glas pa je dobro pričati im.

Skloni su gojenju pa im treba osigurati mogućnost kretanja.

Foto: Pixabay/Instagram

Izvor: PRessSerbia/Srbija danas

 

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia